Home

Museum Quality Reproductions Reference
Books  & CDROM's
Art Prints Knowledge Base Site Map Recommended Links    
 

 

 


Tsar Nicholas II in Naval Uniform

.


I.  Imperial Russian Army Order of Battle - July, 1914

This very thorough Order of Battle was assembled by Mark Conrad.  It demonstrates just how extensive and widespread the Imperial Russian army was at the outset of war. 

Contents

Command and Staff
Military Districts
Corps: Guards corps, Grenadier Corps, army corps, Caucasus army corps, Siberian army corps.
Divisions: Guards, grenadier, infantry, cavalry, and cossack divisions.
Brigades: Rifle brigades, separate cavalry and cossack brigades.
Infantry: Guards, grenadier, infantry, and rifle regiments.
Cavalry: Dragoons, lancers, hussars.
Artillery. Artillery brigades, rifle artillery battalions, howitzer battalions, mountain artillery, horse artillery, separate batteries, artillery parks.
Engineers and Technical Troops: Sappers, pontoon units, telegraph companies, aeronautical and aviation units.
Fortress Troops. Artillery, engineers, telegraph troops, pigeon units, river mine units.
Supply and Transport.
Medical Service.
Military Schools. Academies, schools, cadet corps.
Military Justice. Disciplinary units.
Corps of Gendarmes.
Marine Forces. Marine battalions, flotillas.
Cossack and Other Irregular Troops. Don Host, Caucasian Hosts, Astrakhan Host, Orenburg Host, Ural Host, Siberian Host, Semireche Host, Trans-Baikal Host, Ussuri Host, Amur Host.
Reserves and Replacements. Replacement cavalry.
Local Forces. Local brigades.
Frontier Guard.
 

COMMAND AND STAFF

 

Company of Palace Grenadiers. [Rota Dvortsovykh Grenader. ]
    — St. Petersburg, Gagarinskaya Street. (Under the Ministry of the Imperial Court and Properties, with a detachment in Moscow.)

War Ministry. [Ministerstvo Voennoe.]

   Imperial Headquarters. [Imperatorskaya Glavnaya Kvartira.]  
      — St. Petersburg, Zakharevskaya.

         HIS IMPERIAL MAJESTY'S Own Escort. [Sobstvennyi EGO IMPERATORSKAGO VELICHESTVA Konvoi.]
             — St. Petersburg, Shpalernaya. (Under the commander of Imperial Headquarters.)
             Life-Guards 1st Kuban Cossack Sotnia. [L.-Gv. 1-ya Kuban. Kazach'ya Sotnya.]
             Life-Guards 2nd Kuban Cossack Sotnia. [L.-Gv. 2-ya Kuban. Kazach'ya Sotnya.]
             Life-Guards 3rd Terek Cossack Sotnia. [L.-Gv. 3-ya Terskaya Kazach'ya Sotnya.]
             Life-Guards 4th Terek Cossack Sotnia. [L.-Gv. 4-ya Terskaya Kazach'ya Sotnya.]

         HIS IMPERIAL MAJESTY'S Own Combined Infantry Regiment. [Sobstvennyi EGO IMPERATORSKAGO VELICHESTVA  pekhotnyi polk.]
              — Tsarskoe Selo, but moved to the places where Their Majesties are staying. (Two battalions, under the Palace Commandant. 3/8ths of this regiment was composed of drafts from the Guard and Grenadier corps, and 5/8ths from line and rifle regiments.)

   General-Adjutants of His Imperial Majesty.
       (Aides-de-camp of general-officer rank.)

   His Imperial Majesty's Suite. [Svita EGO IMPERATORSKAGO VELICHESTVA.]
        (Major generals and rear admirals, and aides-de-camp [Fligel-Ad"yutanty].)

   His Imperial Majesty's Military Campaign Chancellery.  [Voenno-Pokhodnaya Kantselyariya Ego IMPERATORSKAGO VELICHESTVA.]
      — St. Petersburg, Zakharevskaya.

   Military Council. [Voennyi Sovet.]  St. Petersburg, Isaakievskaya Square.

   War Ministry Chancellery. [Kantselyariya Voennago Ministerstva.]
     — St. Petersburg, Isaakievskaya Square.

   Administrative Committee for War Ministry Buildings. [Khozaistvennyi Komitet po Upravleniyu Domov Voennago Ministerstva.
   — St. Petersburg, Voznesenskii Boulevard.

   Commission Established under the War Ministry for Distribution of Pay and Allowances.
         [Kommisiya, Uchrezhdennaya pri Voennom Ministerstve dlya Raspredeleniya Posobii].

   General Chancellery for Receipt and Examination of Petitions Submitted to the Minister of War.
          [Obshchaya Kantselyariya dlya priema i razbora pros'b, podavaemykh na imya voennago ministra.]

   Main Office of the General Staff. [Glavnoe upravlenie General'nago Shtaba.]
      — St. Petersburg, Dvortsovaya Square.

   General Staff. [Glavnyi Shtab.]
      — St. Petersburg, Dvortsovaya Square.

   Field-Jäger Corps. [Fel'd"egerskii Korpus.]
      — St. Petersburg, Fontanka. (For the transmittal of important official correspondance.)

   Main Artillery Directorate. [Glavnoe Artilleriiskoe Uprvalenie.]
      — St. Petersburg, Liteinyi Boulevard.

   Artillery Committe. [Artilleriiskii Komitet.]
      — St. Petersburg, Liteinyi Boulevard.

   Main Military Technical Directorate. [Glavnoe Voenno-Tekhnicheskoe Upravlenie.]
     — St. Petersburg, Sadovaya Street, Engineer Castle.
     (Including editorial office of the Inzhenernyi Zhurnal on Dvoryanskaya Square, and the Administrative Committee [Khozaistvennyi Komitet].)

   Technical Committee. [Tekhnicheskii Komitet.]   — St. Petersburg, Sadovaya Street, Engineer Castle.
       (Including the Electrical Technical Section.)

   Main Logistics Directorate. (Including the Technical Committee.)  [Glavnoe Intendantskoe Upravlenie.]  
        — St. Petersburg, Voznesenskii Boulevard.

   Main Directorate for Military Educational Institutions. [Glavnoe Upravlenie Voenno-Uchebnykh Zavedenii.]
         — St. Petersburg, V.O. Kadetskaya Line.

   Main Military Medical Directorate. [Glavnoe Voenno-Sanitarnoe Upravlenie.]
        — St. Petersburg, Karavannaya.
      (Including the Military Medical Scientific Committee [Voenno-Sanitarnyi Uchenyi Komitet].)

   Army Veterinary Directorate. [Veterinarnoe Upravlenie Armii.]
        — St. Petersburg, Sadovaya.
      (Including the Military Veterinary Commitee [Voenno-Veterinarnyi Komitet].)

   Main Military Justice Directorate. [Glavnoe Voenno-Sudnoe Upravlenie.]
        — St. Petersburg, Moika.

   Directorate of the Inspector-General of Military Educational Institutions. [Upravlenie General-Inspektora Voenno-Uchebnykh Zavedenii.]
        — St. Petersburg, Kamenostrovskii Boulevard.

   Directorate of the Inspector-General of Artillery. [Upravlenie General-Inspektora Artillerii.]
        — St. Petersburg, Zakharev.

   Directorate of the Inspector-General of Cavalry. [Upravlenie General-Inspektora Kavalerii.]
        — St. Petersburg, Blagoveshchenskaya Square.

   Directorate of the Inspector-General of Engineer Units. [Upravlenie General-Inpektora po Inzhenernoi Chasti.]
        — St. Petersburg, Inzhenernaya.

   Directorate of the Inspector-General for Quartering Troops. [Upravlenie General-Inpektor po Kvartirnomu Dovol'stviyu Voisk.]
        — St. Petersburg, Voznesenskii Boulevard.
      (Including the Barracks Construction Commitee [Komitet po ustroistvu Kazarm] on Morskaya Street.)

   Directorate for Army Remounts. [Upravlenie po Remontirovaniyu Armii.]
        — St. Petersburg, Morskaya Street.

   Directorate of the Inspector of Rifle Units in the Forces. [Upravlenie Inspektora Strelkovoi Chasti v Voiskakh.]
        — St. Petersburg, Izmailovskii Polk, 1 rota.

   Directorate of the Orthodox Army and Naval Chaplaincy. [Upravlenie Pravoslavnykh Voennago i Morskogo Dukhovenstva.]
               — St. Petersburg, Voskresenskii.  (Under the Department of Orthodox Faith.)

MILITARY DISTRICTS

All military district administrations included:
      Military-District Court.                                  [Voenno-okruzhnyi sud.]
      District Independence Administration.               [Okruzhnoe Intendantskoe Upravlenie.]
      District Artillery Administration.                     [Okruzhnoe Artilleriiskoe Upravlenie.]
      District Military Medical Administration.        [Okruzhnoe Voenno-Sanitarnoe Upravlenie.]
      District Military Veterinary Administration.     [Okruzhnoe Voenno-Veterinarnoe Upravlenie.]
      Administration for Military Hospitals.             [Upravlenie Voennykh Gospitalei.]
      Administration for Quarters and Provisions.   [Upravlenie po kvartirovaniyu i dovol'stviyu voisk.]
 

St.-Petersburg Military District.         Headquarters, St. Petersburg, Dvorstsovaya.                 [Peterburgskii Voennyi Okrug.]
      The provinces (or governments [gubernii]) of St. Petersburg, Archangel, Olonets, Novgorod, Pskov, Estonia (Estland), Livonia (Livland, Lifland) (except one district), Vitebsk (3 districts), Smolensk (5 districts), Tver (6 districts), Yaroslavl (4 districts), Vologda (3 districts), and the Grand Duchy of Finland.
      Guards Corps, 1st Army Corps, 18th Army Corps, 22nd Army Corps; 6th Field Gendarme Squadron; 1st Aviation Company; 1st Railway Regiment; Medved Disciplinary Battalion; St.-Petersburg Fortress, Sveaborg Fortress; Commandants of St. Petersburg, Peterhof, Krasnoe-Selo, Gatchina, Tsarskoe-Selo, Helsingfors; Kronstadt , St. Petersburg, Sveaborg, and Viborg Fortresses; St.-Petersburg Local Brigade, Archangel Local Brigade.

Vilna Military District.                        Headquarters, Vilna.                                                      [Vilenskii Voennyi Okrug.]
     The provinces of Vilna, Kovno, Courland, Vitebsk (except 3 districts), Mogilev, Minsk, Suwalki, Grodno (2 districts), Chernigov (5 districts), Livonia (1 district).     
     2nd Army Corps, 3rd Army Corps, 4th Army Corps, 20th Army Corps; 1st Field Gendarme Squadron, 1st Railway Brigade (less 4th Railway Battalion), Bobruisk Disciplinary Battalion; Commandants of Dvinsk, Ust-Dvinsk, and Kovno; Kovno and Ust-Dvinsk Fortresses; Vilna Local Brigade, Minsk Local Brigade.

Warsaw Military District.                   Headquarters, Warsaw.                                                  [Varshavskii Voennyi Okrug.]
     The provinces of Warsaw, Lomza, Plock, Kalisz, Piotrkow, Kielce, Radom, Lublin, Siedlec, Grodno (except 2 districts), Volhynia (Kovel and Vladimir districts).
     6th Army Corps, 14th Army Corps, 15th Army Corps, 19th Army Corps, 23rd Army Corps; Kuban Cossack Half-Regiment, 2nd Field Gendarme Squadron, 4th Railway Battalion; Warsaw, Novogeorgievsk, Brest-Litovsk, Ivanogorod, Osowiec, and Lomza Fortresses, Commandant of Warsaw, Warsaw Local Brigade.

Kiev Military District.                        Headquarters, Kiev.                                                         [Kievskii Voennyi Okrug.]
     The provinces of Kiev, Kharkov, Kursk, Chernigov (except 5 districts), Poltava, Podolia (except 1 district), Volhynia (except 2 districts), and 1 district of Bessarabia.
     9th Army Corps, 10th Army Corps, 11th Army Corps, 12th Army Corps, 21st Army Corps; 3rd Aviation Company, 3rd Field Gendarme Squadorn; 3rd Cavalry Replacement Brigade, 2nd Railway Brigade, Dubno Disciplinary Battalion; Kiev Fortress, Kiev Local Brigade, Poltava Local Brigade, Kharkov Local Brigade.

Odessa Military District.                   Headquarters, Odessa.                                                     [Odesskii Voennyi Okrug.]
     The provinces of Kherson, Taurica, Yekaterinoslav, Bessarabia (except 1 district), and 1 district of Podolia.
    7th Army Corps, 8th Army Corps, 4th Field Gendarme Squadron, 2nd Aviation Company, Kherson Disciplinary Battalion; Commandants of Ochakov and Sevastopol; Sevastopol, Kerch, Ochakov, and Bender Fortresses; Odessa Local Brigade.

Moscow Military District.                  Headquarters, Moscow, Prechistenka.                             [Moskovskii Voennyi Okrug.]
    The provinces of Moscow, Smolensk (except 5 districts), Tver (except 6 districts), Yaroslavl (except 4 districts), Volgoda (except 3 districts), Kostroma, Vladimir, Nizhnii-Novgorod, Tambov, Voronezh, Ryazan, Orel, Tula, Kaluga, Penza (3 districts), and Vyatka (2 districts).
    Grenadier Corps, 5th Army Corps, 13th Army Corps, 17th Army Corps, 25th Army Corps, 1st Cavalry Replacement Brigade, 2nd Cavalry Replacement Brigade, Voronezh Disciplinary Battalion; Commandant of Moscow (headquarters, Neglinaya); Moscow Local Brigade, Smolensk Local Brigade, Yaroslavl Local Brigade, Tambov Local Brigade.

Kazan Military District.                     Headquarters, Kazan.                                                       [Kazanskii Voennyi Okrug.]
   The provinces of Kazan, Vyatka (except 2 districts), Perm, Orenburg, Ufa, Samara, Astrakhan, Saratov, Penza (except 3 districts), and Simbirsk; the Ural and Turgai regions.
   16th Army Corps, 24th Army Corps; Orenburg Disciplinary Detachment;  Kazan Local Brigade, Saratov Local Brigade, Perm Local Brigade, Orenburg Local Brigade, Orenburg Cossack Local Brigade, Ural Region Local Brigade, Turgai Local Brigade.

Caucasus Military District.               Headquarters, Tiflis.                                                          [Kavkazskii Voennyi Okrug.]
     The provinces of Tiflis, Baku, Erivan, Yelizavetpol, Kutais, Stavropol, and the Black Sea; the Kuban, Terek, Daghestan, Kars, and Batum regions, and the separate districts of Zakatali and Sukhum.
    1st Caucasus Corps, 2nd Caucasus Corps, 3rd Caucasus Corps; 5th Field Gendarme Squadron; 1st Caucasus Railway Battalion, 2nd Caucasus Railway Battalion, Yekaterinograd Disciplinary Battalion; Kars, Mikhailovsk (Batum), and Aleksandropol Fortresses; Commandant of Tiflis; Vladikavkaz Local Brigade, Tiflis Local Brigade.

Turkestan Military District.              Headquarters, Tashkent.                                                   [Turkestanskii Voennyi Okrug.]
    The provinces of Trans-Caspia, Syr-Darya, Fergana, Samarkand, and Semireche, and the Department of the Amu-Darya.
    1st Turkestan Corps, 2nd Turkestan Corps, 6th Turkestan Rifle Brigade, Siberian Cossack Brigade; Kushka, Tashkent, Samarkand, Skobelev, Termez, and Kerki Fortresses; Forces in the Semireche Region [Voiska Semirechenskoi Oblasti], Amu-Darya Flotilla.

Omsk Military District.                      Headquarters, Omsk.                                                        [Omskii Voennyi Okrug.]
     The provinces of Tobolsk and Tomsk, and the Akmolinsk and Semipalatinsk Regions. ("A considerable part of the troops in the Omsk Military District is on detachment at Kobdo" - British Handbook.)
     11th Siberian Rifle Division, 4th Siberian Sapper Battalion, 3rd Siberian Cossack Regiment, Omsk Disciplinary Company, Omsk Local Brigade.

Irkutsk Military District.                   Headquarters, Irkutsk.                                                       [Irkutskii Voennyi Okrug.]
     The provinces of Irkutsk and Yeniseisk, and the Yakutsk and Trans-Baikal Regions. ("A large force from this district is in Eastern Mongolia" - BritishHandbook.)
     2nd Siberian Corps, 3rd Siberian Corps, 1st Siberian Railway Battalion, Verkhneudinsk Disciplinary Battalion, Irkutsk Local Brigade.

Amur Military District.                      Headquarters, Khaborovsk.                                                [Priamurskii Voennyi Okrug.]
    Amur, Maritime (or Littoral, or Primorskoi), Kamchatka, and Sakhalin Regions.
    1st Siberian Corps, 4th Siberian Corps, 5th Siberian Corps; 2nd Siberian Railway Battalion, Anuchino Disciplinary Battalion; Vladivostok Fortress, Nikolaevsk Fortress, Military Governor of the Amur Region, Military Governor of the Maritime Region. 

CORPS

Guards Corps.  [Gvardeiskii Korpus.]         St. Petersburg District.          Headquarters, St. Petersburg, Millionaya.

1st Guards Infantry Division, 2nd Guards Infantry Division, Guards Rifle Brigade, 1st Guards Cavalry Division, 2nd Guards Cavalry Division, Separate Guards Cavalry Brigade (see 23rd Army Corps), Life-Guards 1st Artillery Brigade, Life-Guards 2nd Artillery Brigade, Life-Guards Horse Artillery, Guards Howitzer Artillery Battalion, Life-Guards Sapper Battalion, Guards Aviation Company. (Guards units not part of the Guards Corps were the Guards Replacement Cavalry Regiment and Guards Field Gendarme Squadron.)

Grenadier Corps. [Grenaderskii Korpus.]      Moscow Military District.        Headquarters, Moscow, corner of Sadovaya and Spiridon'evskaya.

1st Grenadier Division, 2nd Grenadier Division, 1st Cavalry Division, 6th Separate Don Cossack Sotnia, Grenadier Howitzer Artillery Battalion, Grenadier Sapper Battalion.

1st Army Corps. [1-i Armeiskii Korpus.]      St.-Petersburg Military District.     Headquarters, St. Petersburg, Fontanka.

22nd Infantry Division, 24th Infantry Division, 1st Howitzer Artillery Battalion, 1st Sapper Battalion, 7th Pontoon Battalion, 1st Telegraph Company.

2nd Army Corps. [2-i Armeiskii Korpus.]       Vilna Military District.                   Headquarters, Grodno.

26th Infantry Division, 43rd Infantry Division, 2nd Cavalry Division, 2nd Howitzer Artillery Battalion, 4th Sapper Battalion, 3rd Pontoon Battalion, 5th Aeronautical Company.

3rd Army Corps. [3-i Armeiskii Korpus.]       Vilna Military District.                   Headquarters, Vilna.

25th Infantry Division, 27th Infantry Division, 3rd Cavalry Division, 5th Rifle Brigade, 3rd Howitzer Artillery Battalion, 3rd Sapper Battalion, 4th Pontoon Battalion, 2nd Telegraph Company, 9th Aeronautical Company.

4th Army Corps. [4-i Armeiskii Korpus.]       Vilna Military District.                   Headquarters, Minsk.

30th Infantry Division, 40th Infantry Division, 4th Howitzer Artillery Battalion, 2nd Sapper Battalion, 3rd Cadre Supply-Train Battalion.

5th Army Corps. [5-i Armeiskii Korpus.]       Moscow Military District.                   Headquarters, Voronezh.

7th Infantry Division, 10th Infantry Division, 3rd Separate Cavalry Brigade, 5th Howitzer Artillery Battalion, 23rd Sapper Battalion.

6th Army Corps. [6-i Armeiskii Korpus.]       Warsaw Military District.                   Headquarters, Lomza.

4th Infantry Division, 16th Infantry Division, 4th Cavalry Division, 6th Howitzer Artillery Battalion, 10th Sapper Battalion, 1st Cadre Supply-Train Battalion.

7th Army Corps. [7-i Armeiskii Korpus.]       Odessa Military District.                   Headquarters, Simferopol.

13th Infantry Division, 34th Infantry Division, Crimean Horse Regiment, 7th Host Ataman Denisov's Don Cossack Regiment, 7th Howitzer Artillery Battalion, 12th Sapper Battalion.

8th Army Corps. [8-i Armeiskii Korpus.]       Odessa Military District.                   Headquarters, Odessa.

14th Infantry Division, 15th Infantry Division, 8th Cavalry Division, 4th Rifle Brigade, 8th Howitzer Artillery Battalion, 11th Sapper Battalion, Odessa Marine Battalion.

9th Army Corps. [9-i Armeiskii Korpus.]       Kiev Military District.                   Headquarters, Kiev.

5th Infantry Division, 42nd Infantry Division, 9th Cavalry Division, 2nd Horse Mountain-Artillery Division, 9th Howitzer Artillery Battalion, 6th Sapper Battalion, 6th Pontoon Battalion, 4th Telegraph Company.

10th Army Corps. [10-i Armeiskii Korpus.]       Kiev Military District.                   Headquarters, Kharkov.

9th Infantry Division, 31st Infantry Division, 10th Cavalry Division, 10th Howitzer Artillery Battalion, 7th Sapper Battalion.

11th Army Corps. [11-i Armeiskii Korpus.]       Kiev Military District.                   Headquarters, Rovno.

11th Infantry Division, 32nd Infantry Division, 11th Cavalry Division, 11th Howitzer Artillery Battalion, 21st Sapper Battalion.

12th Army Corps. [12-i Armeiskii Korpus.]       Kiev Military District.                   Headquarters, Vinnitsa.

12 Infantry Division, 19th Infantry Division, 12th Cavalry Division, 2nd Composite Cossack Division, 3rd Rifle Brigade, 12th Howitzer Artillery Battalion, 5th Sapper Battalion, 10th Aeronautical Company, 4th Cadre Supply-Train Battalion, 5th Cadre Supply-Train Battalion.

13th Army Corps. [13-i Armeiskii Korpus.]       Moscow Military District.                   Headquarters, Smolensk.

1st Infantry Division, 36th Infantry Division, 2nd Separate Cavalry Brigade, Replacement Horse-Artillery Division, 13th Howitzer Artillery Battalion, 5th Heavy Artillery Battalion, 13th Sapper Battalion, 3rd Pontoon Battalion, 5th Aeronautical Company.

14th Army Corps. [14-i Armeiskii Korpus.]       Warsaw Military District.                   Headquarters, Lublin.

18th Infantry Division, 1st Rifle Brigade, 2nd Rifle Brigade, 13th Cavalry Division, 14th Cavalry Division, 14th Howitzer Artillery Battalion, 8th Sapper Battalion.

15th Army Corps. [15-i Armeiskii Korpus.]       Warsaw Military District.                   Headquarters, Warsaw.

6th Infantry Division, 8th Infantry Division, 6th Cavalry Division, 15th Cavalry Division, 15th Howitzer Artillery Battalion, 15th Sapper Battalion, 3rd Telegraph Company.

16th Army Corps. [16-i Armeiskii Korpus.]       Kazan Military District.                   Headquarters, Kazan.

41st Infantry Division, 45th Infantry Division, 47th Infantry Division, 5th Cavalry Division, 1st Astrakhan Cossack Regiment, 16th Howitzer Artillery Battalion, 16th Sapper Battalion.

17th Army Corps. [17-i Armeiskii Korpus.]       Moscow Military District.                   Headquarters, Moscow.

3rd Infantry Division, 35th Infantry Division, 17th Howitzer Artillery Battalion,  3rd Heavy Artillery Battalion, 17th Sapper Battalion.

18th Army Corps. [18-i Armeiskii Korpus.]       St.-Petersburg Military District.                   Headquarters, St. Petersburg, Fontanka.

23rd Infantry Division, 37th Infantry Division, 50th Infantry Division, 18th Howitzer Artillery Battalion, 18th Sapper Battalion.

19th Army Corps. [19-i Armeiskii Korpus.]       Warsaw Military District.                   Headquarters, Brest-Litovsk.

17th Infantry Division, 38th Infantry Division, 7th Cavalry Division, 1st Don Cossack Artillery Battalion, 19th Howitzer Artillery Battalion, 2nd Heavy Artillery Battalion, 19th Sapper Battalion.

20th Army Corps. [20-i Armeiskii Korpus.]       Vilna Military District.                   Headquarters, Riga.

28th Infantry Division, 29th Infantry Division, 1st Separate Cavalry Brigade, 20th Howitzer Artillery Battalion, 1st Heavy Artillery Battalion, 20th Sapper Battalion, 1st Pontoon Battalion, 2nd Pontoon Battalion, 2nd Cadre Supply-Train Battalion, 1st Siege Engineer Park.

21st Army Corps. [21-i Armeiskii Korpus.]       Kiev Military District.                   Headquarters, Kiev.

53rd Infantry Division, 44th Infantry Division, 21st Howitzer Artillery Battalion, 4th Heavy Artillery Battalion, 14th Sapper Battalion, 5th Pontoon Battalion, 2nd Siege Engineer Park.

22nd Army Corps. [22-i Armeiskii Korpus.]       St.-Petersburg Military District.                   Headquarters, Helsingfors.

1st Finland Rifle Brigade, 2nd Finland Rifle Brigade, 3rd Finland Rifle Brigade, 20th Finland Dragoon Regiment, Separate Orenburg Cossack Half-Regiment, 22nd Howitzer Artillery Battalion, 22nd Sapper Battalion.

23rd Army Corps. [23-i Armeiskii Korpus.]       Warsaw Military District.                   Headquarters, Warsaw.

3rd Guards Infantry Division, 2nd Infantry Division, Separate Guards Cavalry Brigade, 3rd Battery of Life-Guards Horse Artillery, 23rd Howitzer Artillery Battalion, 9th Sapper Battalion.

24th Army Corps. [24-i Armeiskii Korpus.]       Kazan Military District.                   Headquarters, Samara.

48th Infantry Division, 49th Infantry Division,  1st Separate Orenburg Cossack Sotnia, 2nd Separate Orenburg Cossack Sotnia, 24th Howitzer Artillery Battalion, 24th Sapper Battalion.

25th Army Corps. [25-i Armeiskii Korpus.]       Moscow Military District.                   Headquarters, Moscow.

3rd Grenadier Division, 46th Infantry Division, 25th Howitzer Artillery Battalion, 25th Sapper Battalion.

 

1st Caucasus Corps. [1-i Kavkazskii Korpus.]          Caucasus Military District.       Headquarters, Aleksandropol (temporarily Tiflis).

20th Infantry Division, 30th Infantry Division, 1st Caucasian Cossack Division, 1st Caucasus Rifle Brigade, 1st Caucasus Howitzer Artillery Battalion, 1st Caucasus Sapper Battalion, Caucaus Telegraph Company, Caucasus Engineer Siege Park.

2nd Caucasus Corps. [2-i Kavkazskii Korpus.]          Caucasus Military District.       Headquarters, Tiflis.

Caucasus Grenadier Division, 51st Infantry Division, 2nd Caucasus Rifle Brigade, Caucasian Cavalry Division, 2nd Caucasian Cossack Division, 2nd Caucasus Howitzer Artillery Battalion, 2nd Caucasus Sapper Battalion, Caucasus Cadre Supply-Train Battalion.

3rd Caucasus Corps. [3-i Kavkazskii Korpus.]          Caucasus Military District.       Headquarters, Vladikavkaz.

21st Infantry Division, 52nd Infantry Division, 3rd Caucasian Cossack Divison, 3rd Caucasus Howitzer Artillery Battalion, 3rd Caucasus Sapper Battalion.

1st Turkestan Corps. [1-i Turkestanskii Korpus.]          Turkestan Military District.       Headquarters, Tashkent.

1st Turkestan Rifle Brigade, 2nd Turkestan Rifle Brigade, 3rd Turkestan Rifle Brigade, 1st Turkestan Cossack Division, Turkestan Mountain Horse Battery, 1st Turkestan Sapper Battalion, Turkestan Pontoon Company.

2nd Turkestan Corps. [2-i Turkestanskii Korpus.]         Turkestan Military District.       Headquarters, Askhabad.

4th Turkestan Rifle Brigade, 5th Turkestan Rifle Brigade, Transcaspian Cossack Brigade, 2nd Turkestan Sapper Battalion.

1st Siberian Corps. [1-i Sibirskii Korpus.]                   Amur Military District.         Headquarters, Nikolsk-Ussuriisk.

1st Siberian Rifle Division, 2nd Siberian Rifle Division; Ussuri Horse Brigade, 1st Siberian Howitzer Artillery Battalion, 2nd Siberian Heavy Artillery Division, 1st Siberian Sapper Battalion, 1st Siberian Pontoon Battalion, 1st Siberian Telegraph Company, Siberian Aeronautical Battalion, Siberian Siege Engineer Park, South-Ussuriisk Cadre Supply-Train Company.

2nd Siberian Corps. [2-i Sibirskii Korpus.]                   Irkutsk Military District.         Headquarters, Chita.

4th Siberian Rifle Division, 5th Siberian Rifle Division, Trans-Baikal Cossack Brigade, 2nd Siberian Howitzer Artillery Battalion, 1st Siberian Heavy Artillery Division, 2nd Siberian Sapper Battalion, 2nd Siberian Pontoon Battalion, 4th Siberian Aeronautical Company.

3rd Siberian Corps. [3-i Sibirskii Korpus.]                   Irkutsk Military District.         Headquarters, Irkutsk.

7th Siberian Rifle Division, 8th Siberian Rifle Division, Separate Irkutsk Cossack Sotnia, Separate Krasnoyarsk Cossack Sotnia, 3rd Siberian Howitzer Artillery Battalion, 5th Siberian Sapper Battalion, 2nd Siberian Telegraph Company.

4th Siberian Corps. [4-i Sibirskii Korpus.]                   Amur Military District.         Headquarters, Vladivostok.

3rd Siberian Rifle Division, 9th Siberian Rifle Division, 4th Siberian Howitzer Artillery Battalion, 6th Siberian Sapper Battalion.

5th Siberian Corps. [5-i Sibirskii Korpus.]                   Amur Military District.         Headquarters, Khabarovsk.

6th Siberian Rifle Division, 10th Siberian Rifle Division, General-Adjutnant Graf Muravev of the Amur's Amur Cossack Regiment, 5th Siberian Howitzer Artillery Battalion, 3rd Siberian Sapper Battalion, 7th Siberian Sapper Battalion.

DIVISIONS

1st Guards Infantry Division. [1-ya Gvardeiskaya Pekhotnaya Diviziya.]      Guards Corps.     Headquarters,  St. Petersburg, Fontanka.

     1st Brigade: Life-Guards Preobrazhenskii Regiment, Life-Guards Semenovskii Regiment.
     2nd Brigade: Life-Guards Izmailovskii Regiment, Life-Guards Jäger Regiment.
     1st Life-Guards Artillery Brigade.

2nd Guards Infantry Division. [2-ya Gvardeiskaya Pekhotnaya Diviziya.]     Guards Corps.     Headquarters, St. Petersburg, Fontanka.

     1st Brigade: Life-Guards Moscow Regiment, Life-Guards Grenader Regiment.
     2nd Brigade: Life-Guards Pavlovskii Regiment, Life-Guards Finland Regiment.
     2nd Life-Guards Artillery Brigade.

3rd Guards Infantry Division. [3-ya Gvardeiskaya Pekhotnaya Diviziya.]      Guards Corps.     Headquarters, Warsaw.

     1st Brigade: Life-Guards Lithuania Regiment, Emperor of Austria's Life-Guards Kexholm Regiment.
     2nd Brigade: King Frederick-William III's Life-Guards St.-Petersburg Regiment, Life-Guards Volhynia Regiment.
     3rd Life-Guards Artillery Brigade.

 

1st Grenadier Division. [1-ya Grenaderskaya Diviziya.]   Grenadier Corps.    Headquarters, Moscow.

1st Brigade (Headquarters, Moscow): 1st EMPEROR ALEXANDER II'S Yekaterinoslav Life-Grenadier Regiment, 2nd HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL ALEKSANDROVICH'S Rostov Grenadier Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Moscow): 3rd King Frederick-William IV's Rostov Grenadier Regiment, 4th General-Field Marshal Prince Barclay de-Tolly's Nesvizh Grenadier Regiment.
1st General-Field Marshal Graf Bruce's Grenadier Artillery Brigade.

2nd Grenadier Division. [2-ya Grenaderskaya Diviziya.]   Grenadier Corps.    Headquarters, Moscow.

1st Brigade (Headquarters, Moscow): 5th  HER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS ELIZABETH THEODOROVNA'S Kiev Grenadier  Regiment,  6th  HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Taurica Grenadier Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Moscow): 7th General-Adjutant Graf Totleben's Samogitia Grenadier Regiment, 8th Grand Duke Frederick of Mecklenburg-Schwerin's Moscow Grenadier Regiment.
2nd Grenadier Artillery Brigade.

3rd Grenadier Division. [3-ya Grenaderskaya Diviziya.]   25th Army Corps.    Headquarters, Moscow.

1st Brigade (Headquarters, Vladimir): 9th Siberia Grenadier Regiment, 10th General-Field Marshal Graf Rumatsov of the Trans-Danube's Little Russia Grenadier Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Moscow): 11th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE DMITRII PAVLOVICH'S Phanagoria Grenadier Regiment, 12th EMPEROR ALEXANDER III'S Astrakhan Grenadier Regiment.
3rd Grenadier Artillery Brigade.

Caucasus Grenadier Division. [Kavkazskaya Grenaderskaya Diviziya.]   2nd Caucasus Army Corps.    Headquarters, Tiflis.

1st Brigade (Headquarters, Tiflis): 13th HIS MAJESTY'S Erivan Life-Grenadier Regiment, 14th General Kotlyarevskii's Georgia Grenadier Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Tiflis): 15th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE CONSTANTINE CONSTANTINOVICH'S Tiflis Grenadier Regiment, 16th HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE DMITRII CONSTANTINOVICH'S Mingrelia Grenadier Regiment.
Caucasus H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Grenadier Artillery Brigade.

 

 1st Infantry Division. [1-ya Pekhotnaya Diviziya.]    13th Army Corps.    Headquarters, Smolensk.

1st Brigade (Headquarters, Smolensk): 1st His Highness the King of the Hellenes Neva Infantry Regiment, 2nd EMPEROR ALEXANDER III'S Sofiya Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Tiflis): 3rd General-Field Marshal Prince Mikhail Golitsyn's Narva Infantry Regiment, 4th General Graf Konovnitsin's Kopore Infantry Regiment.
1st Artillery Brigade.

 2nd Infantry Division. [2-ya Pekhotnaya Diviziya.]    23rd Army Corps.    Headquarters, Novogeorgievsk.

1st Brigade (Headquarters, Novogeorgievsk): 5th Emperor William I's Kaluga Infantry Regiment, 6th Prince Frederik-Leopold of Prussia's Libau Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Yablonka): 7th General Shuchov IV's Reval Infantry Regiment, 8th Estonia Infantry Regiment.
2nd Artillery Brigade.

3rd Infantry Division. [3-ya Pekhotnaya Diviziya.]    17th Army Corps.    Headquarters, Kaluga.

1st Brigade (Headquarters, Kaluga):  9th EMPEROR PETER THE GREAT'S Ingermanland Infantry Regiment, 10th New-Ingermanland Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Tula): 11th General-Field Marshal Prince Kutuzov of Smolensk's Pskov Infantry Regiment, 12th Velikiya-Luki Infantry Regiment.
3rd Artillery Brigade.

4th Infantry Division. [4-ya Pekhotnaya Diviziya.]    6th Army Corps.    Headquarters, Lomzha.

1st Brigade (Headquarters, Lomza):  13th General-Field Marshal Graf Lacy's Belozersk Infantry Regiment, 14th His Majesty the King of Serbia's Olonets Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Repninsk. Barracks, near Zambrov): 15th General-Field Marshal Prince Nikita Repnin's Schlüsselburg Infantry Regiment, 16th Ladoga Infantry Regiment.
4th Artillery Brigade.

5th Infantry Division. [5-ya Pekhotnaya Diviziya.]    9th Army Corps.    Headquarters, Zhitomir.

1st Brigade (Headquarters, Novgorod-Volynskii):  17th HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE VLADIMIR ALEKSANDROVICH'S Archangel Infantry Regiment, 18th His Majesty the King of Rumania's Vologda Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Zhitomir): 19th Kostroma Infantry Regiment, 20th Galich Infantry Regiment.
5th Artillery Brigade.

6th Infantry Division. [6-ya Pekhotnaya Diviziya.]    15th Army Corps.    Headquarters, Ostrov.

1st Brigade (Headquarters, Ostroleka):  21st Murom Infantry Regiment, 22nd Nizhnii-Novgorod Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Ostrov): 23rd General-Field Marshal Graf Saltykov's Nizovskii Infantry Regiment, 24th General Neverovskii's Simbirsk Infantry Regiment.
6th Artillery Brigade.

7th Infantry Division. [7-ya Pekhotnaya Diviziya.]    5th Army Corps.    Headquarters, Voronezh.

1st Brigade (Headquarters, Voronezh):  25th General Raevskii's Smolensk Infantry Regiment, 26th Mogilev Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Tambov): 27th Vitebsk Infantry Regiment, 28th Polotsk Infantry Regiment.
7th Artillery Brigade.

8th Infantry Division. [8-ya Pekhotnaya Diviziya.]    15th Army Corps.    Headquarters, Warsaw.

1st Brigade (Headquarters, Warsaw):  29th General-Field Marshal Graf Diebitsch of the Trans-Balkans's Chernigov Infantry Regiment, 30th Poltava Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Warsaw): 31st Aleksopol Infantry Regiment, 32nd Kremenchug Infantry Regiment.
8th Artillery Brigade.

9th Infantry Division. [9-ya Pekhotnaya Diviziya.]    10th Army Corps.    Headquarters, Poltava.

1st Brigade (Headquarters, Poltava):  33rd Yelets Infantry Regiment, 34th General Graf Kamenskii's Sevsk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Poltava): 35th General-Adjutant Prince Gorchakov's Bryansk Infantry Regiment, 36th General-Field Marshal the Prince of Warsaw Graf Paskevich of Erivan's Orel Infantry Regiment.
9th Artillery Brigade.

10th Infantry Division. [10-ya Pekhotnaya Diviziya.]    5th Army Corps.    Headquarters, Nizhnii-Novgorod.

1st Brigade (Headquarters, Nizhnii-Novgorod): 37th Yekaterinburg Infantry Regiment, 38th General Graf Miloradovich's Tobolsk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kozlov): 39th His Imperial Highness Archduke Ludwig of Austria's Tomsk Infantry Regiment, 40th Kolyvan Infantry Regiment.
10th Artillery Brigade.

11th Infantry Division. [11-ya Pekhotnaya Diviziya.]    11th Army Corps.    Headquarters, Lutsk.

1st Brigade (Headquarters, Kremenets): 41st Selenginsk Infantry Regiment, 42nd Yakutsk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Lutsk): 43rd Okhotsk Infantry Regiment, 44th Kamchatka Infantry Regiment.
11th Artillery Brigade.

12th Infantry Division. [12-ya Pekhotnaya Diviziya.]    12th Army Corps.    Headquarters, Proskurov.

1st Brigade (Headquarters, Proskurov): 45th  HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE BORIS VLADIMIROVICH'S Azov Infantry Regiment, 46th Dnieper Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kamenets-Podolsk): 47th Ukraine Infantry Regiment, 48th Odessa Infantry Regiment.
12th Artillery Brigade.

13th Infantry Division. [13-ya Pekhotnaya Diviziya.]    7th Army Corps.    Headquarters, Sevastopol.

1st Brigade (Headquarters, Sevastopol): 49th HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL MIKHAILOVICH'S Brest Infantry Regiment, 50th Bialystok Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Theodosia): 51st H
IS IMPERIAL HIGHNESS THE HEIR AND TSESAREVICH'S Lithuania Infantry Regiment, 52nd HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE CYRIL VLADIMIROVICH'S Vilna Infantry Regiment.
13th Artillery Brigade.

14th Infantry Division. [14-ya Pekhotnaya Diviziya.]    8th Army Corps.    Headquarters, Kishinev.

1st Brigade (Headquarters, Kishinev): 53rd Volhynia Infantry Regiment, 54th His Majesty the Tsar of Bulgaria's Minsk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Bendery): 55th Podolia Infantry Regiment, 56th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE NIKOLAI NIKOLAEVICH'S Zhitomir Infantry Regiment.
14th Artillery Brigade.

15th Infantry Division. [15-ya Pekhotnaya Diviziya.]    8th Army Corps.    Headquarters, Odessa.

1st Brigade (Headquarters, Nikolaev): 57th General-Adjutant Kornilov's Modlin Infantry Regiment, 58th Praga Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Odessa): 59th Lublin Infantry Regiment, 60th Zamosc Infantry Regiment.
15th Artillery Brigade.

16th Infantry Division. [16-ya Pekhotnaya Diviziya.]   6th Army Corps.    Headquarters, Bialystok.

1st Brigade (Headquarters, Bialystok): 61st Vladimir Infantry Regiment, 62nd Generalissimus Prince Suvorov's Suzdal Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Bialystok): 63rd General-Field Marshal Apraksin's Uglich Infantry Regiment, 64th Kazan Infantry Regiment.
16th Artillery Brigade.

17th Infantry Division. [17-ya Pekhotnaya Diviziya.]   19th Army Corps.    Headquarters, Kholm.

1st Brigade (Headquarters, Kholm): 65th HIS MAJESTY'S Moscow Infantry Regiment, 66th General Dokhturov's Butyrskii Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kovel): 67th Grand Duke of Oldenburg's Tarutino Infantry Regiment, 68th E
MPEROR ALEXANDER III'S Borodino Life-Infantry Regiment.
17th Artillery Brigade.

18th Infantry Division. [18-ya Pekhotnaya Diviziya.]   14th Army Corps.    Headquarters, Lublin.

1st Brigade (Headquarters, Lublin): 69th General-Field Marshal Prince Aleksandr Golitsyn's Ryazan Infantry Regiment, 70th Ryazhsk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Ivangorod): 71st Belev Infantry Regiment, 72nd Tula Infantry Regiment.
18th Artillery Brigade.

19th Infantry Division. [19-ya Pekhotnaya Diviziya.]   12th Army Corps.    Headquarters, Uman.

1st Brigade (Headquarters, Vinnitsa): 73rd HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE ALEXANDER MIKHAILOVICH'S Crimea Infantry Regiment, 74th Stavropol Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Tulchin): 75th Sevastopol Infantry Regiment, 76th Kuban Infantry Regiment.
19th Artillery Brigade.

20th Infantry Division. [20-ya Pekhotnaya Diviziya.]   1st Caucasus Army Corps.    Headquarters, Akhaltsykh.

1st Brigade (Headquarters, Akhaltsykh): 77th Tenginsk Infantry Regiment, 78th General Kotlyarevskii's Navaginsk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kars): 79th General-Field Marshal Prince Vorontsov's Kura Infantry Regiment, 80th General-Field Marshal Prince Baryatinskii's Kabarda Infantry Regiment.
20th Artillery Brigade.

21st Infantry Division. [21-ya Pekhotnaya Diviziya.]   3rd Caucasus Army Corps.    Headquarters, Vladikavkaz.

1st Brigade (Headquarters, Vladikavkaz): 81st HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE GEORGE MIKHAILOVICH'S Apsheronsk Infantry Regiment, 82nd HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE NICHOLAS MIKHAILOVICH'S Daghestan Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Yekaterinodar): 83rd Samur Infantry Regiment, 84th H
IS MAJESTY'S Shirvan Infantry Regiment.
21st Artillery Brigade.

22nd Infantry Division. [22-ya Pekhotnaya Diviziya.]   1st Army Corps.    Headquarters, Novgorod.

1st Brigade (Headquarters, --- ): 85th His Imperial-Royal Majesty the Emperor of Germany and King of Prussia William II's Viborg Infantry Regiment, 86th Villmanstrand Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Novgorod): 87th Nyslott Infantry Regiment, 88th Petrovsk Infantry Regiment.
22nd Artillery Brigade.

23rd Infantry Division. [23-ya Pekhotnaya Diviziya.]   18th Army Corps.    Headquarters, Reval.

1st Brigade (Headquarters, Reval): 89th White-Sea Infantry Regiment, 90th Onega Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Reval): 91st Dvinsk Infantry Regiment, 92nd Pechory Infantry Regiment.
23rd Artillery Brigade.

24th Infantry Division. [24-ya Pekhotnaya Diviziya.]   11th Army Corps.    Headquarters, Pskov.

1st Brigade (Headquarters, Pskov): 93rd HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL ALEKSANDROVICH'S Irkutsk Infantry Regiment, 94th Yeniseisk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Pskov): 95th Krasnoyarsk Infantry Regiment, 96th Omsk Infantry Regiment.
24th Artillery Brigade.

25th Infantry Division. [25-ya Pekhotnaya Diviziya.]   3rd Army Corps.    Headquarters, Dvinsk.

1st Brigade (Headquarters, Dvinsk): 97th General-Field Marshal Graf Sheremetev's Livonia Infantry Regiment, 98th Yurev Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Dvinsk): 99th Ivangorod Infantry Regiment, 100th Ostrov Infantry Regiment.
25th Artillery Brigade.

26th Infantry Division. [26-ya Pekhotnaya Diviziya.]   2nd Army Corps.    Headquarters, Grodno.

1st Brigade (Headquarters, Grodno): 101st Perm Infantry Regiment, 102nd Vyatka Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Grodno): 103rd Petrozavodsk Infantry Regiment, 104th General Prince Bagration's Ustyug Infantry Regiment.
26th Artillery Brigade.

27th Infantry Division. [27-ya Pekhotnaya Diviziya.]   3rd Army Corps.    Headquarters, Vilna.

1st Brigade (Headquarters, Vilna): 105th Orenburg Infantry Regiment, 106th Ufa Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Vilna): 107th Troitsk Infantry Regiment, 108th Saratov Infantry Regiment.
27th Artillery Brigade.

28th Infantry Division. [28-ya Pekhotnaya Diviziya.]   3rd Army Corps.    Headquarters, Kovno.

1st Brigade (Headquarters, Kovno): 109th Volga Infantry Regiment, 110th Kama Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kovno): 111th Don Infantry Regiment, 112th Ural Infantry Regiment.
28th Artillery Brigade.

29th Infantry Division. [29-ya Pekhotnaya Diviziya.]   20th Army Corps.    Headquarters, Riga.

1st Brigade (Headquarters, Mitau): 113th Staraya-Russa Infantry Regiment, 114th Novyi-Torzhok Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Riga): 115th Vyazma Infantry Regiment, 116th Maloyaroslavets Infantry Regiment.
29th Artillery Brigade.

30th Infantry Division. [30-ya Pekhotnaya Diviziya.]   4th Army Corps.    Headquarters, Minsk.

1st Brigade (Headquarters, Slonim): 117th Yaroslavl Infantry Regiment, 118th Shuya Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Minsk): 119th Kolomna Infantry Regiment, 120th Serpukhov Infantry Regiment.
30th Artillery Brigade.

31st Infantry Division. [31-ya Pekhotnaya Diviziya.]   10th Army Corps.    Headquarters, Kharkov.

1st Brigade (Headquarters, Kharkov): 121st General-Field Marshal Graf Milyutin's Penza Infantry Regiment, 122nd Tambov Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kharkov): 123rd Kozlov Infantry Regiment, 124th Voronezh Infantry Regiment.
31st Artillery Brigade.

32nd Infantry Division. [32-ya Pekhotnaya Diviziya.]   11th Army Corps.    Headquarters, Rovno.

1st Brigade (Headquarters, Ostrog): 125th Kursk Infantry Regiment, 126th Rylsk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Rovno): 127th Putivl Infantry Regiment, 128th Staryi-Oskol Infantry Regiment.
32nd Artillery Brigade.

33rd Infantry Division. [33-ya Pekhotnaya Diviziya.]   21st Army Corps.    Headquarters, Kiev.

1st Brigade (Headquarters, Kiev): 129th HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL ALEKSANDROVICH'S Bessarabia Infantry Regiment, 130th HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE ANDREW VLADIMIROVICH'S Kherson Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kiev): 131st Tiraspol Infantry Regiment, 132nd Bendery Infantry Regiment.
33rd Artillery Brigade.

34th Infantry Division. [34-ya Pekhotnaya Diviziya.]   7th Army Corps.    Headquarters, Yekaterinoslav.

1st Brigade (Headquarters, Yekaterinoslav): 133rd Simferopol Infantry Regiment, 134th Theodosiya Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Rostov-na-Donu): 135th Kerch-Yenikale Infantry Regiment, 136th Taganrog Infantry Regiment.
34th Artillery Brigade.

35th Infantry Division. [35-ya Pekhotnaya Diviziya.]   17th Army Corps.    Headquarters, Ryazan.

1st Brigade (Headquarters, Ryazan): 137th HER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS MARIA PAVLOVNA'S Nezhin Infantry Regiment, 138th Bolkhov Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Yegorevsk): 139th Morshansk Infantry Regiment, 140th Zaraisk Infantry Regiment.
35th Artillery Brigade.

36th Infantry Division. [36-ya Pekhotnaya Diviziya.]   13th Army Corps.    Headquarters, Orel.

1st Brigade (Headquarters, Orel): 141st Mozhaisk Infantry Regiment, 142nd Zvenigorod Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Bryansk): 143rd Dorogobuzh Infantry Regiment, 144th Kashira Infantry Regiment.
36th Artillery Brigade.

37th Infantry Division. [37-ya Pekhotnaya Diviziya.]   1st Army Corps.    Headquarters, St. Peterburg, Fontanka.

1st Brigade (Headquarters, St. Peterburg, Furaznyi pereulok): 145th EMPEROR ALEXANDER III'S Novocherkassk Infantry Regiment, 146th Tsaritsyn Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, St. Peterburg, Ofits.): 147th Samara Infantry Regiment, 148th Caspian Infantry Regiment.
37th Artillery Brigade.

38th Infantry Division. [38-ya Pekhotnaya Diviziya.]   19th Army Corps.    Headquarters, Brest-Litovsk.

1st Brigade (Headquarters, Brest-Litovsk): 149th Black-Sea Infantry Regiment, 150th Taman Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Brest-Litovsk): 151st Pyatigorsk Infantry Regiment, 152nd General Yermolov's Vladikavkaz Infantry Regiment.
38th Artillery Brigade.

39th Infantry Division. [39-ya Pekhotnaya Diviziya.]   1st Caucasus Army Corps.    Headquarters, Aleksandropol.

1st Brigade (Headquarters, Aleksandropol): 153rd HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE SERGEI MIKHAILOVICH'S BakuInfantry Regiment, 154th Derbent Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Sary-Kamysh): 155th Kuban Infantry Regiment, 156th General Prince Tsitsianov's Yelisavetpol Infantry Regiment.
39th Artillery Brigade.

40th Infantry Division. [40-ya Pekhotnaya Diviziya.]   4th Army Corps.    Headquarters, Bobruisk.

1st Brigade (Headquarters, Bobruisk): 157th ImeretiaInfantry Regiment, 158th Kutais Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Mogilev): 159th Guria Infantry Regiment, 160th Abkhazia Infantry Regiment.
40th Artillery Brigade.

41st Infantry Division. [41-ya Pekhotnaya Diviziya.]   16th Army Corps.    Headquarters, Kazan.

1st Brigade (Headquarters, Kazan): 161st AleksandropolInfantry Regiment, 162nd Akhaltsykh Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Simbirsk): 163rd Lenkoran-Nasheburg Infantry Regiment, 164th Zakataly Infantry Regiment.
41st Artillery Brigade.

42nd Infantry Division. [42-ya Pekhotnaya Diviziya.]   9th Army Corps.    Headquarters, Kiev.

1st Brigade (Headquarters, Kiev): 165th LutskInfantry Regiment, 166th Rovno Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kiev): 167th Ostrog Infantry Regiment, 168th Mirgorod Infantry Regiment.
42nd Artillery Brigade.

43rd Infantry Division. [43-ya Pekhotnaya Diviziya.]   2nd Army Corps.    Headquarters, Vilna.

1st Brigade (Headquarters, Vilna): 169th Novye-Troki Infantry Regiment, 170th Molodechno Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Vilna): 171st Kobrin Infantry Regiment, 172nd Lida Infantry Regiment.
43rd Artillery Brigade.

44th Infantry Division. [44-ya Pekhotnaya Diviziya.]   21st Army Corps.    Headquarters, Kursk.

1st Brigade (Headquarters, Kursk): 173rd KamenetsInfantry Regiment, 174th Romny Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Chernigov): 175th Baturin Infantry Regiment, 176th Perevolochnaya Infantry Regiment.
44th Artillery Brigade.

45th Infantry Division. [45-ya Pekhotnaya Diviziya.]   16th Army Corps.    Headquarters, Penza.

1st Brigade (Headquarters, Penza): 177th IzborskInfantry Regiment, 178th Ust-Dvinsk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Syzran): 179th Wenden Infantry Regiment, 180th Windau Infantry Regiment.
45th Artillery Brigade.

46th Infantry Division. [46-ya Pekhotnaya Diviziya.]   25th Army Corps.    Headquarters, Yaroslavl.

1st Brigade (Headquarters, Yaroslavl): 181st OstrolekaInfantry Regiment, 182nd Grochow Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kostroma): 183rd Pultusk Infantry Regiment, 184th Warsaw Infantry Regiment.
46th Artillery Brigade.

47th Infantry Division. [47-ya Pekhotnaya Diviziya.]   16th Army Corps.    Headquarters, Saratov.

1st Brigade (Headquarters, Saratov): 185th BashkadykInfantry Regiment, 186th Aslanduz Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Tsaritsyn): 187th Avaria Infantry Regiment, 188th Kars Infantry Regiment.
47th Artillery Brigade.

48th Infantry Division. [48-ya Pekhotnaya Diviziya.]   24th Army Corps.    Headquarters, Samara.

1st Brigade (Headquarters, Samara): 189th IzmailInfantry Regiment, 190th Ochakov Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Orenburg): 191st Larga-Kagul Infantry Regiment, 192nd Rymnik Infantry Regiment.
48th Artillery Brigade.

49th Infantry Division. [49-ya Pekhotnaya Diviziya.]   24th Army Corps.    Headquarters, Perm.

1st Brigade (Headquarters, Vyatka): 193rd SviyazhskInfantry Regiment, 194th Troitsko-Sergievsk Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Yekaterinburg): 195th Orovaisk Infantry Regiment, 196th Insar Infantry Regiment.
49th Artillery Brigade.

50th Infantry Division. [50-ya Pekhotnaya Diviziya.]   22nd Army Corps.    Headquarters, St. Petersburg.

1st Brigade (Headquarters, Viborg): 197th LesnayaInfantry Regiment, 198th Alexander-Nevsky Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kronstadt): 199th Kronstadt Infantry Regiment, 200th Kronslot Infantry Regiment.
50th Artillery Brigade.

51st Infantry Division. [51-ya Pekhotnaya Diviziya.]   2nd Caucasus Army Corps.    Headquarters, Kutais.

1st Brigade (Headquarters, Kutais): 201st PotiInfantry Regiment, 202nd Gori Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Batum): 203rd Sukhum Infantry Regiment, 204th Ardahano-Mikhailovsk Infantry Regiment.
51st Artillery Brigade.

52nd Infantry Division. [52-ya Pekhotnaya Diviziya.]   3rd Caucasus Army Corps.    Headquarters, Temir-Khan-Shura.

1st Brigade (Headquarters, Baku): 205th ShemakhaInfantry Regiment, 206th HIS IMPERIAL HIGHNESS THE HEIR AND TSESAREVICH'S Salyany Infantry Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Temir-Khan-Shura): 207th Novobayazet Infantry Regiment, 208th Lori Infantry Regiment.
52nd Artillery Brigade.

1st Siberian Rifle Division. [1-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   1st Siberian Army Corps.    Headquarters, Nikolsk-Ussuriisk.

1st Brigade (Headquarters, Nikolsk-Ussuriisk): 1st HIS MAJESTY'S Siberian Rifle Regiment, 2nd Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Nikolsk-Ussuriisk): 3rd Siberian RifleRegiment, 4th Siberian Rifle Regiment.
1st Siberian Rifle Artillery Brigade.

2nd Siberian Rifle Division. [2-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   1st Siberian Army Corps.    Headquarters, Razdolnoe.

1st Brigade (Headquarters, Razdolnoe): 5th Siberian Rifle Regiment, 6th Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Novokievskoe): 7th Siberian RifleRegiment, 8th Siberian Rifle Regiment.
2nd Siberian Rifle Artillery Brigade.

3rd Siberian Rifle Division. [3-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   4th Siberian Army Corps.    Headquarters, Vladivostok.

1st Brigade (Headquarters, Vladivostok): 9th Siberian Rifle Regiment, 10th Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Vladivostok): 11th H
ER IMPERIAL MAJESTY THE SOVEREIGN EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Siberian RifleRegiment, 12th HIS IMPERIAL HIGHNESS THE HEIR AND TSESAREVICH'S Siberian Rifle Regiment.
3rd Siberian Rifle Artillery Brigade.

4th Siberian Rifle Division. [4-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   2nd Siberian Army Corps.    Headquarters, Chita.

1st Brigade (Headquarters, Chita): 13th Siberian Rifle Regiment, 14th Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Stretensk): 15th Siberian RifleRegiment, 16th Siberian Rifle Regiment.
4th Siberian Rifle Artillery Brigade.

5th Siberian Rifle Division. [5-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   2nd Siberian Army Corps.    Headquarters, Berezovka, near Verkhneudinsk.

1st Brigade (Headquarters, Berezovka): 17th Siberian Rifle Regiment, 18th Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Troitskosavsk): 19th Siberian RifleRegiment, 20th Siberian Rifle Regiment.
5th Siberian Rifle Artillery Brigade.

6th Siberian Rifle Division. [6-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   5th Siberian Army Corps.    Headquarters, Khabarovsk.

1st Brigade (Headquarters, Nikolsk-Ussuriisk): 21st HER IMPERIAL HIGHNESS ALEXANDRA THEODOROVNA'S Siberian Rifle Regiment, 22nd Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Khabarovsk): 23rd Siberian RifleRegiment, 24th Siberian Rifle Regiment.
6th Siberian Rifle Artillery Brigade.

7th Siberian Rifle Division. [7-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   3rd Siberian Army Corps.    Headquarters, Irkutsk.

1st Brigade (Headquarters, Irkutsk): 25th Lieutenant General Kondratenko's Siberian Rifle Regiment, 26th Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Irkutsk): 27th Siberian RifleRegiment, 28th Siberian Rifle Regiment.
7th Siberian Rifle Artillery Brigade.

8th Siberian Rifle Division. [8-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   3rd Siberian Army Corps.    Headquarters, Krasnoyarsk.

1st Brigade (Headquarters, Krasnoyarsk): 29th Siberian Rifle Regiment, 30th Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kansk): 31st Siberian RifleRegiment, 32nd Siberian Rifle Regiment.
8th Siberian Rifle Artillery Brigade.

9th Siberian Rifle Division. [9-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   4th Siberian Army Corps.    Headquarters, Vladivostok.

1st Brigade (Headquarters, Vladivostok): 33rd Siberian Rifle Regiment, 34th Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Vladivostok): 35th Siberian RifleRegiment, 36th Siberian Rifle Regiment.
9th H
IS IMPERIAL HIGHNESS General-Feldzeugmeister GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Siberian Rifle Artillery Brigade.

10th Siberian Rifle Division. [10-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   5th Siberian Army Corps.    Headquarters, Blagoveshchensk.

1st Brigade (Headquarters, Blagoveshchensk): 37th Siberian Rifle Regiment, 38th Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Nikolaevsk): 39th Siberian RifleRegiment, 40th Siberian Rifle Regiment.
10th Siberian Rifle Artillery Brigade.

11th Siberian Rifle Division. [11-ya Sibirskaya Strelkovaya Diviziya.]   Omsk Military District.    Headquarters, Omsk.

1st Brigade (Headquarters, Omsk): 41st Siberian Rifle Regiment, 42nd Siberian Rifle Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Nikolaevsk): 43rd Siberian RifleRegiment, 44th Siberian Rifle Regiment.
11th Siberian Rifle Artillery Brigade, Siberian Separate Mountain Horse-Artillery Battery, Siberian Separate Howitzer Battery.  

1st Guards Cavalry Division. [1-ya Gvardeiskaya Kavaleriiskaya Diviziya.]    Guards Corps.  Headquarters, St. Petersburg, Fontanka.

1st Brigade: HER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Chevalier Guards Regiment, Life-Guards Horse Regiment.
2nd Brigade: H
IS MAJESTY'S Life-Guards Cuirassier Regiment, HER MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Life-Guards Cuirassier Regiment.
3rd Brigade: H
IS MAJESTY'S Life-Guards Cossack Regiment, HIS IMPERIAL HIGHNESS THE SOVEREIGN HEIR AND TSESAREVICH'S Life-Guards Ataman Regiment, Life-Guards Combined Cossack Regiment, HIS MAJESTY'S 1st Ural Sotnia, 2nd Orenburg Sotnia, 3rd Combined Sotnia, 4th Amur Sotnia.
1st Division of Life-Guards Horse-Artillery Brigade.

2nd Guards Cavalry Division. [2-ya Gvardeiskaya Kavaleriiskaya Diviziya.]    Guards Corps.  Headquarters, St. Petersburg, Fontanka.

1st Brigade: Life-Guards Horse-Grenadier Regiment, HER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Life-Guards Lancer Regiment.
2nd Brigade: Life-Guards Dragoon Regiment, H
IS MAJESTY Life-Guards Hussar Regiment.
2nd Division of Life-Guards Horse-Artillery Brigade.

1st Cavalry Division. [1-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    Grenadier Corps.  Headquarters, Moscow.

1st Brigade (Headquarters, Tver): 1st EMPEROR PETER THE GREAT'S Moscow Life-Dragoon Regiment, 1st General-Field Marshal Prince Menshikov's St.-Petersburg Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Moscow): 1st His Majesty King Frederick of Denmark's Sumy Hussar Regiment, 1st Generalissimus Prince Suvorov's Don Cossack Regiment.
1st Horse-Artillery Battalion.

2nd Cavalry Division. [2-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    2nd Army Corps.  Headquarters, Suwalki.

1st Brigade (Headquarters, Suwalki): 2nd HER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Life-Pskov Dragoon Regiment, 2nd EMPEROR ALEXANDER III'S Courland Life-Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Suwalki): 2nd E
MPEROR ALEXANDER III'S Pavlograd Life-Hussar Regiment, 2nd General Sysoev's Don Cossack Regiment.
2nd Horse-Artillery Battalion.

3rd Cavalry Division. [3-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    3rd Army Corps.  Headquarters, Kovno.

1st Brigade (Headquarters, Kovno): 3rd HER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS HELEN VLADIMIROVNA'S New-Russia Dragoon Regiment, 3rd EMPEROR ALEXANDER III'S Smolensk Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Vilna): 3rd Yelisavetgrad Hussar Regiment, 3rd Yermak Timofeev's Don Cossack Regiment.
3rd Horse-Artillery Battalion.

4th Cavalry Division. [4-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    6th Army Corps.  Headquarters, Bialystok.

1st Brigade (Headquarters, Bialystok): 4th General-Field Marshal Prince Potemkin of Taurica's Novotroisko-Yekaterinoslav Dragoon Regiment, 4th Kharkov Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Bialystok): 4th General-Field Marshal Prince Wittgenstein's Mariupol Hussar Regiment, 4th Graf Platov's Don Cossack Regiment.
4th Horse-Artillery Battalion.

5th Cavalry Division. [5-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    16th Army Corps.  Headquarters, Samara.

1st Brigade (Headquarters, Kazan): 5th Kargopol Dragoon Regiment, 5th His Majesty King Victor-Emmanuel III's Lithuania Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Samara): 5th H
ER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS ALEXANDRA THEODOROVNA'S Aleksandriya Hussar Regiment, 5th Host Ataman Vlasov's Don Cossack Regiment.
5th Horse-Artillery Battalion.

6th Cavalry Division. [6-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    15th Army Corps.  Headquarters, Ciechanow, temporarily Warsaw.

1st Brigade (Headquarters, Lomza): 6th EMPRESS CATHERINE THE GREAT'S Glukhov Dragoon Regiment, 6th Volhynia Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Ostroleka): 6th His Royal Highness Grand Duke Ernst-Ludwig of Hesse's Klyastitsy Hussar Regiment, 6th General Krasnoshchekov's Don Cossack Regiment.
6th Horse-Artillery Battalion.

7th Cavalry Division. [7-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    14th Army Corps.  Headquarters, Vladimir-Volynskii.

1st Brigade (Headquarters, Kovel): 7th KinburnDragoon Regiment, 7th His Majesty King Alphonse XIII of Spain's Olviopol Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Vladimir-Volynskii): 7th Belorussia Hussar Regiment, 11th General-of-Cavalry Graf Denisov's Don Cossack Regiment.
7th Horse-Artillery Battalion.

8th Cavalry Division. [8-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    8th Army Corps.  Headquarters, Kishinev.

1st Brigade (Headquarters, Tiraspol): 8th General-Field Marshal GRAND DUKE NICHOLAS NIKOLAEVICH'S Astrakhan Dragoon Regiment, 8th HER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS TATIANA NIKOLAEVICH'S Voznesensk Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Odessa): 8th His Imperial Highness Archduke Otto of Austria's Lubny Hussar Regiment, 8th General Ilovaiskii 12's Don Cossack Regiment.
8th Horse-Artillery Battalion.

9th Cavalry Division. [9-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    9th Army Corps.  Headquarters, Kiev.

1st Brigade (Headquarters, Belaya Tserkov): 9th HER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS MARIA NIKOLAEVNA'S Kazan Dragoon Regiment, 9th His Royal Highness Archduke Francis-Ferdinand of Austria's Bug Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kiev): 9th His Majesty King Edward VII's Kiev Hussar Regiment, 1st Ural Cossack Regiment.
9th Horse-Artillery Battalion.

10th Cavalry Division. [10-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    10th Army Corps.  Headquarters, Kharkov.

1st Brigade (Headquarters, Sumy): 10th His Majesty the King of Württemberg's Novgorod Dragoon Regiment, 10th His Highness the Grand Duke of Luxemburg and Nassau's Odessa Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kharkov): 10th His Royal Highness the Grand Duke of Saxe-Weimar's Ingermanland Hussar Regiment, 1st Orenburg Cossack Regiment.
3rd Don Cossack Artillery Battalion.  

11th Cavalry Division. [11-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    11th Army Corps.  Headquarters, Dubno.

1st Brigade (Headquarters, Dubno): 11th Riga Dragoon Regiment, 11th HER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Chuguev Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Lutsk): 11th His Royal Highness Prince Henry of Prussia's Izyum Hussar Regiment, 12th General-Field Marshal Prince Potemkin of Taurica's Don Cossack Regiment.
11th Horse-Artillery Battalion.

12th Cavalry Division. [12-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    12th Army Corps.  Headquarters, Proskurov.

1st Brigade (Headquarters, Proskurov): 12th Starodub Dragoon Regiment, 12th His Majesty the Emperor of Austria and King of Hungary Francis-Joseph's Belgorod Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Proskurov): 12th H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS OLGA ALEKSANDROVNA'S Akhtyrka Hussar Regiment, 3rd Ataman Mogutov's Orenburg Cossack Regiment.
2nd Don Cossack Artillery Battalion.  

13th Cavalry Division. [13-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    14th Army Corps.  Headquarters, Warsaw.

1st Brigade (Headquarters, Warsaw): 13th General-Field Graf Marshal Munich's Military-Order Dragoon Regiment, 13th Vladimir Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Warsaw): 13th H
IS IMPERIAL AND ROYAL MAJESTY WILLIAM II THE EMPEROR OF GERMANY AND KING OF PRUSSIA'S Narva Hussar Regiment, 2nd Voevod Nagyi's Orenburg Cossack Regiment.
21st Horse-Artillery Battery.

14th Cavalry Division. [14-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    14th Army Corps.  Headquarters, Czestochowa.

1st Brigade (Headquarters, Kalisz): 14th The Crown Prince of Germany and Prussia's Little-Russia Dragoon Regiment, 14th HER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS MARIA ALEKSANDROVNA'S Yamburg Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Chestochowa): 14th His Royal Highness Prince Albert of Prussia's Mitau Hussar Regiment, 14th Host Ataman Yefremov's Don Cossack Regiment.
23rd Horse-Artillery Battery.

15th Cavalry Division. [15-ya Kavaleriiskaya Diviziya.]    15th Army Corps.  Headquarters, Plock.

1st Brigade (Headquarters, Plock): 15th EMPEROR ALEXANDER III'S Pereyaslav Dragoon Regiment, 15th Tatar Lancer Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Wloclawek): 15th H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS KSENIA ALEKSANDROVNA'S Ukraine Hussar Regiment, 3rd Ural Cossack Regiment.
10th Horse-Artillery Battalion.

Caucasus Cavalry Division. [Kavkazskaya Kavaleriiskaya Diviziya.]    2nd Caucasus Army Corps.  Headquarters, Tiflis.

1st Brigade (Headquarters, Tiflis): 16th Tver Dragoon Regiment, 17th HIS MAJESTY'S Nizhnii-Novgorod Dragoon Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Tiflis): 18th King Christian IX of Denmark's Dragoon Regiment, 1st Sunzha-Vladikavkaz Regiment of the Terek Cossack Host.
Caucasus Mountain Horse-Artillery Battalion.  

1st Don Cossack Division. [1-ya Donskaya Kazach'ya Diviziya.]   19th Army Corps.  Headquarters, Zamosc.

1st Brigade (Headquarters, Zamosc): 9th General-Adjutant Graf Orlov-Denisov's Don Cossack Regiment, 13th General-Field Marshal Prince Kutuzov of Smolensk's Don Cossack Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Tomaszew): 10th General Lukovkin's Don Cossack Regiment, 15th General Krasnov 1's Don Cossack Regiment.
1st Don Cossack Artillery Division.

2nd Combined Cossack Division. [2-ya Kazach'ya Svodnaya Diviziya.]   12th Army Corps.  Headquarters, Kamenets-Podolsk.

1st Brigade (Headquarters, Mogilev-Podolskii): 16th General Grekov 8's Don Cossack Regiment, 17th General Baklanov's Don Cossack Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Kamenets-Podolsk): 1st General Vel'yaminov's Line Regiment of the Kuban Cossack Host, 1st Volga Regiment of the Terek Cossack Host.
1st Orenburg Cossack Artillery Battalion.  

1st Caucasian Cossack Division. [1-ya Kavkazskaya Kazach'ya Diviziya.]   1st Caucasus Army Corps.  Headquarters, Kars.

1st Brigade (Headquarters, Kars): 1st Kuban Regiment of the Kuban Cossack Host, 1st Brigadier Golovatov's Uman Regiment of the Kuban Cossack Host.
2nd Brigade (Headquarters, Kars): 1st H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS ANASTASIA MIKHAILOVNA'S Khoper Regiment, 1st General Krukovskii's Mountain-Mozdok Regiment of the Terek Cossack Host.
1st Caucasian Cossack Horse-Artillery Battalion.

2nd Caucasian Cossack Division. [2-ya Kavkazskaya Kazach'ya Diviziya.]   2nd Caucasus Army Corps.  Headquarters, Erivan.

1st Brigade (Headquarters, Erivan): 1st Black-Sea Regiment of the Kuban Cossack Host, 1st Koshevoi Ataman Sidor Belyi's Poltava Regiment of the Kuban Cossack Host.
2nd Brigade (Headquarters, Yelilsavetpol, temporarily Ardabil, Persia): 1st General Zass's Laba Regiment of the Kuban Cossack Host, 1st E
MPRESS CATHERINE THE GREAT'S Zaporozhian Regiment of the Kuban Cossack Host.
2nd Caucasian Cossack Horse-Artillery Battalion.

3rd Caucasian Cossack Division. [3-ya Kavkazskaya Kazach'ya Diviziya.]   3rd Caucasus Army Corps.  Headquarters, Vladikavkaz.

1st Brigade (Headquarters, Stavropol Province): 1st Koshevoi Ataman Chepega's Yekaterinodar Regiment of the Kuban Cossack Host, Osetian Horse Half-Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Groznyi): 1st General Yermolov's Kizlyar-Grebensk Regiment of the Terek Cossack Host, Daghestan Horse Regiment.
3rd Caucasian Cossack Horse-Artillery Battalion.

1st Turkestan Cossack Division. [1-ya Turkestanskaya Kazach'ya Diviziya.]   1st Turkestan Army Corps.  Headquarters, Samarkand.

1st Brigade (Headquarters, Samarkand): 2nd Ural Cossack Regiment, 1st General Kolpakovskii's Semireche Cossack Regiment.
2nd Brigade (Headquarters, Skobelev): 5th Ataman Ugletskii's Orenburg Cossack Regiment, 6th Orenburg Cossack Regiment.
2nd Orenburg Cossack Battery.

BRIGADES

Guards Rifle Brigade. [Gvardeiskaya Strelkovaya brigada.]     Guards Corps.     Headquarters, St. Petersburg, Fontanka.
          H
IS MAJESTY'S 1st Life-Guards Rifle Regiment, 2nd Life-Guards Tsarskoe-Selo Rifle Regiment, HIS MAJESTY'S 3rd Life-Guards Rifle Regiment, The Imperial Family's Life-Guards 4th Rifle Regiment, Guards Rifle Artillery Battalion.

 

1st Rifle Brigade. [1-ya Strelkovaya brigada.]     14th Army Corps.     Headquarters, Lodz.
          1st Rifle Regiment, 2nd Rifle Regiment, 3rd Rifle Regiment, 4th Rifle Regiment, 1st Rifle Artillery Battalion.

2nd Rifle Brigade. [2-ya Strelkovaya brigada.]     14th Army Corps.     Headquarters, Radom.
          5th Rifle Regiment, 6th Rifle Regiment, 7th Rifle Regiment, 8th Rifle Regiment, 2nd Rifle Artillery Battalion.

3rd Rifle Brigade. [3-ya Strelkovaya brigada.]     12th Army Corps.     Headquarters, Zhmerinka.
          9th Rifle Regiment, 10th Rifle Regiment, 11th Rifle Regiment, 12th Rifle Regiment, 3rd Rifle Artillery Battalion.

4th Rifle Brigade. [4-ya Strelkovaya brigada.]     8th Army Corps.     Headquarters, Odessa.
          13th General-Field Marshal G
RAND DUKE NICHOLAS NIKOLAEVICH'S Rifle Regiment, 14th General-Field Marshal Gurko's Rifle Regiment,  15th His Majesty King Nicholas I of Montenegro's Rifle Regiment, 16th EMPEROR ALEXANDER II'S Rifle Regiment, 4th Rifle Artillery Battalion.

5th Rifle Brigade. [5-ya Strelkovaya brigada.]     3rd Army Corps.     Headquarters, Suwalki.
          17th Rifle Regiment, 18th Rifle Regiment, 19th Rifle Regiment, 20th Rifle Regiment, 5th Rifle Artillery Battalion.

1st Finland Rifle Brigade. [1-ya Finlyandskaya Strelkovaya brigada.]     22nd Army Corps.     Headquarters, Helsingfors.
          1st Finland Rifle Regiment, 2nd Finland Rifle Regiment, 3rd Finland Rifle Regiment, 4th Finland Rifle Regiment, 1st Finland Rifle Artillery Battalion.

2nd Finland Rifle Brigade. [2-ya Finlyandskaya Strelkovaya brigada.]     22nd Army Corps.     Headquarters, Viborg.
          5th Finland Rifle Regiment, 6th Finland Rifle Regiment, 7th Finland Rifle Regiment, 8th Finland Rifle Regiment, 2nd Finland Rifle Artillery Battalion.

3rd Finland Rifle Brigade. [3-ya Finlyandskaya Strelkovaya brigada.]     22nd Army Corps.     Headquarters, Viborg.
          9th Finland Rifle Regiment, 10th Finland Rifle Regiment, 11th Finland Rifle Regiment, 12th Finland Rifle Regiment, 3rd Finland Rifle Artillery Battalion.

1st Caucasus Rifle Brigade. [1-ya Kavkazskaya Strelkovaya brigada.]     1st Caucasus Army Corps.     Headquarters, Tiflis.
          1st H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Caucasus Rifle Regiment, 2nd Caucasus Rifle Regiment, 3rd Caucasus Rifle Regiment, 4th Caucasus Rifle Regiment, 1st Caucasus Rifle Artillery Battalion.

2nd Caucasus Rifle Brigade. [2-ya Kavkazskaya Strelkovaya brigada.]     2nd Caucasus Army Corps.     Headquarters, Erivan.
          5th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE GEORGE MIKHAILOVICH'S Caucasus Rifle Regiment, 6th Caucasus Rifle Regiment, 7th Caucasus Rifle Regiment, 8th Caucasus Rifle Regiment, 2nd Caucasus Rifle Artillery Battalion.

1st Turkestan Rifle Brigade. [1-ya Turkestanskaya Strelkovaya brigada.]     1st Turkestan Army Corps.     Headquarters, Tashkent.
          1st Turkestan Rifle Regiment, 2nd Turkestan Rifle Regiment, 3rd Turkestan Rifle Regiment, 4th Turkestan Rifle Regiment, 1st Turkestan Rifle Artillery Battalion.

2nd Turkestan Rifle Brigade. [2-ya Turkestanskaya Strelkovaya brigada.]     1st Turkestan Army Corps.     Headquarters, Skobelev.
          5th Turkestan Rifle Regiment, 6th Turkestan Rifle Regiment, 7th Turkestan Rifle Regiment, 8th Turkestan Rifle Regiment, 2nd Turkestan Rifle Artillery Battalion.

3rd Turkestan Rifle Brigade. [3-ya Turkestanskaya Strelkovaya brigada.]     1st Turkestan Army Corps.     Headquarters, Termez.
          9th Turkestan Rifle Regiment, 10th Turkestan Rifle Regiment, 11th Turkestan Rifle Regiment, 12th Turkestan Rifle Regiment, 3rd Turkestan Rifle Artillery Battalion.

4th Turkestan Rifle Brigade. [4-ya Turkestanskaya Strelkovaya brigada.]     2nd Turkestan Army Corps.     Headquarters, Merv.
          13th Turkestan Rifle Regiment, 14th Turkestan Rifle Regiment, 15th Turkestan Rifle Regiment, 16th Turkestan Rifle Regiment, 4th Turkestan Rifle Artillery Battalion.

5th Turkestan Rifle Brigade. [5-ya Turkestanskaya Strelkovaya brigada.]     2nd Turkestan Army Corps.     Headquarters, Ashkabad.
          17th Turkestan Rifle Regiment, 18th Turkestan Rifle Regiment, 19th Turkestan Rifle Regiment, 5th Turkestan Rifle Artillery Battalion.

6th Turkestan Rifle Brigade. [6-ya Turkestanskaya Strelkovaya brigada.]      Turkestan Military District.     Headquarters, Vernyi.
          20th Turkestan Rifle Regiment, 21st Turkestan Rifle Regiment, 22nd Turkestan Rifle Regiment, 6th Turkestan Rifle Artillery Battalion.

Separate Guards Cavalry Brigade.  [Otdel'naya Gv. Kavaleriiskaya brigada.]   23rd Army Corps.   Headquarters, Warsaw.  
          H
IS MAJESTY'S Life-Guards Lancer Regiment, Life-Guards Grodno Hussar Regiment.

1st Separate Cavalry Brigade. [1-ya Otdel'naya Kavaleriiskaya brigada.]     20th Army Corps.     Headquarters, Riga.
          19th Archangel Dragoon Regiment, 16th Irkutsk Hussar Regiment.

2nd Separate Cavalry Brigade. [2-ya Otdel'naya Kavaleriiskaya brigada.]     13th Army Corps.     Headquarters, Orel.
          17th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL ALEKSANDROVICH'S Chernigov Hussar Regiment, 18th Nezhin Hussar Regiment.

3rd Separate Cavalry Brigade. [3-ya Otdel'naya Kavaleriiskaya brigada.]     5th Army Corps.     Headquarters, Voronezh.
          16th Novoarchangel Lancer Regiment, 17th Novomirgorod Lancer Regiment.

Trans-Caspian Cossack Brigade. [Zakaspiiskaya Kazach'ya brigada.]     2nd Turkestan Army Corps.     Headquarters, Ashkabad.
          1st General Bezkrovnyi's Taman Regiment of the Kuban Cossack Host, 1st Catherine's Viceroy General-Field Marshal Prince Potemkin's Caucasian Regiment of the Kuban Cossack Host, Turkmen Horse Half-Regiment, 4th Kuban Cossack Battery.

Siberian Cossack Brigade. [Sibirskaya Kazach'ya brigada.]       Turkestan Military District.     Headquarters, Dzharkent.
          1st Yermak Timofeevich's Siberian Cossack Regiment, 2nd Siberian Cossack Regiment.

Trans-Baikal Cossack Brigade. [Zabaikal'skaya Kazach'ya brigada.]       2nd Siberian Army Corps.     Headquarters, Chita.
          1st Verkhneudinsk Cossack Regiment, 1st Chita Cossack Regiment, 1st Argun Cossack Regiment.

Ussuri Horse Brigade. [Ussuriiskaya Konnaya brigada.]       1st Siberian Army Corps.     Headquarters, Nikolsk-Ussuriisk.
          Primorskii Dragoon Regiment, 1st Nerchinsk Cossack Regiment, Ussuri Cossack Half-Regiment, 1st Mountain Horse-Artillery Battalion.      

INFANTRY

Each infantry regiment was made up of four battalions, each of 4 companies, except non-Siberian rifle regiments which had only two battalions.

Life-Guards Preobrazhenskii Regiment. [L. Gv. Preobrazhenskii polk.]    
                                  1st Guards Infantry Division.  St. Petersburg, Kirochnaya and Millionnaya.
Life-Guards Semenovskii Regiment. [L. Gv. Semenovskii polk.]      
                                  1st Guards Infantry Division.     St. Petersburg, Zagorodnyi.
Life-Guards Izmailovskii Regiment. [L. Gv. Izmailovskii polk.]     
                                  1st Guards Infantry Division.   St. Petersburg, Izmailovskii prospekt.
Life-Guards Jäger Regiment. [L. Gv. Yegerskii polk.]             
                                  1st Guards Infantry Division.   St. Petersburg, Ruzovskaya ulitsa.
Life-Guards Moscow Regiment. [L. Gv. Moskovskii polk.]      
                                  2nd Guards Infantry Division.   St. Petersburg, Sampsonievskii prospekt.
Life-Guards Grenadier Regiment. [L.-Gv. Grenaderskii polk.]      
                                  2nd Guards Infantry Division.  St. Petersburg, Pett. Storona Naberezh. r. Bol'shoi Nevki.
Life-Guards Pavlovskii Regiment. [L.-Gv. Pavlovskii polk.]
                                  2nd Guards Infantry Division.   St. Petersburg, Millionnaya.
Life-Guards Finland Regiment. [L.-Gv. Finlyandskii polk.]
                                  2nd Guards Infantry Division.   St. Petersburg, Vasilevskii ostrov, Nikolaevsk. naberezh.
Life-Guards Lithuania Regiment. [L.-Gv. Litovskii polk.]
                                  3rd Guards Infantry Division.   Warsaw.
Life-Guards The Emperor of Austria's Kexholm Regiment. [L.-Gv. Keksgol'mskii Imperatora Avstriiskago polk.]
                                  3rd Guards Infantry Division.   Warsaw.
Life-Guards King Frederick-William III's Saint-Petersburg Regiment. [L.-Gv. S.-Peterburgskii Fridrikha-Vil'gel'ma III polk.]
                                  3rd Guards Infantry Division.   Warsaw.
Life-Guards Volhynia Regiment. [L.-Gv. Volynskii polk.]
                                  3rd Guards Infantry Division.   Warsaw.
Life-Guards 1st H
IS MAJESTY'S Rifle Regiment. [L.-Gv. 1-i Strelkovyi EGO VELICHESTVA  polk.]
                                  Guards Rifle Brigade.     Tsarskoe Selo.
Life-Guards 2nd Tsarskoe-SeloRifle Regiment. [L.-Gv. 2-i Strelkovyi Tsarskosel'skii polk.]
                                  Guards Rifle Brigade.     Tsarskoe Selo.
Life-Guards 3rd H
IS MAJESTY'S Rifle Regiment. [L.-Gv. 3-i Strelkovyi EGO VELICHESTVA  polk.]
                                  Guards Rifle Brigade.     St. Petersburg (1st Battalion - Voznesenskii, 2nd Battalion - Petersburg Fortress).
Life-Guards 4th Imperial Family Rifle Regiment. [L.-Gv. 4-i Strelkovyi Imperatorskoi Familii polk.]
                                 Guards Rifle Brigade.      Tsarskoe Selo.
 

1st EMPEROR ALEXANDER II'S Yekaterinoslav Life-Grenadier Regiment.
                                   [
1-i Leib-Grenaderskii Yekaterinoslavskii IMPERATORA ALEKSANDRA II polk.]        
                                   1st Grenadier Division.          Moscow.
2nd H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL ALEKSANDROVICH'S Rostov Grenadier Regiment.
                                   [
2-i Grenaderskii Rostovskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILA ALEKSANDROVICHA polk.]
                                   1st Grenadier Division.           Moscow. 
3rd King Frederick-William IV's Pernau Grenadier Regiment.
                                   [3-i Grenaderskii Pernovskii Korolya Fridrikha-Vil'gel'ma IV polk.]
                                   1st Grenadier Division.           Moscow.
4th General-Field Marshal Prince Barclay de Tolly's Nesvizh Grenadier Regiment.
                                   [4-i Grenaderskii Nesvizhskii General-Fel'dmarshala Knyazya Barklaya-de-Tolli polk.]
                                   1st Grenadier Division.           Moscow.
5th H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS ELIZABETH THEODOROVNA'S Kiev Grenadier Regiment.
                                   [
5-i Grenaderskii Kievskii EYA IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKOI KNYAZHNY YELISAVETY THEODOROVNY polk.]
                                   2nd Grenadier Division.          Moscow.
6th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Taurica Grenadier Regiment.
                                   [
6-i Grenaderskii Tavricheskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MIKHAIL NIKOLAEVICHA polk.]
                                   2nd Grenadier Division.         Moscow.
7th General-Adjutant Graf Totleben's Samogitia Grenadier Regiment.
                                    [7-i Grenaderskii Samogitskii General-Ad"yutanta Grafa Totlebena polk.]
                                   2nd Grenadier Division.          Moscow.
8th Grand Duke Frederick of Mecklenburg-Schwerin's Moscow Grenadier Regiment.
                                    [8-i Grenaderskii Moskovskii Velikago Gertsoga Meklenburg-Shverinskago Fridrikha polk.]
                                    2nd Grenadier Division.          Tver'.
9th Siberia Grenadier Regiment.     [9-i Grenaderskii Sibirskii polk.]
                                    3rd Grenadier Division.          Vladimir.
10th General-Field Marshal Graf Rumantsov of the Trans-Danube's Little-Russia Grenadier Regiment.
                                   [10-i Grenaderskii Malorossiiskii General-Fel'dmarshala Grafa Rumantsova-Zadunaiskago polk.]
                                    3rd Grenadier Division.          Vladimir.
11th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE DMITRII PAVLOVICH'S Phanagoria Grenadier Regiment.
                                   [
11-i Grenaderskii Fanagoriiskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA DMITRIYA PAVLOVICHA polk.]
                                    3rd Grenadier Division.          Moscow.
12th E
MPEROR ALEXANDER III'S Astrakhan Grenadier Regiment.
                                   [
12-i Grenaderskii Astrakhanskii IMPERATORA ALEKSANDRA III polk.]
                                    3rd Grenadier Division.          Moscow.
13th H
IS MAJESTY'S Erivan Life-Grenadier Regiment.             [13-i Leib-Grenaderskii Erivanskii EGO VELICHESTVA polk.]
                                    Caucasus Grenadier Division.         Manglis.
14th General Kotlyarevskii's Georgia Grenadier Regiment.         [14-i Grenaderskii Gruzinskii Generala Kotlyarevskago polk.]
                                    Caucasus Grenadier Division.         Belyi-Klyuch.
15th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE CONSTANTINE CONSTANTINOVICH'S Tiflis Grenadier Regiment.
                                [
15-i Grenaderskii Tiflisskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA KONSTANTINA KONSTANTINOVICHA  polk.]
                                    Caucasus Grenadier Division.         Tiflis.
16th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE DMITRII CONSTANTINOVICH'S Mingrelia Grenadier Regiment.
                                [
16-i Grenaderskii Mingrel'skii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA DMITRIYAKONSTANTINOVICHA polk.]
                                    Caucasus Grenadier Division.         Tiflis.

1st His Majesty the King of the Hellenes Neva Infantry Regiment.   [1-i Pekhotnyi Nevskii Ego Velichestva Korolya Ellinov polk.]
                                    1st Infantry Division.                       Roslavl'.
2nd E
MPEROR ALEXANDER III'S Sofiya Infantry Regiment.           [2-i Pekhotnyi Sofiiskii IMPERATORA ALEKSANDRA III polk.]
                                    1st Infantry Division.                       Smolensk.
3rd General-Field Marshal Prince Mikhail Golitsyn's Narva Infantry Regiment.
                                     [3-i Pekhotnyi Narvskii General-Fel'dmarshala Knyazya Mikhaila Golitsyna polk].
                                    1st Infantry Division.                       Smolensk.
4th General Graf Konovnitsin's Kopore Infantry Regiment.              [4-i Pekhotnyi Koporskii Generala Grafa Konovnitsina polk.]
                                    1st Infantry Division.                       Smolensk.
5th Emperor William I's Kaluga Infantry Regiment.                          [5-i Pekhotnyi Kaluzhskii Imperatora Vil'gel'ma polk.]
                                    2nd Infantry Division.                     Novogeorgievsk.
6th Prince Frederick-Leopold of Prussia's Libau Infantry Regiment. [6-i Pekhotnyi Libavskii Printsa Fridrikha-Leopol'da Prusskago polk.]
                                    2nd Infantry Division.                     Novogeorgievsk.
7th General Shuchov IV's Reval Infantry Regiment.           [7-i Pekhotnyi Revel'skii Generala Shuchova IV polk.]
                                    2nd Infantry Division.                     Pultusk.
8th Estonia Infantry Regiment.                                              [8-i Pekhotnyi Estlyandskii polk.]
                                    2nd Infantry Division.                     General-Field Marshal Gurko Barracks, near Yablonka.
9th E
MPEROR PETER THE GREAT'S Ingermanland Infantry Regiment.  [9-i Pekhotnyi Ingermanlandskii IMPERATORA PETRA VELIKAGO polk.]
                                    3rd Infantry Division.                     Kaluga.
10th New-Ingermanland Infantry Regiment.                          [10-i Pekhotnyi Novo-Ingermanlandskii polk.]
                                    3rd Infantry Division.                     Kaluga.
11th General-Field Marshal Prince Kutuzov of Smolensk's Pskov Infantry Regiment.
                                    [11-i Pekhotnyi Pskovskii General-Fel'dmarshala Knyazya Kutuzova-Smolenskago polk.]
                                    3rd Infantry Division.                     Tula.
12th Velikie-Luki Infantry Regiment.                                     [12-i Pekhotnyi Velikolutskii polk.]
                                    3rd Infantry Division.                     Tula.
13th General-Field Marshal Graf Lacy's Belozersk Infantry Regiment.      [13-i Pekhotnyi Belozerskii General-Fel'dmarshala Grafa Lassi polk.]
                                    4th Infantry Division.                     Lomza.
14th His Majesty King Peter of Serbia's Olonetsk Infantry Regiment.  [14-i Pekhotnyi Olonetskii Ego Velichestva Korolya Petra Serbskago polk.]
                                    4th Infantry Division.                     Lomza.
15th General-Field Marshal Prince Nikita Repnin's Schlüsselburg Infantry Regiment.
                                    [15-i Pekhotnyi Shlissel'burgskii General-Fel'dmarshala Knyazya Nikity Repnina polk.]
                                    4th Infantry Division.                     Repnin Barracks, near Zambrowa.
16th Ladoga Infantry Regiment.                                   [16-i Pekhotnyi Ladozhskii polk.]
                                    4th Infantry Division.                     Repnin Barracks, near Zambrowa.
17th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE VLADIMIR ALEKSANDROVICH'S Archangel Infantry Regiment.
                                    [
17-i Pekhotnyi Arkhangel'skii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA VLADIMIRA ALEKSANDROVICHA  polk.]
                                    5th Infantry Division.                     Zhitomir.
18th His Majesty the King of Rumania's Vologda Infantry Regiment.     [18-i Pekhotnyi Vologodskii Ego Velichestva Korolya Rumynskago polk.]
                                    5th Infantry Division.                     Novograd-Volynskii.
19th Kostroma Infantry Regiment.                               [19-i Pekhotnyi Kostromskii polk.]
                                    5th Infantry Division.                     Zhitomir.
20th Galich Infantry Regiment.                                    [20-i Pekhotnyi Galitskii polk.]
                                    5th Infantry Division.                     Zhitomir.
21st Murom Infantry Regiment.                                   [21-i Pekhotnyi Muromskii polk.]
                                    6th Infantry Division.                     Zabalkanskii Barracks, near Rozan, Lomza Province.
22nd Nizhnii-Novgorod Infantry Regiment.                 [22-i Pekhotnyi Nizhegorodskii polk.]
                                    6th Infantry Division.                     Nizhegorodskii Barracks, near Ostroleka.
23rd General-Field Marshal Graf Saltykov's Nizovskii Infantry Regiment.
                                    [23-i Pekhotnyi Nizovskii General-Fel'dmarshala Grafa Saltykova polk.]
                                    6th Infantry Division.                     Saltykov Barracks, near Ostrov.
24th General Neverovskii's Simbirsk Infantry Regiment.        [24-i Pekhotnyi Simbirskii Generala Neverovskago polk.]
                                    6th Infantry Division.                     Saltykov Barracks, near Ostrov.
25th General Raevskii's Smolensk Infantry Regiment.            [25-i Pekhotnyi Smolenskii Generala Raevskago polk.]
                                    7th Infantry Division.                     Voronezh.
26th Mogilev Infantry Regiment.                                                [26-i Pekhotnyi Mogilevskii polk.]
                                    7th Infantry Division.                     Voronezh.
27th Vitebsk Infantry Regiment.                                                 [27-i Pekhotnyi Vitebskii polk.]
                                    7th Infantry Division.                     Tambov.
28th Polotsk Infantry Regiment.                                                  [28-i Pekhotnyi Polotskii polk.]
                                    7th Infantry Division.                     Tambov.
29th General-Field Marshal Graf Diebitsch of the Trans-Balkans' Chernigov Infantry Regiment.
                                     [29-i Pekhotnyi Chernigovskii General-Fel'dmarshala Grafa Dibicha-Zabalkanskago polk.]
                                    8th Infantry Division.                     Warsaw.
30th Poltava Infantry Regiment.                                                  [30-i Pekhotnyi Poltavskii polk.]
                                    8th Infantry Division.                     Warsaw.
31st Aleksopol Infantry Regiment.                                              [31-i Pekhotnyi Aleksopol'skii polk.]
                                    8th Infantry Division.                     Skierniewice.
32nd Kremenchug Infantry Regiment.                                         [31-i Pekhotnyi Kremenchugskii polk.]
                                    8th Infantry Division.                     Warsaw.
33rd Yelets Infantry Regiment.                                                     [33-i Pekhotnyi Yeletskii polk.]
                                    9th Infantry Division.                     Poltava.
34th General Graf Kamenskii's Sevsk Infantry Regiment.         [34-i Pekhotnyi Sevskii Generala Grafa Kamenskago polk.]
                                    9th Infantry Division.                     Poltava.
35th General-Adjutant Prince Gorchakov's Bryansk Infantry Regiment.
                                     [35-i Pekhotnyi Bryanskii General.-Ad"yutanta Knyazya Gorchakova polk.]
                                    9th Infantry Division.                      Kremenchug.
36th General-Field Marshal the Prince of Warsaw Graf Paskevich of Erivan's Orel Infantry Regiment.
                                     [36-i Pekhotnyi Orlovskii General-Fel'dmarshala Knyazya Varshavskago Grafa Paskevicha-Erivanskago polk.]
                                    9th Infantry Division.                      Kremenchug.
37th Yekaterinburg Infantry Regiment.                                         [37-i Pekhotnyi Yekaterinburgskii polk.]
                                    10th Infantry Division.                    Nizhnii-Novgorod.
38th General Graf Miloradovich's Tobolsk Infantry Regiment.
                                     [38-i Pekhotnyi Tobol'skii Generala Grafa Miloradovicha polk.]
                                    10th Infantry Division.                     Nizhnii-Novgorod.
39th His Imperial Highness Archduke Ludwig of Austria's Tomsk Infantry Regiment.
                                     [39-i Pekhotnyi Tomskii Ego Imperatorskago Vysochestva Erts-Gertsoga Avstriiskago Lyudviga-Viktora polk.]
                                    10th Infantry Division.                     Kozlov.
40th Kolyvan Infantry Regiment.                                                      [40-i Pekhotnyi Kolyvanskii polk.]
                                    10th Infantry Division.                     Morshansk.
41st Selenginsk Infantry Regiment.                                                  [41-i Pekhotnyi Selinginskii polk.]
                                    11th Infantry Division.                     Dubno.
42nd Yakutsk Infantry Regiment.                                                      [42-i Pekhotnyi Yakutskii polk.]
                                    11th Infantry Division.                     Kremenets.
43rd Okhotsk Infantry Regiment.                                                      [43-i Pekhotnyi Okhotskii polk.]
                                    11th Infantry Division.                     Lutsk.
44th Kamchatka Infantry Regiment.                                                  [44-i Pekhotnyi Kamchatskii polk.]
                                    11th Infantry Division.                     Lutsk.
45th  H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE BORIS VLADIMIROVICH'S Azov Infantry Regiment.
                                     [
45-i Pekhotnyi Azovskii  EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA BORISA VLADIMIROVICHA polk.]
                                    12th Infantry Division.                     Starokonstantinov.
46th Dnieper Infantry Regiment.                                                        [46-i Pekhotnyi Dneprovskii polk.]
                                    12th Infantry Division.                     Proskurov.
47th Ukraine Infantry Regiment.                                                         [47-i Pekhotnyi Ukrainskii polk.]
                                    12th Infantry Division.                     Kamenets-Podolsk.
48th Odessa Infantry Regiment.                                                           [48-i Pekhotnyi Odesskii polk.]
                                    12th Infantry Division.                     Mogilev-Podolskii.
49th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL MIKHAILOVICH'S Brest Infantry Regiment.  
                                     [
49-i Pekhotnyi Brestskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MICHAEL MIKHAILOVICHA polk.]
                                    13th Infantry Division.                     Sevastopol.
50th Bialystok Infantry Regiment.                                                       [50-i Pekhotnyi Belostokskii polk.]
                                    13th Infantry Division.                     Sevastopol.
51st H
IS IMPERIAL HIGHNESS THE HEIR AND TSESAREVICH'S Lithuania Infantry Regiment.
                                     [
51-i Pekhotnyi  Litovskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA NASLEDNIKA TSESAREVICHA polk.]
                                    13th Infantry Division.                     Simferopol.
52nd H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE CYRIL VLADIMIROVICH'S Vilna Infantry Regiment.
                                     [
52-i Pekhotnyi Vilenskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA KIRILLA VLADIMIROVICHA polk.]
                                    13th Infantry Division.                     Theodosia.
53rd Volhynia Infantry Regiment.                                                         [53-i Pekhotnyi Volynskii polk.]
                                    14th Infantry Division.                     Kishinev.
54th His Majesty the Tsar of Bulgaria's Minsk Infantry Regiment. [54-i Pekhotnyi Minskii Ego Velichestva Tsarya Bolgarskago polk.]
                                    14th Infantry Division.                     Kishinev.
55th Podolia Infantry Regiment.                                                             [55-i Pekhotnyi Podol'skii polk.]
                                    14th Infantry Division.                     Bendery.
56th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE NIKOLAI NIKOLAEVICH'S Zhitomir Infantry Regiment.
                                     [
56-i Pekhotnyi Zhitomirskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA NIKOLAYA NIKOLAEVICHA polk.]
                                    14th Infantry Division.                     Tiraspol.
57th General-Adjutant Kornilov's Modlin Infantry Regiment.             [53-i Pekhotnyi Modlinskii General-Ad"utanta Kornilova polk.]
                                    15th Infantry Division.                     Kherson.
58th Praga Infantry Regiment.                                                                [54-i Pekhotnyi Pragskii polk.]
                                    15th Infantry Division.                     Nikolaev.
59th Lublin Infantry Regiment.                                                               [55-i Pekhotnyi Lyublinskii polk.]
                                    15th Infantry Division.                     Odessa.
60th Zamosc Infantry Regiment.                                                             [56-i Pekhotnyi Zamostskii polk.]
                                    15th Infantry Division.                     Odessa.
61st Vladimir Infantry Regiment.             [61-i Pekhotnyi Vladimirskii polk.]
                                    16th Infantry Division.                     Osowec.
62nd Generalissimus Prince Suvorov's Suzdal Infantry Regiment.      [62-i Pekhotnyi Suzdal'skii Generalissimusa Knyazya Suvorova polk.]
                                    16th Infantry Division.                     Suvorov Barracks, near Monka, Grodno Province.
63rd General-Field Marshal Apraksin's Uglich Infantry Regiment.     [63-i Pekhotnyi Uglitskii General-Fel'dmarshala Apraksina polk.]
                                    16th Infantry Division.                     Sokolka.
64th Kazan Infantry Regiment.                                                                [64-i Pekhotnyi Kazanskii polk.]
                                    16th Infantry Division.                     Bialystok.
65th H
IS MAJESTY'S Moscow Infantry Regiment.                                 [65-i Pekhotnyi Moskovskii EGO VELICHESTVA polk.]
                                    17th Infantry Division.                     Kholm.
66th General Dokhturov's Butyrskii Infantry Regiment.                   [66-i Pekhotnyi Butyrskii Generala Dokhturova polk.]
                                    17th Infantry Division.                     Zamosc.
67th Grand Duke of Oldenburg's Tarutino Infantry Regiment.         [67-i Pekhotnyi Tarutinskii Velikago Gertsoga Ol'denburgskago polk.]
                                    17th Infantry Division.                     Kovel.
68th E
MPEROR ALEXANDER III'S Borodino Life-Infantry Regiment.   [68-i Leib-Pekhotnyi Borodinskii IMPERTORA ALEKSANDRA III  polk.]
                                    17th Infantry Division.                     Vladimir-Volynskii.
69th General-Field Marshal Prince Aleksandr Golitsyn's Ryazan Infantry Regiment.
                                     [69-i Pekhotnyi Ryazanskii General-Fel'dmarshala Knyazya Aleksandra Golitsyna polk.]
                                    18th Infantry Division.                     Lublin.
70th Ryazhsk Infantry Regiment.                                                            [70-i Pekhotnyi Ryazskii polk.]
                                    18th Infantry Division.                     Siedlce.
71st Belev Infantry Regiment.                                                                 [71-i Pekhotnyi Belevskii polk.]
                                    18th Infantry Division.                     Novaya-Aleksandriya.
72nd Tula Infantry Regiment.                                                                  [72-i Pekhotnyi Tul'skii  polk.]
                                    18th Infantry Division.                     Ivangorod.
73rd H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE ALEXANDER MIKHAILOVICH'S Crimea Infantry Regiment.
                                     [
73-i Pekhotnyi Krymskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA ALEKSANDRA MIKHAILOVICHA polk.]
                                    19th Infantry Division.                     Vinnitsa.
74th Stavropol Infantry Regiment.                                                          [74-i Pekhotnyi Stavropol'skii polk.]
                                    19th Infantry Division.                     Uman.
75th Sevastopol Infantry Regiment.                                                        [75-i Pekhotnyi Sevastopol'skii polk.]
                                    19th Infantry Division.                     Gaisin.
76th Kuban Infantry Regiment.                                                               [76-i Pekhotnyi Kubanskii  polk.]
                                    19th Infantry Division.                     Tulchin.
77th Tenginsk Infantry Regiment.                                                          [77-i Pekhotnyi Tenginskii polk.]
                                    20th Infantry Division.                     Akhaltsykh.
78th General Kotlyarevskii's Navaginsk Infantry Regiment.               [78-i Pekhotnyi Navaginskii Generala Kotlyarevskago polk.]
                                    20th Infantry Division.                     Akhalkalaki.
79th General-Field Marshal Prince Vorontsov's Kura Infantry Regiment.        
                                     [79-i Pekhotnyi Kurinskii General-Fel'dmarshala Knyazya Vorontsova polk.]
                                    20th Infantry Division.                     Kars.
80th General-Field Marshal Prince Baryatinskii's Kabarda Infantry Regiment.    
                                    [80-i Pekhotnyi Kabardinskii General-Fel'dmarshala Knyazya Baryatinskago polk.]
                                    20th Infantry Division.                     Kars.
81st H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE GEORGE MIKHAILOVICH'S Apsheronsk Infantry Regiment.     
                                     [81-i Pekhotnyi Apsheronskii
EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA GEORGIYA MIKHAILOVICHA polk.]
                                    21st Infantry Division.                     Vladikavkaz.
82nd H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE NICHOLAS MIKHAILOVICH'S Daghestan Infantry Regiment.  
                                     [82-i Pekhotnyi Dagestanskii
EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA NIKOLAYA MIKHAILOVICHA polk.]
                                    21st Infantry Division.                     Groznyi.
83rd Samur Infantry Regiment.                                                              [83-i Pekhotnyi Samurskii polk.]
                                    21st Infantry Division.                     Stavropolsk.
84th H
IS MAJESTY'S Shrivan Infantry Regiment.                                  [84-i Pekhotnyi Shirvanskii EGO VELICHESTVA polk.]
                                    21st Infantry Division.                     Pyatigorsk.
85th His Imperial-Royal Majesty the Emperor of Germany and King of Prussia William II's Viborg Infantry Regiment.                                                            [85-i Pekhotnyi Vyborgskii Ego Imperatorsko-Korolevskago Velichestva Imperatora Germanskago Korolya Prusskago Vil'gel'ma II polk.]
                                    22nd Infantry Division.                     Novgorod.
86th Villmanstrand Infantry Regiment.                                                  [86-i Pekhotnyi Vil'manstrandskii polk.]
                                    22nd Infantry Division.                     Staraya-Russa.
87th Nyslott Infantry Regiment.                                                             [87-i Pekhotnyi Neishlotskii polk.]
                                    22nd Infantry Division.                     Aracheev Barracks, Novgorod District, temporarily at Kronstadt.
88th Petrovsk Infantry Regiment.                                                           [88-i Pekhotnyi Petrovskii polk.]
                                    22nd Infantry Division.                     Gruzino.
89th White-Sea Infantry Regiment.                                                        [89-i Pekhotnyi Belomorskii polk.]
                                    23rd Infantry Division.                      Reval.
90th Onega Infantry Regiment.                                                               [90-i Pekhotnyi Onezhskii polk.]
                                    23rd Infantry Division.                      Reval.
91st Dvinsk Infantry Regiment.                                                              [91-i Pekhotnyi Dvinskii polk.]
                                    23rd Infantry Division.                      Reval.
92nd Pechory Infantry Regiment.                                                            [92-i Pekhotnyi Pechorskii polk.]
                                    23rd Infantry Division.                      Narva.
93rd H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL ALEKSANDROVICH'S Irkutsk Infantry Regiment.  
                                     [93-i Pekhotnyi Irkutskii
EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILA ALEKSANDROVICHA polk.]
                                    24th Infantry Division.                      Pskov.
94th Yeniseisk Infantry Regiment.                                                           [94-i Pekhotnyi Yeniseiskii polk.]
                                    24th Infantry Division.                      Pskov.
95th Krasnoyarsk Infantry Regiment.                                                     [95-i Pekhotnyi Krasnoyarskii polk.]
                                    24th Infantry Division.                     Yurev.
96th Omsk Infantry Regiment.                                                                [96-i Pekhotnyi Omskii polk.]
                                    24th Infantry Division.                      Pskov.
97th General-Field Marshal Graf Sheremetev's Livonia Infantry Regiment.  
                                     [97-i Pekhotnyi Liflyanskii Generala-Fel'dmarshala Grafa Sheremeteva polk.]
                                    25th Infantry Division.                      Dvinsk.
98th Yurev Infantry Regiment.                                                                [98-i Pekhotnyi Yur'evskii polk.]
                                    25th Infantry Division.                      Dvinsk.
99th Ivangorod Infantry Regiment.                                                         [99-i Pekhotnyi Ivangorodskii polk.]
                                    25th Infantry Division.                      Dvinsk.
100th Ostrov Infantry Regiment.                                                             [100-i Pekhotnyi Ostrovskii polk.]
                                    25th Infantry Division.                      Dvinsk.
101st Perm Infantry Regiment.  
                                     [101-i Pekhotnyi Liflyanskii Generala-Fel'dmarshala Grafa Sheremeteva polk.]
                                    26th Infantry Division.                      Grodno.
102nd Vyatka Infantry Regiment.                                                             [102-i Pekhotnyi Permskii polk.]
                                    26th Infantry Division.                      Grodno.
103rd Petrozavodsk Infantry Regiment.                                                   [103-i Pekhotnyi Petrozavodskii polk.]
                                    26th Infantry Division.                      Grodno.
104th General Prince Bagration's Ustyug Infantry Regiment.                [104-i Pekhotnyi Ustyuzhskii Generala Knyazya Bagrationa polk.]
                                    26th Infantry Division.                      Augustow.
105th Orenburg Infantry Regiment.                                                          [105-i Pekhotnyi Orenburgskii polk.]
                                    27th Infantry Division.                      Vilna.
106th Ufa Infantry Regiment.                                                                    [106-i Pekhotnyi Ufimskii polk.]
                                    27th Infantry Division.                      Vilna.
107th Troitsk Infantry Regiment.                                                              [107-i Pekhotnyi Troitskii polk.]
                                    27th Infantry Division.                      Vilna.
108th Saratov Infantry Regiment.                                                             [108-i Pekhotnyi Saratovskii polk.]
                                    27th Infantry Division.                      Olita.
109th Volga Infantry Regiment.                                                                 [109-i Pekhotnyi Volzhskii polk.]
                                    28th Infantry Division.                      Shantsy, near Kovno.
110th Kama Infantry Regiment.                                                                 [110-i Pekhotnyi Kamskii polk.]
                                    28th Infantry Division.                      Shantsy, near Kovno.
111th Don Infantry Regiment.                                                                    [111-i Pekhotnyi Donskii polk.]
                                    28th Infantry Division.                      Kovno.
112th Ural Infantry Regiment.                                                                    [112-i Pekhotnyi Ural'skii polk.]
                                    28th Infantry Division.                      Vilna.
113th Staraya-Russa Infantry Regiment.                                                   [113-i Pekhotnyi Starorusskii polk.]
                                    29th Infantry Division.                      Libau.
114th Novyi-Torzhok Infantry Regiment.                                                   [114-i Pekhotnyi Novotorzhskii polk.]
                                    29th Infantry Division.                      Mitau.
115th Vyazma Infantry Regiment.                                                               [115-i Pekhotnyi Vyazemskii polk.]
                                    29th Infantry Division.                      Riga.
116th Maloyaroslavets Infantry Regiment.                                                [116-i Pekhotnyi Maloyaroslavskii polk.]
                                    29th Infantry Division.                      Riga.
117th Yaroslavl Infantry Regiment.                                                            [117-i Pekhotnyi Yaroslavskii polk.]
                                    30th Infantry Division.                      Rogachev.
118th Shuya Infantry Regiment.                                                                 [118-i Pekhotnyi Shuiskii polk.]
                                    30th Infantry Division.                      Slonim.
119th Kolomna Infantry Regiment.                                                             [119-i Pekhotnyi Kolomenskii polk.]
                                    30th Infantry Division.                      Minsk.
120th Serpukhov Infantry Regiment.                                                          [120-i Pekhotnyi Serpukhovskii polk.]
                                    30th Infantry Division.                      Minsk.
121st General-Field Marshala Graf Milyutin's Penza Infantry Regiment.        
                                     [121-i Pekhotnyi Penzenskii General-Fel'dmarshala Grafa Milyutina polk.]
                                    31st Infantry Division.                      Kharkov.
122nd Tambov Infantry Regiment.                                                              [122-i Pekhotnyi Tambovskii polk.]
                                    31st Infantry Division.                      Kharkov.
123rd Kozlov Infantry Regiment.                                                                 [123-i Pekhotnyi Kozlovskii polk.]
                                    31st Infantry Division.                      Kharkov.
124th Voronezh Infantry Regiment.                                                             [124-i Pekhotnyi Voronezhskii polk.]
                                    31st Infantry Division.                      Kharkov.
125th Kursk Infantry Regiment.                                                                   [125-i Pekhotnyi Kurskii polk.]
                                    32nd Infantry Division.                      Rovno.
126th Rylsk Infantry Regiment.                                                                    [126-i Pekhotnyi Ryl'skii polk.]
                                    32nd Infantry Division.                      Ostrog.
127th Putivl Infantry Regiment.                                                                     [127-i Pekhotnyi Putivl'skii polk.]
                                    32nd Infantry Division.                      Rovno.
128th Staryi-Oskol Infantry Regiment.                                                         [128-i Pekhotnyi Starooskol'skii polk.]
                                    32nd Infantry Division.                      Izyaslavl.
129th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL ALEKSANDROVICH Bessarabia Infantry Regiment.          
                               [129-i Pekhotnyi Bessarabskii
EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILA ALEKSANDROVICHA polk.]
                                    33rd Infantry Division.                      Kiev.
130th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE ANDREW VLADIMIROVICH'S Kherson Infantry Regiment.    
                                     [130-i Pekhotnyi Khersonskii
EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA ANDREYA VLADIMIROVICHA polk.]
                                    33rd Infantry Division.                      Kiev.
131st Tiraspol Infantry Regiment.                                                                   [131-i Pekhotnyi Tiraspol'skii polk.]
                                    33rd Infantry Division.                      Kiev.
132nd Bendery Infantry Regiment.                                                                  [132-i Pekhotnyi Benderskii polk.]
                                    33rd Infantry Division.                      Kiev.
133rd Simferopol Infantry Regiment.                                                                [133-i Pekhotnyi Simferopol'skii polk.]
                                    34th Infantry Division.                      Yekaterinoslav.
134th Theodosia Infantry Regiment.                                                                 [134-i Pekhotnyi Theodosiiskii polk.]
                                    34th Infantry Division.                      Yekaterinoslav.
135th Kerch-Yenikale Infantry Regiment.                                                        [135-i Pekhotnyi Kerch-Yenikal'skii polk.]
                                    34th Infantry Division.                      Pavlograd.
136th Taganrog Infantry Regiment.                                                                  [136-i Pekhotnyi Taganrogskii polk.]
                                    34th Infantry Division.                      Rostov-na-Donu.
137th H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS MARIA PAVLOVNA'S Nezhin Infantry Regiment.    
                                     [137-i Pekhotnyi Nezhinskii
EYA IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MARII PAVLOVNY polk.]
                                    35th Infantry Division.                      Ryazan.
138th Bolkhov Infantry Regiment.                                                                    [138-i Pekhotnyi Bolkhovskii polk.]
                                    35th Infantry Division.                      Ryazan.
139th Morshansk Infantry Regiment.                                                               [139-i Pekhotnyi Morshanskii polk.]
                                    35th Infantry Division.                      Yegorevsk.
140th Zaraisk Infantry Regiment.                                                                      [140-i Pekhotnyi Zaraiskii polk.]
                                    35th Infantry Division.                      Skopin.
141st Mozhaisk Infantry Regiment.                                                                  [141-i Pekhotnyi Mozhaiskii polk.]
                                    36th Infantry Division.                      Orel.
142nd Zvenigorod Infantry Regiment.                                                               [142-i Pekhotnyi Zvenigorodskii polk.]
                                    36th Infantry Division.                      Orel.
143rd Dorogobuzh Infantry Regiment.                                                               [143-i Pekhotnyi Dorogobuzhskii polk.]
                                    36th Infantry Division.                      Bryansk.
144th Kashira Infantry Regiment.                                                                      [144-i Pekhotnyi Kashirskii polk.]
                                    36th Infantry Division.                      Bryansk.
145th E
MPEROR ALEXANDER III'S Novocherkassk Infantry Regiment.
                                     [
145-i Pekhotnyi Novocherkasskii IMPERATORA ALEKSANDRA III polk.]
                                    37th Infantry Division.                      St. Petersburg, Okhta.
146th Tsaritsyn Infantry Regiment.                                                                    [146-i Pekhotnyi Tsaritsynskii polk.]
                                    37th Infantry Division.                      Yamburg.
147th Samara Infantry Regiment.                                                                       [147-i Pekhotnyi Samarskii polk.]
                                    37th Infantry Division.                      Oranienbaum.
148th Caspian Infantry Regiment.                                                                      [148-i Pekhotnyi Kaspiiskii polk.]
                                    37th Infantry Division.                      Peterhof.
149th Black-Sea Infantry Regiment.                                                                  [149-i Pekhotnyi Chernomorskii polk.]
                                    38th Infantry Division.                      Brest-Litovsk.
150th Taman Infantry Regiment.                                                                        [150-i Pekhotnyi Tamanskii polk.]
                                    38th Infantry Division.                      Kobrin.
151st Pyatigorsk Infantry Regiment.                                                                 [151-i Pekhotnyi Pyatigorskii polk.]
                                    38th Infantry Division.                      Kartuza-Bereza.
152nd General Yermolov's Vladikavkaz Infantry Regiment.         [152-i Pekhotnyi Vladikavkazskii General Yermolova polk.]
                                    38th Infantry Division.                      Brest-Litovsk.
153rd H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE SERGEI MIKHAILOVICH'S Baku Infantry Regiment.            
                                     [
153-i Pekhotnyi Bakinskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA SERGEYAMIKHAILOVICHA polk.]
                                    39th Infantry Division.                      Aleksandropol.
154th Derbent Infantry Regiment.                                                                      [154-i Pekhotnyi Derbentskii polk.]
                                    39th Infantry Division.                      Aleksandropol.
155th Kuban Infantry Regiment.                                                                         [155-i Pekhotnyi Kubinskii polk.]
                                    39th Infantry Division.                      Sary-Kamysh.
156th General Prince Tsitsianov's Yelisavetpol Infantry Regiment.     [156-i Pekhotnyi Yelisavetpol'skii Generala Knyazya Tsitsianova polk.]
                                    39th Infantry Division.                      Sary-Kamysh.
157th Imeretia Infantry Regiment.                                                                      [157-i Pekhotnyi Imeretinskii polk.]
                                    40th Infantry Division.                      Bobruisk.
158th Kutais Infantry Regiment.                                                                          [158-i Pekhotnyi Kutaisskii polk.]
                                    40th Infantry Division.                      Bobruisk.
159th Guria Infantry Regiment.                                                                            [159-i Pekhotnyi Guriiskii polk.]
                                    40th Infantry Division.                      Mogilev.
160th Abkhazia Infantry Regiment.                                                                      [160-i Pekhotnyi Abkhazskii polk.]
                                    40th Infantry Division.                      Gomel.
161st Aleksandropol Infantry Regiment.                                                              [161-i Pekhotnyi Aleksandropol'skii polk.]
                                    41st Infantry Division.                      Kazan.
162nd Akhaltsykh Infantry Regiment.                                                                  [162-i Pekhotnyi Akhaltsykhskii polk.]
                                    41st Infantry Division.                      Kazan.
163rd Lenkoran-Nasheburg Infantry Regiment.                                                  [163-i Pekhotnyi Lenkoransko-Nasheburgskii polk.]
                                    41st Infantry Division.                      Simbirsk.
164th Zakataly Infantry Regiment.                                                                       [164-i Pekhotnyi Zakatal'skii polk.]
                                    41st Infantry Division.                      Simbirsk.
165th Lutsk Infantry Regiment.                                                                            [165-i Pekhotnyi Lutskii polk.]
                                    42nd Infantry Division.                      Kiev.
166th Rovno Infantry Regiment.                                                                           [166-i Pekhotnyi Rovnenskii polk.]
                                    42nd Infantry Division.                      Kiev.
167th Ostrog Infantry Regiment.                                                                           [167-i Pekhotnyi Ostrozhskii polk.]
                                    42nd Infantry Division.                      Cherkassy.
168th Mirgorod Infantry Regiment.                                                                      [168-i Pekhotnyi Mirgorodskii polk.]
                                    42nd Infantry Division.                      Kiev.
169th Novye-Troki Infantry Regiment.                                                                 [169-i Pekhotnyi Novotrokskii polk.]
                                    43rd Infantry Division.                      Vilna.
170th Molodechno Infantry Regiment.                                                                 [170-i Pekhotnyi Molodechnenskii polk.]
                                    43rd Infantry Division.                      Vilna.
171st Kobrin Infantry Regiment.                                                                           [171-i Pekhotnyi Kobrinskii polk.]
                                    43rd Infantry Division.                      Grodno.
172nd Lida Infantry Regiment.                                                                              [172-i Pekhotnyi Lidskii polk.]
                                    43rd Infantry Division.                      Lida.
173rd Kamenets Infantry Regiment.                                                                     [173-i Pekhotnyi Kamenetskii polk.]
                                    44th Infantry Division.                      Kursk.
174th Romny Infantry Regiment.                                                                          [174-i Pekhotnyi Romenskii polk.]
                                    44th Infantry Division.                      Kursk.
175th Baturin Infantry Regiment.                                                                         [175-i Pekhotnyi Baturinskii polk.]
                                    44th Infantry Division.                      Glukhov.
176th Perevolochnaya Infantry Regiment.                                                            [176-i Pekhotnyi Perevolochenskii polk.]
                                    44th Infantry Division.                      Chernigov.
177th Izborsk Infantry Regiment.                                                                         [177-i Pekhotnyi Izborskii polk.]
                                    45th Infantry Division.                      Penza.
178th Wenden Infantry Regiment.                                                                        [178-i Pekhotnyi Vendenskii polk.]
                                    45th Infantry Division.                      Penza.
179th Ust-Dvinsk Infantry Regiment.                                                                   [179-i Pekhotnyi Ust'-Dvinskii polk.]
                                    45th Infantry Division.                      Syzran.
180th Windau Infantry Regiment.                                                                          [180-i Pekhotnyi Vindavskii polk.]
                                    45th Infantry Division.                      Saransk.
181st Ostroleka Infantry Regiment.                                                                      [181-i Pekhotnyi Ostrolenskii polk.]
                                    46th Infantry Division.                      Yaroslavl.
182nd Grochow Infantry Regiment.                                                                       [182-i Pekhotnyi Grokhovskii polk.]
                                    46th Infantry Division.                      Rybinsk.
183rd Pultusk Infantry Regiment.                                                                         [183-i Pekhotnyi Pultuskii polk.]
                                    46th Infantry Division.                      Kostroma.
184th Warsaw Infantry Regiment.                                                                        [184-i Pekhotnyi Varshavskii polk.]
                                    46th Infantry Division.                      Shuya.
185th Bashkadyklar Infantry Regiment.                                                              [185-i Pekhotnyi Bashkadyklarskii polk.]
                                    47th Infantry Division.                      Saratov.
186th Aslanduz Infantry Regiment.                                                                       [186-i Pekhotnyi Alsanduzskii polk.]
                                    47th Infantry Division.                      Saratov.
187th Avaria Infantry Regiment.                                                                            [187-i Pekhotnyi Avarskii polk.]
                                    47th Infantry Division.                      Tsaritsyn.
188th Kars Infantry Regiment.                                                                               [188-i Pekhotnyi Karsskii polk.]
                                    47th Infantry Division.                      Saratov.
189th Izmail Infantry Regiment.                                                                             [189-i Pekhotnyi Izmail'skii polk.]
                                    48th Infantry Division.                      Samara.
190th Ochakov Infantry Regiment.                                                                        [190-i Pekhotnyi Ochakovskii polk.]
                                    48th Infantry Division.                      Ufa.
191st Larga-Kagul Infantry Regiment.                                                                  [191-i Pekhotnyi Largo-Kagul'skii polk.]
                                    48th Infantry Division.                      Orenburg.
192nd Rymnik Infantry Regiment.                                                                          [192-i Pekhotnyi Rymnikskii polk.]
                                    48th Infantry Division.                      Orenburg.
193rd Sviyazhsk Infantry Regiment.                                                                       [193-i Pekhotnyi Sviyazhskii polk.]
                                    49th Infantry Division.                      Vyatka.
194th Troitsko-Sergievsk Infantry Regiment.                                                        [194-i Pekhotnyi Troitsko-Sergievskii polk.]
                                    49th Infantry Division.                      Perm.
195th Orovaisk Infantry Regiment.                                                                         [195-i Pekhotnyi Orovaiskii polk.]
                                    49th Infantry Division.                      Yekaterinburg.
196th Insar Infantry Regiment.                                                                                [196-i Pekhotnyi Insarskii polk.]
                                    49th Infantry Division.                      Zlatoust.
197th Lesnaya Infantry Regiment.                                                                           [197-i Pekhotnyi Lesnoi polk.]
                                    50th Infantry Division.                      Sveaborg.
198th Alexander-Nevsky Infantry Regiment.                                                         [198-i Pekhotnyi Aleksandro-Nevskii polk.]
                                    50th Infantry Division.                      Vologda.
199th Kronstadt Infantry Regiment.                                                                         [199-i Pekhotnyi Kronshtadtskii polk.]
                                    50th Infantry Division.                      Kronshtadt.
200th Kronslot Infantry Regiment.                                                                           [200-i Pekhotnyi Kronshlotskii polk.]
                                    50th Infantry Division.                      Kronshtadt.
201st Poti Infantry Regiment.                                                                                   [201-i Pekhotnyi Potiiskiipolk.]
                                    51st Infantry Division.                      Kutais.
202nd Gori Infantry Regiment.                                                                                 [202-i Pekhotnyi Goriiskii polk.]
                                    51st Infantry Division.                      Kutais.
203rd Sukhum Infantry Regiment.                                                                            [203-i Pekhotnyi Sukhumskii polk.]
                                    51st Infantry Division.                      Sukhum.
204th Ardahano-Mikhailovsk Infantry Regiment.                                                    [204-i Pekhotnyi Ardagano-Mikhailovskii polk.]
                                    51st Infantry Division.                       Batum.
205th Shemakha Infantry Regiment.                                                                         [205-i Pekhotnyi Potiiskiipolk.]
                                    52nd Infantry Division.                      Deshlagar.
206th H
IS IMPERIAL HIGHNESS THE HEIR AND TSESAREVICH'S Salyany Infantry Regiment.               
                                     
[
206-i Pekhotnyi Sal'yanskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA NASLEDNIKA TSESAREVICHA polk.]
                                    52nd Infantry Division.                      Baku.
207th Novobayazet Infantry Regiment.                                                                      [207-i Pekhotnyi Novobayazetskii polk.]
                                    52nd Infantry Division.                      Temir-Khan-Shura.
208th Lori Infantry Regiment.                                                                                     [208-i Pekhotnyi Loriiskii polk.]
                                    52nd Infantry Division.                      Khasav-Yurt.

1st HIS MAJESTY'S Siberian Rifle Regiment.             1st Siberian Rifle Division.                 Razdolnoe.                    
                          [
1-i  Sibirskii Strelkovyi EGO VELICHESTVA polk.]
2nd Siberian Rifle Regiment.                                       1st Siberian Rifle Division.                 Nikolsk-Ussuriisk.                    
                          [2-i  Sibirskii Strelkovyi polk.]
3rd Siberian Rifle Regiment.                                        1st Siberian Rifle Division.                 Shkotovo.
4th Siberian Rifle Regiment.                                        1st Siberian Rifle Division.                 Vladimiro-Aleksandrovskoe.
5th Siberian Rifle Regiment.                                        2nd Siberian Rifle Division.                 Nikolsk-Ussuriisk.
6th Siberian Rifle Regiment.                                        2nd Siberian Rifle Division.                 Novokievskoe.
7th Siberian Rifle Regiment.                                        2nd Siberian Rifle Division.                 Novokievskoe.
8th Siberian Rifle Regiment.                                        2nd Siberian Rifle Division.                 Barabash.
9th Siberian Rifle Regiment.                                        3rd Siberian Rifle Division.                 Vladivostok.
10th Siberian Rifle Regiment.                                      3rd Siberian Rifle Division.                 Vladivostok.
11th H
ER IMPERIAL HIGHNESS MARIA THEODOROVNA'S Siberian Rifle Regiment.
                   [
11-i  Sibirskii Strelkovyi EYA IMPERATORSKAGO VELICHESTVA MARII THEODOROVNY polk.]
                                                                                        3rd Siberian Rifle Division.                 Vladivostok.
12th H
IS IMPERIAL HIGHNESS THE HEIR AND TSESAREVICH'S Siberian Rifle Regiment.
                   [
12-i  Sibirskii Strelkovyi EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA NASLEDNIKA TSESAREVICHA polk.]
                                                                                        3rd Siberian Rifle Division.                 Vladivostok.
13th Siberian Rifle Regiment.                                       4th Siberian Rifle Division.                 Peschanka, near Chita.
14th Siberian Rifle Regiment.                                       4th Siberian Rifle Division.                 Peschanka, near Chita.
15th Siberian Rifle Regiment.                                       4th Siberian Rifle Division.                 Manchuria, Chinese-Eastern Railroad..
16th Siberian Rifle Regiment.                                       4th Siberian Rifle Division.                 Stretensk.
17th Siberian Rifle Regiment.                                       5th Siberian Rifle Division.                 Berezovka, near Verkhneudinsk.
18th Siberian Rifle Regiment.                                       5th Siberian Rifle Division.                 Berezovka, near Verkhneudinsk.
19th Siberian Rifle Regiment.                                       5th Siberian Rifle Division.                 Berezovka, near Verkhneudinsk.
20th Siberian Rifle Regiment.                                       5th Siberian Rifle Division.                 Troitskosavsk.
21st H
ER IMPERIAL HIGHNESS ALEXANDRA THEODOROVNA'S Siberian Rifle Regiment.
                   [
21-i  Sibirskii Strelkovyi EYA IMPERATORSKAGO VELICHESTVA ALEKSANDRY THEODOROVNY polk.]
                                                                                        6th Siberian Rifle Division.                  Nikolsk-Ussuriisk.
22nd Siberian Rifle Regiment.                                      6th Siberian Rifle Division.                 Temporarily at Khabarovsk.
23rd Siberian Rifle Regiment.                                       6th Siberian Rifle Division.                 Khabarovsk.
24th Siberian Rifle Regiment.                                       6th Siberian Rifle Division.                 Khabarovsk.
25th Lieutenant General Kondratenko's Siberian Rifle Regiment.    
                   [25-i  Sibirskii Strelkovyi General-Leitenanta Kondratenko polk.]  
                                                                                        7th Siberian Rifle Division.                  Irkutsk.
26th Siberian Rifle Regiment.                                       7th Siberian Rifle Division.                  Innokentevskaya.
27th Siberian Rifle Regiment.                                       7th Siberian Rifle Division.                  Irkutsk.
28th Siberian Rifle Regiment.                                       7th Siberian Rifle Division.                  Irkutsk.
29th Siberian Rifle Regiment.                                       8th Siberian Rifle Division.                  Achinsk.
30th Siberian Rifle Regiment.                                       8th Siberian Rifle Division.                  Krasnoyarsk.
31st Siberian Rifle Regiment.                                       8th Siberian Rifle Division.                  Krasnoyarsk.
32nd Siberian Rifle Regiment.                                      8th Siberian Rifle Division.                  Kansk.
33rd Siberian Rifle Regiment.                                       9th Siberian Rifle Division.                  Vladivostok.
34th Siberian Rifle Regiment.                                       9th Siberian Rifle Division.                  Vladivostok.
35th Siberian Rifle Regiment.                                       9th Siberian Rifle Division.                  Vladivostok.
36th Siberian Rifle Regiment.                                       9th Siberian Rifle Division.                  Vladivostok.
37th Siberian Rifle Regiment.                                       10th Siberian Rifle Division.                 Blagoveshchensk.
38th Siberian Rifle Regiment.                                       10th Siberian Rifle Division.                 Blagoveshchensk.
39th Siberian Rifle Regiment.                                       10th Siberian Rifle Division.                 Khabarovsk.
40th Siberian Rifle Regiment.                                       10th Siberian Rifle Division.                 Nikolaevsk Fortress.
41st Siberian Rifle Regiment.                                       11th Siberian Rifle Division.                 Novonikolaevsk.
42nd Siberian Rifle Regiment.                                      11th Siberian Rifle Division.                 Tomsk.
43rd Siberian Rifle Regiment.                                       11th Siberian Rifle Division.                 Omsk.
44th Siberian Rifle Regiment.                                       11th Siberian Rifle Division.                 Omsk.                       

1st Rifle Regiment.                               1st Rifle Brigade.                 Lodz.                     [1-i Strelkovyi polk.]
2nd Rifle Regiment.                              1st Rifle Brigade.                 Lodz.
3rd Rifle Regiment.                               1st Rifle Brigade.                 Lodz.
4th Rifle Regiment.                               1st Rifle Brigade.                 Lodz.
5th Rifle Regiment.                               2nd Rifle Brigade.                Radom.
6th Rifle Regiment.                               2nd Rifle Brigade.                Kielce.
7th Rifle Regiment.                               2nd Rifle Brigade.                Czestochow.
8th Rifle Regiment.                               2nd Rifle Brigade.                Piotrkow.
9th Rifle Regiment.                               3rd Rifle Brigade.                Zhmerinka.
10th Rifle Regiment.                             3rd Rifle Brigade.                Zhmerinka.
11th Rifle Regiment.                             3rd Rifle Brigade.                Zhmerinka.
12th Rifle Regiment.                             3rd Rifle Brigade.                Zhmerinka.
13th General-Field Marshal G
RAND DUKE NICHOLAS NIKOLAEVICH'S Rifle Regiment.
                  [
13-i Strelkovyi General-Fel'dmarshala VELIKAGO KNYAZYA NIKOLAYA NIKOLAEVICHA polk.]
                                                                4th Rifle Brigade.                Odessa.
14th General-Field Marshal Gurko's Rifle Regiment.                         [
14-i Strelkovyi General-Fel'dmarshala Gurko polk.]
                                                                4th Rifle Brigade.                Odessa.
15th His Majesty King Nicholas I of Montenegro's Rifle Regiment. [15-i Strelkovyi Ego Velichestva Korolya Chernogorskago Nikolaya I polk.]   
                                                                4th Rifle Brigade.                Odessa.
16th E
MPEROR ALEXANDER II'S Rifle Regiment.                                  [16-i Strelkovyi IMPERATORA ALEKSANDRA II polk.]   
                                                                4th Rifle Brigade.                Odessa.
17th Rifle Regiment.                             5th Rifle Brigade.                Suwalki.
18th Rifle Regiment.                             5th Rifle Brigade.                Suwalki.
19th Rifle Regiment.                             5th Rifle Brigade.                Suwalki.
20th Rifle Regiment.                             5th Rifle Brigade.                Suwalki.

1st Finland Rifle Regiment.                  1st Finland Rifle Brigade.                 Abo.                 [1-i Finlyandskii Strelkovyi polk.]
2nd Finland Rifle Regiment.                 1st Finland Rifle Brigade.                 Helsingfors.
3rd Finland Rifle Regiment.                  1st Finland Rifle Brigade.                 Helsingfors.
4th Finland Rifle Regiment.                  1st Finland Rifle Brigade.                 Tavastehus.
5th Finland Rifle Regiment.                  2nd Finland Rifle Brigade.                Viborg.
6th Finland Rifle Regiment.                  2nd Finland Rifle Brigade.                Fredriksgamn.
7th Finland Rifle Regiment.                  2nd Finland Rifle Brigade.                Viborg.
8th Finland Rifle Regiment.                  2nd Finland Rifle Brigade.                Viborg.
9th Finland Rifle Regiment.                  3rd Finland Rifle Brigade.                 Tavastehus, temporarily at Nikolaistadt, Vasa Province.
10th Finland Rifle Regiment.                3rd Finland Rifle Brigade.                 Riihimäki, temporarily at Kuopio.
11th Finland Rifle Regiment.                3rd Finland Rifle Brigade.                 Lahtis, temporarily at Villmanstrand.
12th Finland Rifle Regiment.                3rd Finland Rifle Brigade.                 Kouvola.

1st HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Caucasus Rifle Regiment.  
                           [
1-i EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILANIKOLAEVICHA Kavkazskii Strelkovyi polk.]
                                                               1st Caucasus Rifle Brigade.                Tiflis.
2nd Caucasus Rifle Regiment.            1st Caucasus Rifle Brigade.                 Tiflis.
3rd Caucasus Rifle Regiment.             1st Caucasus Rifle Brigade.                Yelisavetpol.
4th Caucasus Rifle Regiment.             1st Caucasus Rifle Brigade.                 Gori.
5th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE GEORGE MIKHAILOVICH'S Caucasus Rifle Regiment.
                          [
5-i EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA GEORGIYA MIKHAILOVICHA Kavkazskii Strelkovyi polk.]
                                                               2nd Caucasus Rifle Brigade.                Erivan.
6th Caucasus Rifle Regiment.             2nd Caucasus Rifle Brigade.                Erivan.
7th Caucasus Rifle Regiment.             2nd Caucasus Rifle Brigade.                Erivan.
8th Caucasus Rifle Regiment.             2nd Caucasus Rifle Brigade.                Aleksandropol.

1st Turkestan Rifle Regiment.                  1st Turkestan Rifle Brigade.                 Tashkent.             [1-i Turkestanskii Strelkovyi polk.]
     (The British Handbook cites one battalion on detachment at Karalinsk, Perovsk, Chimkent, and Aulieata.)
2nd Turkestan Rifle Regiment.                 1st Turkestan Rifle Brigade.                 Tashkent.
     (The BritishHandbook cites one battalion on detachment in Semireche.)
3rd Turkestan Rifle Regiment.                  1st Turkestan Rifle Brigade.                 Tashkent.
4th Turkestan Rifle Regiment.                  1st Turkestan Rifle Brigade.                 Tashkent.
5th Turkestan Rifle Regiment.                  2nd Turkestan Rifle Brigade.                Samarkand.
6th Turkestan Rifle Regiment.                  2nd Turkestan Rifle Brigade.                Chardzhui.
7th Turkestan Rifle Regiment.                  2nd Turkestan Rifle Brigade.                Skobelev.
8th Turkestan Rifle Regiment.                  2nd Turkestan Rifle Brigade.                Skobelev.
     (The BritishHandbook cites one battalion on detachment at Andijan and two companies at Kashgar.)
9th Turkestan Rifle Regiment.                  3rd Turkestan Rifle Brigade.                 Termez.
10th Turkestan Rifle Regiment.                3rd Turkestan Rifle Brigade.                 Termez.
11th Turkestan Rifle Regiment.                3rd Turkestan Rifle Brigade.                 Kerki.
12th Turkestan Rifle Regiment.                3rd Turkestan Rifle Brigade.                 Samarkand.
13th Turkestan Rifle Regiment.                4th Turkestan Rifle Brigade.                 Merv.
     (The British Handbook cites one battalion in Persia.)
14th Turkestan Rifle Regiment.                4th Turkestan Rifle Brigade.                 Merv.
     (The BritishHandbook cites one battalion at Sarakhs.)
15th Turkestan Rifle Regiment.                4th Turkestan Rifle Brigade.                 Kushka Fortress.
16th Turkestan Rifle Regiment.                4th Turkestan Rifle Brigade.                 Kushka Fortress.
17th Turkestan Rifle Regiment.                5th Turkestan Rifle Brigade.                 Askhabad.
18th Turkestan Rifle Regiment.                5th Turkestan Rifle Brigade.                 Askhabad.
     (The BritishHandbook cites two companies at Krasnovodsk, one at Fort Alexandrovsk, and one at Chikishlyar.)
19th Turkestan Rifle Regiment.                5th Turkestan Rifle Brigade.                 Askhabad.
     (The BritishHandbook cites one battalion in Persia.)
20th Turkestan Rifle Regiment.                Turkestan Military District.                   Vernyi.
     (The BritishHandbook cites one company at Pishpek, and one at Narin.)
21st Turkestan Rifle Regiment.                Turkestan Military District.                   Dzharkent.
22nd Turkestan Rifle Regiment.               Turkestan Military District.                   Kopal.
     (The BritishHandbook cites one company at Bakhti, one at Sergiopol, and one at Lepsinsk.)

CAVALRY  

HER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Chevalier Guards Regiment.
                                   [
Kavalergareskii EYA VELICHESTVA GOSUDARYNI IMPERATRITSY MARII THEODOROVNY polk.]
                                   1st Guards Cavalry Division.           St. Petersburg, Shpalernaya.        (4 squadrons.)
Life-Guards Horse Regiment.                                       [L.-Gv. Konnyi polk.]                 (4 squadrons.)
                                   1st Guards Cavalry Division.           St. Petersburg, Morskaya, Konnogvardeiskii per, Konnogvardeiskii  Bul'vard. 
H
IS MAJESTY'S Life-Guards Cuirassier Regiment.                                               [L.-Gv. Kirasirski Ego Velichestva polk.]
                                   1st Guards Cavalry Division.           Tsarskoe Selo.                             (4 squadrons.)
H
ER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Life-Guards Cuirassier Regiment.
                                    [
L.-Gv. Kirasirskii EYA VELICHESTVA GOSUDARYNI IMPERATRITSY MARII THEODOROVNY polk.]
                                   1st Guards Cavalry Division.           Gatchino.                                      (4 squadrons.)
Life-Guards Horse-Grenadier Regiment.                                                              [L.-Gv. Konno-Grenaderskii polk.]
                                   2nd Guards Cavalry Division.          Old-Peterhof.
H
ER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Life-Guards Lancer Regiment.
                                   [
L.-Gv. Ulanskii EYA VELICHESTVA GOSUDARYNY IMPERATRITSY ALEKSANDRY THEODOROVNY polk.]
                                   2nd Guards Cavalry Division.          New-Peterhof.
Life-Guards Dragoon Regiment.                                                                             [L.-Gv. Dragunskii polk.]
                                   2nd Guards Cavalry Division.          Old-Peterhof.
H
IS MAJESTY'S Life-Guards Hussar Regiment.                                                     [L.-Gv. Gusarskii EGO VELICHESTVA polk.]
                                   2nd Guards Cavalry Division.          Tsarskoe Selo.
H
IS MAJESTY'S Life-Guards Lancer Regiment.                                                      [L.-Gv. Ulanskii EGO VELICHESTVA polk.]
                                   Separate Guards Cavalry Brigade.   Warsaw.
Life-Guards Grodno Hussar Regiment.                                                                   [L.-Gv. Grodnenskii Gusarskii polk.]
                                   Separate Guards Cavalry Brigade.   Warsaw.  

1st EMPEROR PETER THE GREAT'S Moscow Life-Dragoon Regiment.
                                   [
1-i Leib-Dragunskii Moskovskii IMPERATORA PETRA VELIKAGO polk.]
                                   1st Cavalry Division.                         Tver.
2nd H
ER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Life-Pskov Dragoon Regiment.
                                   [
2-i Leib-Dragunskii Pskovskii EYA VELICHESTVA GOSUDARYNI IMPERATRITSY MARII THEODOROVNY polk.]
                                   2nd Cavalry Division.                         Suwalki.
3rd H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS HELEN VLADIMIROVNA'S New-Russia Dragoon Regiment.
                                   [
3-i Dragunskii Novorossiiskii EYA IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKOI KNYAGINY YELENY VLADIMIROVNY polk.]
                                   3rd Cavalry Division.                         Kovno.
4th General-Field Marshal Prince Potemkin of Taurica's Novotroisko-Yekaterinoslav Dragoon Regiment.
                                   [4-i Dragunskii Novotroitsko-Yekaterinoslavskii General-Fel'dmarshala Knyazya Potemkina-Tavricheskago polk.]
                                   4th Cavalry Division.                         Potemkin Headquarters, near Graew, Szczuczin District, Lomza Province.
5th Kargopol Dragoon Regiment.
                                   [5-i Dragunskii Kargopol'skii polk.]
                                   5th Cavalry Division.                         Kazan.
6th E
MPRESS CATHERINE THE GREAT'S Glukhov Dragoon Regiment.
                                   [
6-i Dragunskii Glukhovskii IMPERATRITSY YEKATERINY VELIKOI  polk.]
                                   6th Cavalry Division.                         Nizhnii-Novgorod Headquarters, near Ostroleka.
7th KinburnDragoon Regiment.
                                   [7-i Dragunskii Kinburnskii
 polk.]
                                   7th Cavalry Division.                         Kovel.
8th General-Field Marshal G
RAND DUKE NICHOLAS NIKOLAEVICH'S Astrakhan Dragoon Regiment.
                                   [
8-i Dragunskii Astrakhanskii General-Fel'dmarshala VELIKAGO KNYAZYA NIKOLAYA NIKOLAEVICHA polk.]
                                   8th Cavalry Division.                         Tiraspol.
9th H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS MARIA NIKOLAEVNA'S Kazan Dragoon Regiment.
                                   [
9-i Dragunskii Kazanskii EYA IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKOI KNYAZHNY MARII NIKOLAEVNY polk.]
                                   9th Cavalry Division.                         Zhitomir.
10th His Majesty the King of Württemberg's Novgorod Dragoon Regiment.
                                   [10-i Dragunskii Novgorodskii Ego Velichestva Korolya Virtembergskago polk.]
                                   10th Cavalry Division.                         Sumy.
11th Riga Dragoon Regiment.
                                   [11-i Dragunskii Rizhskii polk.]
                                   11th Cavalry Division.                         Kremenets.
12th Starodub Dragoon Regiment.
                                   [12-i Dragunskii Starodubovskii polk.]
                                   12th Cavalry Division.                         Volochisk.
13th General-Field Marshal Graf Munich's Military-Order Dragoon Regiment.
                                   [13-i Dragunskii Voennago Ordena Generala-Fel'dmarshala Grafa Minikha polk.]
                                   13th Cavalry Division.                         Garwolin, Siedlce Province.
14th The Crown Prince of Germany and Prussia's Little-Russia Dragoon Regiment.
                                   [14-i Dragunskii Malorossiiskii Naslednago Printsa Germanskago i Prusskago polk.]
                                   14th Cavalry Division.                         Kalish.
15th E
MPEROR ALEXANDER III'S Pereyaslav Dragoon Regiment.
                                   [
15-i Dragunskii Pereyaslavskii IMPERATORA ALEKSANDRA III polk.]
                                   15th Cavalry Division.                         Plock.
16th Tver Dragoon Regiment.
                                   [16-i Dragunskii Tverskii polk.]
                                   Caucasus Cavalry Division.                 Tsarskie Kolodny.
17th H
IS MAJESTY'S Nizhnii-Novgorod Dragoon Regiment.
                                   [
17-i Dragunskii Nizhegorodskii EGO VELICHESTVA polk.]
                                   Caucasus Cavalry Division.                 Tiflis.
18th King Christian IX of Denmark's Dragoon Regiment.
                                   [18-i Dragunskii Severskii Korolya Datskago Khristiana IX polk.]
                                   Caucasus Cavalry Division.                 Aleksandropol.
19th Archangel Dragoon Regiment.
                                   [19-i Dragunskii Arkhangel'skii polk.]
                                   1st Separate Cavalry Brigade.             Mitau.
20th Finland Dragoon Regiment.
                                   [20-i Dragunskii Finlyandskii polk.]
                                   22nd Army Corps.                             Villmanstrand.
Maritime Dragoon Regiment.  
                                   [Primorskii Dragunskii polk.]
                                  Amur Military District.                        Novokievskoe. 

1st General-Field Marshal Prince Menshikov's St.-Petersburg Lancer Regiment.
                                   [1-i Ulanskii S.-Peterburgskii General-Fel'dmarshala Knyazya Menshikova polk.]
                                   1st Cavalry Division.                         Rzhev.
2nd E
MPEROR ALEXANDER III'S Courland Life-Lancer Regiment.
                                   [
2-i Leib-Ulanskii Kurlyandskii IMPERATORA ALEKSANDRA III polk.]
                                   2nd Cavalry Division.                         Kalwaria.
3rd E
MPEROR ALEXANDER III'S Smolensk Lancer Regiment.
                                   [
3-i Ulanskii Smolenskii IMPERATORA ALEKSANDRA III polk.]
                                   3rd Cavalry Division.                         Alexander Headquarters, near Vilkovyshki.
4th Kharkov Lancer Regiment.
                                   [4-i Ulanskii Khar'kovskii polk.]
                                   4th Cavalry Division.                          Bialystok.
5th His Majesty King Victor-Emmanuel III's Lithuania Lancer Regiment.
                                   [5-i Ulanskii Litovskii Ego Velichestva Korolya Viktora-Emmanuila III polk.]
                                   5th Cavalry Division.                         Simbirsk.
6th Volhynia Lancer Regiment.
                                   [6-i Ulanskii Volynskii polk.]
                                   6th Cavalry Division.                         Temporarily at Lomza.
7th His Majesty King Alphonse XIII of Spain's Olviopol Lancer Regiment.
                                   [7-i Ulanskii Ol'viopol'sk Ego Velichestva Korolya Ispanskago Al'fonsa XIII polk.]
                                   7th Cavalry Division.                         Grubeshov.
8th H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS TATIANA NIKOLAEVICH'S Voznesensk Lancer Regiment.
                                   [
8-i Ulanskii Voznesenskii EYA IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKOI KNYAGINI TATIANY NIKOLAEVNY polk.]
                                   8th Cavalry Division.                         Beltsy.
9th His Royal Highness Archduke Francis-Ferdinand of Austria's Bug Lancer Regiment.
                                   [9-i Ulanskii Bugskii Ego Korolevskago Vysochestva Erts-Gertsoga Frantsa-Ferdinanda Avstriiskago polk.]
                                   9th Cavalry Division.                         Belaya Tserkov.
10th His Highness the Grand Duke of Luxemburg and Nassau's Odessa Lancer Regiment.
                                   [10-i Ulanskii Odesskii Ego Vysochestva Velikago Gertsoga Lyuksemburgskago i Nassauskago polk.]
                                   10th Cavalry Division.                         Akhtyrka.
11th H
ER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS MARIA THEODOROVNA'S Chuguev Lancer Regiment.
                                   [11-i Ulanskii Chuguevskii
EYA VELICHESTVA GOSUDARYNI IMPERATRITSY MARII THEODOROVNY polk.]
                                   11th Cavalry Division.                         Dubno.
12th His Majesty the Emperor of Austria and King of Hungary Francis-Joseph's Belgorod Lancer Regiment.
                                   [12-i Ulanskii Belgorodskii Ego Velichestva Imperatora Avstriiskago Korolya Vengerskago Frantsa Iosifa I polk.]
                                   12th Cavalry Division.                         Proskurov.
13th Vladimir Lancer Regiment.
                                   [13-i Ulanskii Vladimirskii polk.]
                                   13th Cavalry Division.                         Novo-Minsk.
14th H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS MARIA ALEKSANDROVNA'S Yamburg Lancer Regiment.
                                   [
14-i Ulanskii Yamburgskii EYA IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKOI KNYAGINI MARII ALEKSANDROVNY polk.]
                                   14th Cavalry Division.                         Kielce.
15th Tatar Lancer Regiment.
                                   [15-i Ulanskii Tatarskii polk.]
                                   15th Cavalry Division.                         Plock.
16th Novoarchangel Lancer Regiment.
                                   [16-i Ulanskii Novoarkhagel'skii polk.]
                                   3rd Separate Cavalry Brigade.           Voronezh.
17th Novomirgorod Lancer Regiment.
                                   [17-i Ulanskii Novomirgorodskii polk.]
                                   3rd Separate Cavalry Brigade.           Novokhopersk.  

1st His Majesty King Frederick of Denmark's Sumy Hussar Regiment.
                                   [1-i Gusarskii Sumskii Ego Velichestva Korolya Datskago Frederika VIII polk.]
                                   1st Cavalry Division.                         Moscow.
2nd E
MPEROR ALEXANDER III'S Pavlograd Life-Hussar Regiment.
                                   [
2-i Leib-Gusarskii Pavlogradskii IMPERATORA ALEKSANDRA III polk.]
                                   2nd Cavalry Division.                         Suwalki.
3rd Yelisavetgrad Hussar Regiment.
                                   [3-i Gusarskii Yelisavetgradskii polk.]
                                   3rd Cavalry Division.                         Olga Headquarters, near Mariampol.
4th General-Field Marshal Prince Wittgenstein's Mariupol Hussar Regiment
                                   [4-i Gusarskii Mariupol'skii General-Fel'dmarshala Knyazya Vitgenshteina polk.]
                                   4th Cavalry Division.                         Bialystok.
5th H
ER SOVEREIGN MAJESTY EMPRESS ALEXANDRA THEODOROVNA'S Aleksandriya Hussar Regiment.
                                   [
5-i Gusarskii Aleksandriiskii EYA VELICHESTVA GOSUDARYNI IMPERATRITSY ALEKSANDRY THEODOROVNY polk.]
                                   5th Cavalry Division.                         Samara.
6th His Royal Highness Grand Duke Ernst-Ludwig of Hesse's Klyastitsy Hussar Regiment.
                                   [6-i Gusarskii Klyastitskii Ego Korolevskago Vysochestva Velikago Gertsoga Gessenskago Ernsta-Lyudviga polk.]
                                   6th Cavalry Division.                         Temporarily at Mlawa.
7th Belorussia Hussar Regiment.
                                   [7-i Gusarskii Belorusskii polk.]
                                   7th Cavalry Division.                         Vladimir-Volynskii.
8th His Imperial Highness Archduke Otto of Austria's Lubny Hussar Regiment.
                                   [8-i Gusarskii Lubenskii Ego Imperatorskago Vysochestva Erts-Gertsoga Avstriiskago Ottona polk.]
                                   8th Cavalry Division.                         Kishinev.
9th His Majesty King Edward VII's Kiev Hussar Regiment.
                                   [9-i Gusarskii Kievskii Ego Velichestva Korolya Eduarda VII polk.]
                                   9th Cavalry Division.                         Vasilkov.
10th His Royal Highness the Grand Duke of Saxe-Weimar's Ingermanland Hussar Regiment.
                                   [10-i Gusarskii Ingermanlandskii Ego Korolevskago Vysochestva Velikago Gertsoga Saksen-Veimarskago polk.]
                                   10th Cavalry Division.                         Chuguev.
11th His Royal Highness Prince Henry of Prussia's Izyum Hussar Regiment.
                                   [11-i Gusarskii Izyumskii Ego Korolevskago Vysochestva Printsa Genrikha Prusskago polk.]
                                   11th Cavalry Division.                         Lutsk.
12th H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS OLGA ALEKSANDROVNA'S Akhtyrka Hussar Regiment.
                                   [
12-i Gusarskii Akhtyrskii EYA IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKOI KNYAGINI OL'GI ALEKSANDROVNY polk.]
                                   12th Cavalry Division.                         Mezhebuzhe.
13th H
IS IMPERIAL AND ROYAL MAJESTY WILLIAM II THE EMPEROR OF GERMANY AND KING OF PRUSSIA'S Narva Hussar Regiment.
                                   [
13-i Gusarskii Narvskii EGO IMPERATORSKO-KOROLEVSKAGO VELICHESTVA IMPERATORA GERMANSKAGO KOROLYA PRUSSKAGO VIL'GEL'MA II polk.]
                                   13th Cavalry Division.                         Siedlce.
14th His Royal Highness Prince Albert of Prussia's Mitau Hussar Regiment.
                                   [14-i Gusarskii Mitavskii Ego Korolevskago Vysochestva Printsa Prusskago Al'berta polk.]
                                   14th Cavalry Division.                         Czestochow.
15th H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS KSENIA ALEKSANDROVNA'S Ukraine Hussar Regiment.
                                   [
15-i Gusarskii Ukrainskii  EYA IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKOI KNYAGINI KSENII ALEKSANDROVNY  polk.]
                                   15th Cavalry Division.                         Wloclawek.
16th Irkutsk Hussar Regiment.
                                   [16-i Gusarskii Irkutskii polk.]
                                   1st Separate Cavalry Brigade.               Riga.
17th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL ALEKSANDROVICH'S Chernigov Hussar Regiment.
                                   [
17-i Gusarskii Chernigovskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILA ALEKSANDROVICHA polk.]
                                   2nd Separate Cavalry Brigade.              Orel.
18th Nezhin Hussar Regiment.
                                   [18-i Gusarskii Nezhinskii polk.]
                                   2nd Separate Cavalry Brigade.              Yelets.

ARTILLERY 

Unless otherwise noted, each artillery brigade consisted of two divisions, each of three field batteries.

1st Life-Guards Artillery Brigade.      [L.-Gv. 1 Artilleriiskaya brigada.
                     Six batteries.       1st Guards Infantry Division.        St. Petersburg, Liteinyi and Shpalernaya.
2nd Life-Guards Artillery Brigade.   [L.-Gv. 2 Artilleriiskaya brigada.]   
                     Six batteries.       2nd Guards Infantry Division.      St. Petersburg, Izmailovskii Prospect, Troitskii, Izmailovskii.
3rd Life-Guards Artillery Brigade.    [L.-Gv. 3 Artilleriiskaya brigada.]   
                     Seven batteries.   3rd Guards Infantry Division.        Warsaw.  

1st General-Field Marshal Graf Bruce's Grenadier Artillery Brigade.
    [1-ya Grenaderskaya General-Fel'dmarshala Grafa Bryussa Artilleriiskaya brigada.]   
                      1st Grenadier Division.                 Moscow.
2nd Grenadier Artillery Brigade.     [2-ya Grenaderskaya Artilleriiskaya brigada.]
                      2nd Grenadiers Division.              Pavlovskaya, Zvenigorod District.
3rd Grenadier Artillery Brigade.     [3-ya Grenaderskaya Artilleriiskaya brigada.]  
                      3rd Grenadiers Division.               Rostov, Yaroslavl District.
Caucasus H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Grenadier Artillery Brigade.
    [
Kavkazskaya Grenaderskaya EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILA NIKOLAEVICHA Artilleriiskaya brigada.]
                      Caucasus Grenadier Division.       Tiflis. 

1st Artillery Brigade.                     1st Infantry Division.           Smolensk.                                 [1-ya Artilleriiskaya brigada.]    
2nd Artillery Brigade.                    2nd Infantry Division.          Zgierz, Warsaw Province.
3rd Artillery Brigade.                     3rd Infantry Division.          Kaluga.
4th Artillery Brigade.                     4th Infantry Division.          1st Division - Repnin Headquarters, near Zambrow, Lomza Province.
                                                                                                  2nd Division - Lomza
5th Artillery Brigade.                     5th Infantry Division.          Zhitomir.
6th Artillery Brigade.                     6th Infantry Division.          Ostrow, Lomza Province.
7th Artillery Brigade.                     7th Infantry Division.          Tambov.
8th Artillery Brigade.                     8th Infantry Division.          Warsaw.
9th Artillery Brigade.                     9th Infantry Division.          Poltava.
10th Artillery Brigade.                   10th Infantry Division.        Nizhnii-Novgorod.
11th Artillery Brigade.                  11th Infantry Division.         1st Division - Dubno, 2nd Division - Lutsk.
12th Artillery Brigade.                  12th Infantry Division.         1st and 2nd Divisions - Proskurov, 3rd (Mountain) Division - Mogilev-Podolskii.
13th Artillery Brigade.                  13th Infantry Division.         Sevastopol.
14th Artillery Brigade.                  14th Infantry Division.         Kishinev.
15th Artillery Brigade.                  15th Infantry Division.         Odessa.
16th Artillery Brigade.                  16th Infantry Division.         Volkovysk, Grodno Province.
17th Artillery Brigade.                  17th Infantry Division.         Wlodawa.
18th Artillery Brigade.                  18th Infantry Division.         1st Division - Lublin, 2nd Division - Ivangorod.
19th Artillery Brigade.                  19th Infantry Division.         Vinnitsa.
20th Artillery Brigade.                  20th Infantry Division.         1st Division - Akhaltsyskh, 2nd Division - Akhalkalaki.
21st Artillery Brigade.                  21st Infantry Division.         1st Division - Vladikavkaz, 2nd Division - Vozdvizhenskaya.
22nd Artillery Brigade.                 22nd Infantry Division.        Novgorod.
23rd Artillery Brigade.                  23rd Infantry Division.        Gatchina.
24th Artillery Brigade.                  24th Infantry Division.         Luga.
25th Artillery Brigade.                  25th Infantry Division.         Dvinsk.
26th Artillery Brigade.                  26th Infantry Division.         Grodno.
27th Artillery Brigade.                  27th Infantry Division.         Vilna.
28th Artillery Brigade.                  28th Infantry Division.         Kovno.
29th Artillery Brigade.                  29th Infantry Division.         Riga.
30th Artillery Brigade.                  30th Infantry Division.         Minsk.
31st Artillery Brigade.                  31st Infantry Division.          Belgorod.
32nd Artillery Brigade.                 32nd Infantry Division.        1st Division and 3rd (Mountain) Division - Rovno, 2nd Division - Ostrog.
33rd Artillery Brigade.                  33rd Infantry Division.        Kiev.
34th Artillery Brigade.                  34th Infantry Division.         Aleksandriya.
35th Artillery Brigade.                  35th Infantry Division.         1st Division - Ryazan, 2nd Division - Kolomna.
36th Artillery Brigade.                  36th Infantry Division.         Karachev.
37th Artillery Brigade.                  37th Infantry Division.         Selishchensk and Maslenitsk Barracks, Novgorod Province.
38th Artillery Brigade.                  38th Infantry Division.         Mikhailovsk Headquarters, near Pruzhny.
39th Artillery Brigade.                  39th Infantry Division.         1st Division - Aleksandropol, 2nd Division - Sarykamysh
                                                                                                  (The BritishHandbook says 2nd Division at Dzhelaus.)
40th Artillery Brigade.                  40th Infantry Division.         Nesvizh.
41st Artillery Brigade.                  41st Infantry Division.          Kazan.
42nd Artillery Brigade.                 42nd Infantry Division.         Berdichev.
43rd Artillery Brigade.                  43rd Infantry Division.         Olita, Novo-Troitsk District
44th Artillery Brigade.                  44th Infantry Division.          Nezhin.
45th Artillery Brigade.                  45th Infantry Division.          Penza.
46th Artillery Brigade.                  46th Infantry Division.          Yaroslavl.
47th Artillery Brigade.                  47th Infantry Division.          Saratov.
48th Artillery Brigade.                  48th Infantry Division.          Samara.
49th Artillery Brigade.                  49th Infantry Division.          Perm.
50th Artillery Brigade.                  50 Infantry Division.             Luga.
51st Artillery Brigade.                  51st Infantry Division.           1st Division - Kutais, 2nd (Mountain) Division - Gori.
52nd Artillery Brigade.                 52nd Infantry Division.          1st Division - Temir-Khan-Shura, 2nd (Mountain) Division - Kusary.

1st Siberian Rifle Artillery Brigade.         [1-ya Sibirskaya Strelkovaya Artilleriiskaya brigada.]
                                                                   1st Siberian Rifle Division.                Nikol'sk-Ussuriiskii.
     1st Division - Shkotovo; 2nd Division - Nikolsk-Ussuriisk; 3rd (Mountain) Division - Shkotovo.
2nd Siberian Rifle Artillery Brigade.       2nd Siberian Rifle Division.               Novokievskoe.
     1st Division - Barabash; 2nd Division - Razdolnoe; 3rd (Mountain) Division - Slavyanka.
3rd Siberian Rifle Artillery Brigade.        3rd Siberian Rifle Division.                Vladivostok.
     1st (Howitzer) Division - Vladivostok; 2nd (Heavy) Division - Vladivostok; 3rd (Mountain) Division - Vladivostok.
4th Siberian Rifle Artillery Brigade.        4th Siberian Rifle Division.                Peschanka.
     1st Division - Peschanka; 2nd Division - Dauriya; 3rd (Mountain) Division - Nerchinsk.
5th Siberian Rifle Artillery Brigade.        5th Siberian Rifle Division.                Berezovka, near Verkhneudinsk.
     1st Division - Berezovka; 2nd Division - Berezovka.
6th Siberian Rifle Artillery Brigade.        6th Siberian Rifle Division.                Khabarovsk.
     1st Division - Nikolsk-Ussuriisk; 2nd Division - Khabarovsk; 3rd (Mountain) Division - Nikolsk-Ussuriisk.
7th Siberian Rifle Artillery Brigade.        7th Siberian Rifle Division.                Irkutsk.
     1st Division - Irkutsk; 2nd Division - Irkutsk; 3rd (Mountain) Division - Irkutsk.
8th Siberian Rifle Artillery Brigade.        8th Siberian Rifle Division.                Krasnoyarsk.
     1st Division - Krasnoyarsk; 2nd Division - Krasnoyarsk; 3rd (Mountain) Division - Krasnoyarsk.
9th H
IS IMPERIAL HIGHNESS General-Feldzeugmeister GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Siberian Rifle Artillery Brigade.
          [
9-ya Sibirskaya Strelkovaya EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA General-Fel'dtseikhmeistera VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILA NIKOLAEVICHA Artilleriiskaya brigada.]                              9th Siberian Rifle Division.               Vladikvostok Fortress.
     1st Division - Vladikvostok; 2nd Division - Vladikvostok; 3rd (Mountain) Division - Vladikvostok.
10th Siberian Rifle Artillery Brigade.      10th Siberian Rifle Division.              Blagoveshchensk.
     1st Division - Blagoveshchensk; 2nd Division - Khaborovsk; 3rd (Mountain) Division - Blagoveshchensk.
11th Siberian Rifle Artillery Brigade.      11th Siberian Rifle Division.              Omsk.
     1st Division - Novonikolaevsk; 2nd Division - Omsk.  

Guards Rifle Artillery Battalion.        Guards Rifle Brigade.     Strelna, St.-Petersburg Province.  (Three batteries.)
         [Gvardeiskii Strelkovyi Artilleriiskii Divizion.
                                                           
1st Rifle Artillery Battalion.                      1st Rifle Brigade.                            Lodz.                 [1-i Strelkovyi Artilleriiskii divizion.]
2nd Rifle Artillery Battalion.                     2nd Rifle Brigade.                           Radom.
3rd Rifle Artillery Battalion.                     3rd Rifle Brigade.                            Litin.
4th Rifle Artillery Battalion.                     4th Rifle Brigade.                            Odessa.
5th Rifle Artillery Battalion.                     5th Rifle Brigade.                            Suwalki.
(Each Rifle Artillery battalion was composed of three field batteries.) 

1st Finland Rifle Artillery Battalion.        1st Finland Rifle Brigade.               Helsingfors.     [1-i Finlyandskii Strelkovyi Artilleriiskii divizion.]
2nd Finland Rifle Artillery Battalion.        2nd Finland Rifle Brigade.             Viborg.
3rd Finland Rifle Artillery Battalion.        3rd Finland Rifle Brigade.              Tavastehus.
(Each Finland Rifle Artillery battalion was composed of two field batteries and one mountain battery.) 

1st Caucasus Rifle Artillery Battalion.     1st Caucasus Rifle Brigade.           Gombory.      [1-i Kavkazskii Strelkovyi Artilleriiskii divizion.]
2nd Caucasus Rifle Artillery Battalion.     2nd Caucasus Rifle Brigade.         Dzhelal-Ogly.
(Each Caucasus Rifle Artillery battalion was composed of three mountain batteries.) 

1st Turkestan Rifle Artillery Battalion.    1st Turkestan Rifle Brigade.          Tashkent.        [1-i Turkestansk. Strelkovyi Artilleriiskii divizion.]
     (2 field batteries and 1 howitzer battery; the BritishHandbook cites the howitzer battery as at Vernyi.)
2nd Turkestan Rifle Artillery Battalion.    2nd Turkestan Rifle Brigade.        Skobelev, Fergana Region.
     (2 field batteries and 1 mountain battery.)
3rd Turkestan Rifle Artillery Battalion.    3rd Turkestan Rifle Brigade.         Termez, Samarkand Province.
     (2 field batteries and 1 mountain battery.)
4th Turkestan Rifle Artillery Battalion.    4th Turkestan Rifle Brigade.          Merv.
     (2 field batteries and 1 mountain battery.)
5th Turkestan Rifle Artillery Battalion.    5th Turkestan Rifle Brigade.          Askhabad.
     (2 field batteries.)
6th Turkestan Rifle Artillery Battalion.    6th Turkestan Rifle Brigade.          Vernyi.
     (1 field battery and 1 mountain battery.)  

(Each howitzer battalion consisted of two batteries.)

Guards Howitzer Artillery Battalion.      Guards Corps.        Pavlovsk.       [Gvardeiskii Mortirnyi Artilleriiskii divizion.]

Grenadier Howitzer Artillery Battalion.    Grenadier Corps.              Moscow.       [Grenaderskii Mortirnyi Artilleriiskii divizion.]

1st Howitzer Artillery Battalion.                1st Army Corps.               Muravev Barracks, Novgorod Province. [1-i Mortirnyi Artilleriiskii divizion.]
2nd Howitzer Artillery Battalion.               2nd Army Corps.              Vilna.
3rd Howitzer Artillery Battalion.               3rd Army Corps.               Keidany.
4th Howitzer Artillery Battalion.               4th Army Corps.                Mogilev.
5th Howitzer Artillery Battalion.               5th Army Corps.               Serpukhov.
6th Howitzer Artillery Battalion.               6th Army Corps.                Lukov.
7th Howitzer Artillery Battalion.               7th Army Corps.               Yekaterinolav.
8th Howitzer Artillery Battalion.               8th Army Corps.                Tiraspol.
9th Howitzer Artillery Battalion.               5th Army Corps.                Belaya Tserkov.
10th Howitzer Artillery Battalion.             10th Army Corps.              Belgorod.
11th Howitzer Artillery Battalion.             11th Army Corps.              Belaya Tserkov.
12th Howitzer Artillery Battalion.             12th Army Corps.              Vinnitsa.
13th Howitzer Artillery Battalion.             13th Army Corps.              Gzhatsk.
14th Howitzer Artillery Battalion.             14th Army Corps.              Ivangorod.
15th Howitzer Artillery Battalion.             15th Army Corps.              Warsaw.
16th Howitzer Artillery Battalion.             16th Army Corps.              Penza.
17th Howitzer Artillery Battalion.             17th Army Corps.              Kolomna.
18th Howitzer Artillery Battalion.             18th Army Corps.              Luga, temporarily Gatchina.
19th Howitzer Artillery Battalion.             19th Army Corps.              Biela.
20th Howitzer Artillery Battalion.             20th Army Corps.              Riga.
21st Howitzer Artillery Battalion.             21st Army Corps.               Kursk.
22nd Howitzer Artillery Battalion.            22nd Army Corps.              Myza-Pala, St.-Petersburg Province.
23rd Howitzer Artillery Battalion.             23rd Army Corps.              Gura-Kalwaria, Warsaw Province.
24th Howitzer Artillery Battalion.             24th Army Corps.               Orenburg.
25th Howitzer Artillery Battalion.             25th Army Corps.               Serpukhov. 

1st Caucasus Howitzer Artillery Battalion.       1st Caucasus Corps.          Ardagan.      [1-i Kavkazskii Mortirnyi Artilleriiskii divizion.
2nd Caucasus Howitzer Artillery Battalion.       2nd Caucasus Corps.        Dzhelal-Ogly.    
3rd Caucasus Howitzer Artillery Battalion.       3rd Caucasus Corps.         Pyatigorsk.  

1st Siberian Howitzer Artillery Battalion.       1st Siberian Corps.        Spasskoe, Maritime Province. [1-i Sibirskii Mortirnyi Artilleriiskii divizion.]
2nd Siberian Howitzer Artillery Battalion.      2nd Siberian Corps.       Berezovka, near Verkhneudinsk.
3rd Siberian Howitzer Artillery Battalion.      3rd Siberian Corps.        Nizhneudinsk.
4th Siberian Howitzer Artillery Battalion.       4th Siberian Corps.        Vladivostok.
5th Siberian Howitzer Artillery Battalion.       5th Siberian Corps.        Spasskoe, Maritime Province.

Siberian Separate Howitzer Battery.              11th Siberian Rifle Division.          Tomsk.          [Sibirskaya Otdel'naya Mortirnaya batareya.]  

Life-Guards Horse Artillery.    St. Petersburg.    Guards Corps (less 3rd Battery in 23rd Army Corps).  [L.-Gv. Konnaya Artilleriya.
      1st H
IS MAJESTY'S Battery.          [1-ya EGO VELICHESTVA batareya.]
      2nd H
IS IMPERIAL HIGHNESS General-Feldzeugmeister GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Battery.
            [
2-ya EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA General-Fel'dtseikhmeistera VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILA NIKOLAEVICHA batareya.]
      3rd H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE GEORGE MIKHAILOVICH'S Battery.   Warsaw.   23rd Army Corps.
            [
3-ya EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA GEORGIYA MIKHAILOVICHA batareya.]
      4th H
IS IMPERIAL HIGHNESS THE HEIR AND TSESAREVICH GRAND DUKE ALEXEI NIKOLAEVICH'S battery.  
           [
4-ya EGO EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA NASLEDNIKA TSESAREVICHA VELIKAGO KNYAZYA  ALEKSEYA NIKOLAEOVICHA batareya.]
      5th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE MICHAEL ALEKSANDROVICH'S Battery.
           [
5-ya EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA MIKHAIL ALEKSANDROVICHA batareya.]
      6th H
IS MAJESTY'S L.-Gds. Don Cossack Battery.  [6-ya Donskaya EGO VELICHESTVA batareya.]

1st Horse-Artillery Battalion.             1st Cavalry Division.          Tver.            [1-i Konno-Artilleriiskii divizion.]
          1st Horse-Artillery Battery.              2nd General Yermolov's Horse-Artillery Battery. [2-ya Kon.-Art. Generala Yermolova batareya.]
2nd Horse-Artillery Battalion.            2nd Cavalry Division.        Suwalki.
          3rd E
MPEROR ALEXANDER I'S Battery  [3-ya Konno-Artilleriiskaya IMPERATORA ALEKSANDRA I batareya].
          4th Horse-Artillery Battery.
3rd Horse-Artillery Battalion.             3rd Cavalry Division.        Kovno.
          5th General Nikitin's Horse-Artillery Battery.      Ponemon, near Kovno. [5-i Konno-Artilleriiskaya General Nikitina batareya.]
          6th Horse-Artillery Battery.        Alexander Hdqtrs., near Wilkowiszki, Suwalki Province.
4th Horse-Artillery Battalion.             4th Cavalry Division.        Bialystok.
          7th Horse-Artillery Battery.                     8th Horse-Artillery Battery.
5th Horse-Artillery Battalion.             5th Cavalry Division.        Samara.
          9th Horse-Artillery Battery.                    10th Horse-Artillery Battery.
6th Horse-Artillery Battalion.             6th Cavalry Division.        Ciechanow.
          11th Horse-Artillery Battery.                  12th Horse-Artillery Battery.
7th Horse-Artillery Battalion.            7th Cavalry Division.        Vladimir-Volynskii.
          13th Horse-Artillery Battery.                   14th Horse-Artillery Battery.
8th Horse-Artillery Battalion.             8th Cavalry Division.        Kishinev.
          15th Horse-Artillery Battery.    Kishinev.   1st Don Cossack Battery.    Bendery.
9th Horse-Artillery Battalion.            9th Cavalry Division.         Zhitomir.
          16th Horse-Artillery Battery.                     17th Horse-Artillery Battery.
10th Horse-Artillery Battalion.          15th Cavalry Division.       Wloclawek.
          20th Horse-Artillery Battery.   Wloclawek     22nd Horse-Artillery Battery.   Plock.
11th Horse-Artillery Battalion.          11th Cavalry Division.        Dubno.
          18th Horse-Artillery Battery.                     19th Horse-Artillery Battery.
12th Horse-Artillery Battalion.          13th/14th Cavalry Divisions.   Warsaw. (In wartime, the whole battalion came under the 14th Cav. Div.)
         21st Horse-Artillery Battery.    13th Cavalry Division.     Warsaw       
         23rd Horse-Artillery Battery.   14th Cavalry Division.      Czestochow.

1st Mountain Horse-Artillery Battalion.                 Ussuri Horse Brigade.           Spasskoe.          [1-i Konno-Gornyi Artilleriiskii divizion.]  
2nd Mountain Horse-Artillery Battalion.                9th Army Corps.                  Kiev.
Caucasus Mountain Horse-Artillery Battalion.      Caucasus Cavalry Division.                [Kavkazskii Konno-Gornyi artilleriiskii divizion.]

Turkestan Mountain Horse-Artillery Battery.       1st Turkestan Corps.      Samarkand.    [Turkestanskaya Konno-Gornaya batareya.
Siberian Separate Mountain Horse-Artillery Battery.   11th Siberian Rifle Division.     Tomsk.      [Sibirskaya Otdelnaya Gornaya batareya.]

(Each heavy artillery battalion consisted of 3 batteries of 4 guns each. The first two batteries had 6-inch howitzers and the 3rd Battery had 4.2-inch guns.)

1st Heavy Artillery Battalion.            20th Army Corps.            Dvinsk.          [1-i Tyazhelyi Artilleriiskii divizion.]
2nd Heavy Artillery Battalion.           23rd Army Corps.            Biela.    (British Handbook says 19th Army Corps.)   
3rd Heavy Artillery Battalion.           17th Army Corps.            Vyazma.
4th Heavy Artillery Battalion.            21st Army Corps.           Kiev.
5th Heavy Artillery Battalion.            13th Army Corps.            Bryansk. 

1st Siberian Heavy Artillery Battalion.     2nd Siberian Corps.      Antipikha, near Chita.    [1-i Sibirskii Tyazhelyi Artilleriiskii divizion.]
2nd Siberian Heavy Artillery Battalion.    1st Siberian Corps.      Nikolsk-Ussuriisk.    

1st Mountain Horse-Artillery Park.    Spasskoe [Zvegintsov says Barabash].   [1-i Konno-gornyi artilleriiskii park.]
2nd Mountain Horse-Artillery Park.   Spasskoe [Zvegintsov says Barabash].  
3rd Mountain Horse-Artillery Park.    Kiev.
4th Mountain Horse-Artillery Park.    Kiev.  

1st Caucasus Mountain Horse-Artillery Park.     Aleksandropol.     [1-i Kavkazskii Konno-gornyi artilleriiskii park.]
2nd Caucasus Mountain Horse-Artillery Park.    Aleksandropol.  

ARTILLERY ESTABLISHMENTS

Artillery Depots [Artilleriiskie sklady]: St.-Petersburg (Malaya Dvoryanskaya), Kiev, Moscow, Kazan, Kursk, Kremenchug, Tomylov, Warsaw, Dvinsk, Bobruisk, Orenburg, Odessa, Tiflis, Georgievsk, Aleksandropol, Tashkent, Askhabad, Vernyi, Chita, Khaborovsk, Irkutsk, and Omsk.

St.-Petersburg Munitions Depot [S.-Peterburgskii Sklad Ognestrel'nykh pripasov].         St. Petersburg, Laboratornoe.

Warsaw District Arsenal [Varshavsk. okruzhnyi arsenal'].

ENGINEERS AND TECHNICAL TROOPS

Life-Guards Sapper Battalion.  [Leib-Gvardii Sapernyi batalion.]   Guards Corps.      St. Petersburg, Kirochnaya and Preobrazhenskaya. 

(Each line sapper battalion had 3 sapper companies, of which the first two during wartime would be attached to the corps' infantry divisions. In addition, each sapper battalion had 1 or 2 telegraph companies and a searchlight section.)

HIS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE PETER NIKOLAEVICH'S Grenadier Sapper Battalion.        Grenadier Corps.      Moscow.
          [
Grenaderskii Sapernyi EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA PETRA NIKOLAEVICHA batalion.]

1st Sapper Battalion.              1st Army Corps.              Borovichi.                   [1-i Sapernyi batalion.]      
2nd Sapper Battalion.             4th Army Corps.              Mogilev.   (2 telegraph companies.)
3rd Sapper Battalion.              3rd Army Corps.             Vilna.
4th Sapper Battalion.              2nd Army Corps.            Grodno.   (2 telegraph companies.)
5th Sapper Battalion.              12th Army Corps.           Vinnitsa.
6th H
IS IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUKE NICHOLAS NIKOLAEVICH SENIOR'S Sapper Battalion.  9th Army Corps.  Kiev. (2 telegraph companies.)
              [
6-i Sapernyi EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKAGO KNYAZYA NIKOLAYA NIKOLAEVICHA STARSHEGO batalion.]
7th Sapper Battalion.             10th Army Corps.             Kharkov.
8th Sapper Battalion.             14th Army Corps.             Ivangorod.
9th Sapper Battalion.              23rd Army Corps.           Warsaw.
10th Sapper Battalion.            6th Army Corps.              Nizhnii-Novgorod Headquarters, near Ostroleka.
11th Sapper Battalion.            8th Army Corps.              Odessa.   (2 telegraph companies.)
12th Sapper Battalion.            7th Army Corps.              Yelisavetgrad .
13th Sapper Battalion.            13th Army Corps.            Smolensk.
14th Sapper Battalion.            21st Army Corps.             Kiev.   (2 telegraph companies.)
15th Sapper Battalion.            15th Army Corps.            Warsaw.
16th Sapper Battalion.            16th Army Corps.             Kazan.
17th Sapper Battalion.            17th Army Corps.             Zaraisk.
18th Sapper Battalion.            18th Army Corps.             St. Petersburg.
19th Sapper Battalion.            19th Army Corps.             Brest-Litovsk.   (2 telegraph companies.)
20th Sapper Battalion.            20th Army Corps.             Dvinsk.
21st Sapper Battalion.            11th Army Corps.             Rovno.
22nd Sapper Battalion.           22nd Army Corps.            Viborg.
23rd Sapper Battalion.            5th Army Corps.               Morshansk.
24th Sapper Battalion.            24th Army Corps.              Samara.
25th Sapper Battalion.            25th Army Corps.              Staritsa, Tver Province.

1st Caucasus Sapper Battalion.       1st Caucasus Corps.            Tiflis.               [1-i Kavkazskii Sapernyi batalion.]
2nd Caucasus Sapper Battalion.      2nd Caucasus Corps.           Tiflis.  
3rd Caucasus Sapper Battalion.       3rd Caucasus Corps.           Vozdvizhenskaya.  

 
1st Turkestan Sapper Battalion.       1st Turkestan Corps.          Tashkent. (2 telegraph companies.)  [1-i Turkestanskii Sapernyi batalion.]
2nd Turkestan Sapper Battalion.      2nd Turkestan Corps.         Merv.

1st Siberian Sapper Battalion.          1st Siberian Corps.              Nikolsk-Ussuriisk.   (2 telegraph companies.)   [1-i Sibirskii Sapernyi batalion.]
2nd Siberian Sapper Battalion.         2nd Siberian Corps.             Berezovka, near Verkhneudinsk.
3rd Siberian Sapper Battalion.          5th Siberian Corps.              Spasskoe.
4th Siberian Sapper Battalion.          Omsk Military District.         Omsk.   (2 telegraph companies.)
5th Siberian Sapper Battalion.          3rd Siberian Corps.              Irkutsk.   (2 telegraph companies.)
6th Siberian Sapper Battalion.          4th Siberian Corps.              Vladivostok.
7th Siberian Sapper Battalion.          5th Siberian Corps.              Spasskoe.

1st Pontoon Battalion.                   20th Army Corps.                 Kreslavka, Vitebsk Province.   [1-i Pontonnyi batatalion.]
2nd Pontoon Battalion.                  20th Army Corps.                 Kreslavka, Vitebsk Province.            
3rd Pontoon Battalion.                   2nd Army  Corps.                Kovno.            
4th Pontoon Battalion.                   3rd Army Corps.                  Olita, Vilna Province.            
5th Pontoon Battalion.                   21st Army Corps.                 Kiev.            
6th Pontoon Battalion.                   9th Army Corps.                   Kiev.             
7th Pontoon Battalion.                   1st Army Corps.                   Ust-Izhora, near St. Petersburg.  

Turkestan Pontoon Company.            1st Turkestan Corps.      Termez, Samarkand Region.       [Turkestanskaya Pontonnaya rota.]

1st Siberian Pontoon Battalion.          1st Siberian Corps.         Iman.                                          [1-i Sibirskii Pontonnyi batalion.]
2nd Siberian Pontoon Battalion.         2nd Siberian Corps.        Berezovka, near Verkhneudinsk.
3rd Siberian Pontoon Battalion.         3rd Siberian Corps.         (Garrison unknown; listed only by Zvegintsov.)  

1st Telegraph Company.                        1st Army Corps.            St. Petersburg, Okhta.   [1-ya Iskrovaya rota.]
      (With wireless stations at St. Petersburg and Viborg.)
2nd Telegraph Company.                       3rd Army Corps.           Vilna.                
3rd Telegraph Company.                       15th Army Corps.          Warsaw.              
4th Telegraph Company.                       9th Army Corps.             Kiev.    
Caucasus Telegraph Company.            1st Caucasus Corps.       Tiflis.                       [Kavkazskaya iskrovaya rota.]
      (With wireless stations at Tiflis and Kars.)
1st Siberian Telegraph Company.        1st Siberian Corps.          Nikolsk-Ussuriisk.        [1-ya Sibirskaya iskrovaya rota.]
2nd Siberian Telegraph Company.       2nd Siberian Corps.         Irkutsk. (Zvegintsov says 3rd Siberian Corps, Chita.)
(The above telegraph companies were wireless. Landline telegraph companies were in the sapper battalions.)

St.-Petersburg Military Police Telegraph.    St.-Petersburg Military District.      [S.-Peterburgskii voenno-politseiskii telegraf.]

Aleksandrovsk Ural Mountains Wireless Telegraph Station. [Aleksandrovskaya Gorno-Ural'skaya stantsiya iskrovogo telegrafa.]
Vladivostok Wireless Telegraph Station.
Viborg Wireless Telegraph Station.      
St.-Petersburg Wireless Telegraph Station.
Bobruisk Wireless Telegraph Station.
Harbin Wireless Telegraph Station.
Nikolaevsk Wireless Telegraph Station.   Nikolaevsk, on the Amur River.
Iman Local Wireless Telegraph Station.   [Imanskaya mestnaya stantsiya iskrovogo telegrafa.]  (Amur Military District.)

1st Engineer Siege Park.              20th Army Corps.           Dvinsk.           [1-i Osadnyi inzhenernyi park.]
2nd Engineer Siege Park.             21st Army Corps.            Kiev.              [2-i Osadnyi inzhenernyi park.]
Caucasus Engineer Siege Park.   1st Caucasus Corps.        Tiflis               [Kavkazskii inzhenernyi park.]
Siberian Engineer Siege Park.     1st Siberian Corps.          Spasskoe.       [Sibirskii inzhenernyi park.]  

Main Engineering Depot.   [Glavnyi Inzhenernyi Sklad.]           St. Petersburg, Zhdanovskaya ulitsa.

1st Moscow Engineer Grounds  [1-ya Moskovskaya inzhenernaya distantsiya].   Ostozhenka.
2nd Moscow Engineer Grounds [2-ya Moskovskaya inzhenernaya distantsiya].   Lefortovskaya.
Orenburg Engineer Grounds [Orenburgskaya inzhenernaya distantsiya].
Kazan Engineer Grounds [Kazanskaya inzhenernaya distantsiya].
1st Vistula Engineer Grounds [1-ya Privislyanskaya inzhenernaya distantsiya.]
Semireche Engineer Grounds [Semirechenskaya inzhenernaya distantsiya.]
Askhabad Engineer Grounds [Askhabadskaya inzhenernaya distantsiya.]
Ardahan Engineer Grounds [Askhabadskaya inzhenernaya distantsiya.]

St.-Petersburg Engineering Trades Detachment. [Peterburgskaya masterskaya inzhenernaya komanda.]
Warsaw Engineering Trades Detachment.
Caucasus Engineering Trades Detachment.

Electrical Company [Elektronicheskaya rota.]    St. Petersburg,  Inzhenernaya.

(Aeronautical battalions and companies contained airplanes, balloons, and dirigibles. The following listing of aviation units is according to Adres-Kalendar' 1914.)
Brest-Litovsk Aeronautical Battalion.     Brest-Litovsk Fortress.  (2 companies.)  [Brest-Litovskii vozdukhoplavatel'nyi batalion.]
   (The Army Review of July 1914 stated in an article on the reorganization of Russian air units: "The Brest-Litovsk Air Battalion forms the Brest-Litovsk Fortress Air Company and 2nd Air Company.")
Siberian Aeronautical Battalion.      1st Siberian Corps.   Vladivostok.  (3 companies.)   [Sibirskii vozdukhoplavatel'nyi batalion.]
   (The Army Review of July 1914 stated: "The Siberian Air Battalion becomes the Siberian Air Company." Zvegintsov lists the Siberian Aeronautical Company located at Spasskoe. )

3rd Aeronautical Company.           Sveaborg Fortress.                                           [3-ya vozdukhoplavatel'naya rota.]
   (The Army Review of July 1914 stated: "The 3rd Air Company becomes the Sveaborg Fortress Air Company.")
4th Aeronautical Company.           Vilna Military District.        Kovno.
   (The Army Review of July 1914 stated: "The 4th Air Company becomes the Kovno Fortress Air Company.")
5th Aeronautical Company.            2nd Army Corps.             Grodno.
   (The Army Review of July 1914 stated: "The 5th Air Company becomes the Grodno Fortress Air Company.")
6th Aeronautical Company.           Osowiec Fortress.
   (The Army Review of July 1914 stated: "The 6th Air Company becomes the Osowiec Fortress Air Company.")
9th Aeronautical Company.           3rd Army Corps.               Lida, Vilna Province.
   (The Army Review of July 1914 stated: "The 9th Air Company becomes the 3rd Air Company.")
10th Aeronautical Company.         12th Army Corps.              Berdichev.
   (The Army Review of July 1914 stated: "The 10th Air Company becomes the 4th Air Company.")
11th Aeronautical Company.          Novogeorgievsk Fortress.
   (The Army Review of July 1914 stated: "The 11th Air Company becomes the Novogeorgievsk Fortress Air Company.")
(The above listing of aeronautical companies is according to Adres-Kalendar' 1914 and the BritishHandbook. Zvegintsov lists: 2nd - Warsaw, 3rd - Lida, 4th - Berdichev, and 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th, and 11th without indicating locations.)
1st Caucasus Aeronautical Company.   Kars Fortress.                [1-ya Kavkazskaya vozdukhoplavatel'naya rota.]
   (The Army Review of July 1914 stated: "The 1st Caucasian Air Company becomes the Kars Fortress Air Company.")
4th Siberian Aeronautical Company.     2nd Siberian Corps.        Peschanka, near Chita.        [4-ya Sibirskaya vozdukhoplavatel'naya rota.]
((The Army Review of July 1914 stated: "The 4th Siberian Air Company becomes the Vladivostok Fortress Air Company.")

Guards Aviation Company.          St. Petersburg.             [Gvardeiskaya Aviatsionnaya rota.]
Grenadier Aviation Company.             ---                       [Grenaderskaya Aviatsionnaya rota.]
(The above two companies are listed only by Zvegintsov.)

Aviation, or "Flying," companies, were intended to supersede the aeronautical companies, and each military district was to have at least one such aviation company containing aviation squadrons [aviatsionnye otryady] each of 12 airplanes and 6 pilots.
1st Aviation Company.       St.-Petersburg Military District.          St. Petersburg.              [1-ya Aviatsionnaya rota.]
2nd Aviation Company.      Odessa Military District.                     Sevastopol.  (Absorbed the 8th Aeronautical Company.)
3rd Aviation Company.       Kiev Military District.                         Kiev.  (Absorbed the 7th Aeronautical Company.)
(Zvegintsov lists an additional 4th Company - Lida, 5th Company - Bronnitsy, and 6th Company - Odessa. The July 1914 issue of The Army Review stated: "The 4th, 5th and 5th Aviation Companies are in process of formation, and are believed to be stationed at Moscow, Lida, and Odessa respectively.")  

1st Railway Regiment.      Under the Palace Commandant.        St. Petersburg, Semenovskii Plats.         [1-i Zhelezno-dorozhnyi polk.]
       (Two battalions. Zvegintsov refers to this unit as H
IS IMPERIAL MAJESTY'S OWN Railway Regiment [Sobstvennyi E.I.V. Zheleznodorozhnyi polk.]

1st Railway Brigade.                               Baranovichi, Polesia Railroad.              [1-i Zhelezno-dorozhnaya brigada.]
      2nd Railway Battalion.         Vilna Military District.             Baranovichi, Polesia Railroad.           [1-i Zhelezno-dorozhnyi batalion.]
      3rd Railway Battalion.          Vilna Military District.             Temporarily at Oranienbaum.     
      4th Railway Battalion.          Warsaw Military District.        Field Marshal Gurko Headquarters, Jablonna Station, near Warsaw.
      5th Railway Battalion.          Vilna Military District.             Polotsk.   
      6th Railway Battalion.          Vilna Military District.             Baranovichi, temporarily at Oranienbaum.   

2nd Railway Brigade.                            Kiev.           
     7th Railway Battalion.           Kiev Military District.              Kiev.              
      8th Railway Battalion.          Kiev Military District.              Kiev.     

1st Caucasus Railway Battalion.       Caucasus Military District.      Tiflis.         [1-i Kavkazskii Zhelezno-dorozhnyi batalion.]
2nd Caucasus Railway Battalion.      Caucasus Military District.      Kars.
1st Siberian Railway Battalion.          Irkutsk Military District.         Verkhneudinsk.       [1-i Sibirskii Zhelezno-dorozhnyi batalion.]
2nd Siberian Railway Battalion.         Amur Military District.         Krasnaya Rechka, near Khabarovsk.
1st Ussuri Railway Battalion.                  ---        [1-i Ussuriiskii Zhelezno-dorozhnyi batalion.]
2nd Ussuri Railway Battalion.                 ---
1st Turkestan Railway Battalion.           ---         [1-i Turkestanskii Zhelezno-dorozhnyi batalion.]
2nd Turkestan Railway Battalion.          ---
Instructional Railway Battalion.              ---

Kushka Field Railway Company.          Kushka.        [Kushkinskaya Polevaya Zheleznodorozhnaya rota.]
Irkutsk Field Railway Company.           Irkutsk.         [Irkutskaya Polevaya Zheleznodorozhnaya rota.]
Amur Field Railway Company.               ---               [Priamurskaya Polevaya Zheleznodorozhnaya rota.]
Separate Izhevsk Railway Company.     ---               [Izhevskaya Otdel'naya Zheleznodorozhnaya rota.]

Kozel-Vladimir-Volynskii Military Railroad.      [Kozel'-Vladimir-Volynskaya voennaya zheleznaya-doroga.]

FORTRESS TROOPS

The Libau, Warsaw, Ivangorod, and Kerch fortresses were disestablished, but their garrisons had not be relocated before the outbreak of war in 1914.

Aleksandropol Fortress Artillery.  1 company.          [Aleksandropol'skaya Krepostnaya Artilleriya.]
Brest-Litovsk Fortress Artillery.   4 battalions.
Warsaw Fortress Artillery.    6 battalions.
Vladikavkaz Fortress Artillery.    4 regiments.
Viborg Fortress Artillery.    1 battalion.
Grodno Fortress Artillery.    --- (Under construction.)
Zgierz Fortress Artillery.    1 battalion.
Ivangorod Fortress Artillery.    4 battalions.
Kars Fortress Artillery.   3 battalions.
Kerch Fortress Artillery.    1 company.
Kovno Fortress Artillery.    5 battalions.
Kronstadt Fortress Artillery.   1 brigade (2 regiments each of 3 battalions).
Kushka Fortress Artillery.    1 battalion.
Libau Fortress Artillery.    2 battalions.
Lomza Fortress Artillery.   1 battalion.
Mikhailovsk Fortress Artillery.    2 battalions. 
Nikolaevsk Fortress Artillery.    2 companies.
Novogerogievsk Fortress Artillery.    6 battalions.
Osowiec Fortress Artillery.   2 battalions.
Ochakov Fortress Artillery.    1 battalion.
St.-Petersburg Fortress Artillery.    1 company.
Sveaborg Fortress Artillery.   2 battalions.
Sevastopol Fortress Artillery.    2 battalions. 
Terek-Daghestan Fortress Artillery.    4 companies. (Garrisoning the posts of Khodjal Makhi, Khunzakh, Veden, and Akhti.)
Turkestan Fortress Artillery.   2 companies. (The BritishHandbook cites one company at Tashkent, one at Samarkand, and one Skobelev, for a total of three.)
Ust-Dvinsk Fortress Artillery.    1 battalion. 

1st Kars Provisional Battery.    [1-ya Karsskaya neshtatnaya batareya.]
2nd Kars Provisional Battery.
1st Positional Piston Battery.     [1-ya Pozitsionnaya Porshnevaya batareya.]
2nd Positional Piston Battery.
1st Mikhailovsk Provisional Mountain Battery.    [1-ya Mikhailovskaya neshtatnaya gornaya batareya.]
2nd Mikhailovsk Provisional Mountain Battery.
Mikhailovsk Provisional Howitzer Battery.      [Mikhailovskaya neshtatnaya mortirnaya batareya.]  

Vladivostok Fortress Sapper Battalion.      [Vladivostokskii Krepostnoi Sapernyi batalion.]
Kars Fortress Sapper Battalion.    
Mikhailovsk Fortress Sapper Battalion.      

Brest-Litovsk Fortress Sapper Company.     [Brest-Litovskaya Krepostnaya Sapernaya rota.]
Warsaw Fortress Sapper Company.
Ivangorod Fortress Sapper Company.
1st Kars Fortress Sapper Company.
2nd Kars Fortress Sapper Company.
Kovno Fortress Sapper Company.
Kronstadt Fortress Sapper Company.
Libau Fortress Sapper Company.
Mikhailovsk Fortress Sapper Company.
Novogeorgievsk Fortress Sapper Company.
Nikolaevsk Fortress Sapper Company.
Osowieck Fortress Sapper Company.
Sevastopol Fortress Sapper Company.
Ust-Dvinsk Fortress Sapper Company.

Vladivostok Fortress Mine Battalion.     [Vladivostokskii Krepostnoi Minyi batalion.]
Amur Fortress Mine Company.               [Amurskaya Krepostnaya Minaya rota.]
Viborg Fortress Mine Company.
Kerch Fortress Mine Company.
Kronstadt Fortress Mine Company.
Libau Fortress Mine Company.
Mikhailovsk Fortress Mine Company.
Ochakov Fortress Mine Company.
Sveaborg Fortress Mine Company.
Sevastopol Fortress Mine Company.
Ust-Dvinsk Fortress Mine Company.

Special Mine Reserve Detachment.    Sevastopol.   [Komanda osobago minago zapasa.]

Narva River Mine Company.        [Narevskaya Rechnaya Minaya rota.]
Vistula River Mine Company.  

Vladivostok Fortress Military Telegraph Company.      [Vladivostokskaya Krepostnaya Voenno-Telegrafnaya rota.]

Brest-Litovsk Fortress Military Telegraph.           [Brest-Litovskii Krepostnoi Voennyi Telegraf.]
Warsaw Fortress Military Telegraph.  
Ivangorod Fortress Military Telegraph.  
Kovno Fortress Military Telegraph.  
Kronstadt Fortress Military Telegraph.  
Libau Fortress Military Telegraph.  
Nikolaevsk Fortress Military Telegraph.  
Novogeorgievsk Fortress Military Telegraph.  
Osowiec Fortress Military Telegraph.  
Sveaborg Fortress Military Telegraph.  
Sevastopol Fortress Military Telegraph.  
Ust-Dvinsk Fortress Military Telegraph.  

Baranovichi Fortress Military Pigeon Station.        [Baranovichskaya Krepostnaya Voenno-Golubinaya Stantsiya.]
Brest-Litovsk Fortress Military Pigeon Station.
Warsaw Fortress Military Pigeon Station.  
Vladivostok Fortress Military Pigeon Station.  
Ivangorod Fortress Military Pigeon Station.  
Kovno Fortress Military Pigeon Station.  
Libau Fortress Military Pigeon Station.  
Novogeorgievsk Fortress Military Pigeon Station.  
Odessa Fortress Military Pigeon Station.  
Osowiec Fortress Military Pigeon Station.    
Sevastopol Fortress Military Pigeon Station.

Brest-Litovsk Fortress Aeronautical Company.       [Brest-Litovskaya Krepostnaya Vozdukhoplavatel'naya rota.]
Warsaw Fortress Aeronautical Company.  
Vladivostok Fortress Aeronautical Company.  
Ivangorod Fortress Aeronautical Company.  
Grodno Fortress Aeronautical Company.  
Kars Fortress Aeronautical Company.  
Kovno Fortress Aeronautical Company.  
Novgeorgievsk Fortress Aeronautical Company.  
Osowiec Fortress Aeronautical Company.  
Sveaborg Fortress Aeronautical Company.  

Fortress Aeronautical Company of the Warsaw Military Region.  
       [Krepostnaya Vozdukhoplavatel'naya rota Varshavskago Voennago Raiona.]    

SUPPLY AND TRANSPORT

SUPPLY TRAIN.

1st Cadre Supply-Train Battalion.                      6th Army Corps.               Belsk.                [1-i Kadrovyi Oboznyi Batalion.]
2nd Cadre Supply-Train Battalion.                     20th Army Corps.             Dvinsk.
3rd Cadre Supply-Train Battalion.                     4th Army Corps.               Vitebsk.
4th Cadre Supply-Train Battalion.                     12th Army Corps.              Berdichev.
5th Cadre Supply-Train Battalion.                     12th Army Corps.              Uman.
(The above battalions consisted of 4 companies.)
Caucasus Cadre Supply-Train Battalion.           2nd Caucasus Corps.         Tiflis.     (2 companies.)
      [Kavkazskii kadrovyi oboznyi batalion.]
Separate Kushka Cadre Supply-Train Company.     2nd Turkestan Corps.    Kushka Fortress.  
     [Kushkinskaya otdel'naya kadrovaya oboznaya rota.]
Separate South-Ussuri Cadre Supply-Train Company.    1st Siberian Corps.  Nikolsk-Ussuriisk.
      [Yuzhno-Ussuriiaya otdel'naya kadrovaya oboznaya rota.]

(Zvegintsov also lists the 1st to 20th Turkestan Étape Companies [1-20 Turkestanskiya Etapnyya roty].)

 ARMS AND MUNITIONS.

Arsenals [arsenaly]: St.-Petersburg (Simbirskaya), Bryansk, Kiev, Warsaw, Tiflis, Khabarovsk.

St.-Petersburg Arms Factory [Peterburgsk Orudiinyi Zavod]. St. Petersburg, Liteinyi.

Okhtensk Powder Works [Okhtenskii Porokhovoi Zavod].  St. Petersburg, behind B. Okhtoi, Porokhov. shosse.
Michael Shostensk Powder Works [Mikhailovsk Shostenskii Porokhovoi Zavod].  Shostka, Chernigov Province.
Kazan Powder Works [Kazanskii Porokhovoi Zavod].  Kazan.

Okhtensk Explosives Factory [Okhtenskii Zavod Vzryvchatykh Veshchestv].   B. Okhta, near Rzhevka.
Sergei Samara Explosives Factory [Sergievskii Smarskii Zavod Vzryvchatykh Veshchestv].  Samara.

EMPEROR PETER THE GREAT'S Tula Arms Factory [Tul'skii IMPERATORA PETRA VELIKAGO Oruzheinyi Zavod].  Tula.
Izhevsk Arms Factory [Izhevskii Oruzheinyi Zavod].   Izhevskoe, Vyatka Province.
Sestroretsk Arms Factory [Sestroretskii Oruzheinyi Zavod].   Sestroretsk, St.-Petersburg Province.

St.-Petersburg Cartridge Factory [S.-Peterburgskii Patronnyi Zavod].  Administration, Tikhvinskaya ulitsa.
Lugansk Cartridge Factory [Luganskii Patronnyi Zavod].  Lugansk, Yekaterinoslav Province.

St.-Petersburg Gun Tube Factory [Peterburgskii Trubochnyi Zavod]. St. Petersburg, Ostrov Golodai.
Samara Gun Tube Factory [Samarskii Trubochnyi Zavod]. Samara.

Sergei Samara Explosives Factory [Sergievskii Samarskii Zavod Vzryvchatykh Veshchestv].     Samara.

SUPPLIES AND PROVISIONS.

Models and Patterns Depot.   [Magazin Obraztsov.]   At the Museum of the Main Intendance Administration's Technical Committee.

Materiel Depots [Veshchevye sklady]: Brest-Litovsk, Kremenchug, St.-Petersburg, Warsaw, Dvinsk, Kiev, Kremenchug, Moscow (Sadoviniki), Tambov, Voronezh, Kazan, Simbirsk, Tiflis, Tashkent, Omsk, Tomsk, Irkutsk, Chita, Khaborovsk.

Kiev Fortress-Depot.    [Kievsk krepost'-sklad.]

Khoroshev Intendance Depot of Permanent Hospital Reserve Supplies.  (Near Kharkov, and Zvegintsov calls this the "Kharkov...Depot.")
           [Khoroshovskii intendantskii sklad neprikosnovennykh gospital'nykh zapasov.]

Bobruisk Apothecary Magazine.  [Bobruisk aptechnyi magazin.]
Kiev Apothecary Magazine.
Moscow Apothecary Magazine.
Tashkent Apothecary Magazine.  
Omsk Apothecary Depot.              [Omskaya aptechnyi sklad.]

Rovno Provisions Intendance Establishment.    [Rovenskoe prodovol'stvennoe intendantskoe zavedenie.]
Novonikolaevsk Provisions Intendance Establishment.  

Bryansk Provisions Establishment.    [Bryanskoe prodovol'stvennoe zavedenie.]

Provisions Magazines[prodovol'stvennye magaziny] (a partial listing, gleaned from the pages of the official army gazette Russkii Invalid): Bobruisk, Brest-Litovsk No. 1, Chernigov,  Chardzhuisk, Gomel, Helsingfors, Innokentevka Special, Kars, Kaluga, Kazatin Special, Kholm, Lublin, Medved,  Minsk, Moscow No. 2, Novogeorgievsk No. 2, Peterhof, Siedlec, Simbirsk, Smolensk, Starokonstantinovka, Temir-Khan-Shura, Tyumen, Vitebsk, Verkhneudinsk Special, Vladivostok No.1 Special, Vladikavkaz No. 2, Vladikavkaz No. 7, Voskresenskoe, Warsaw No. 5, Yelizavetgrad.

Kiev Uniforms Factory.    [Kievskaya Omundirovannaya masterskaya.]
Dvinsk Uniforms Factory.  

Kiev Military Flour Mill.     [Kievskaya Voennaya Mukomil'nya.]
Vinnitsa Military Flour Mill.
Berdichev Military Flour Mill.
Kovno Military Flour Mill.

HORSE-BREEDING ESTABLISHEMENTS.

Main Administration for Government Horse Breeding  [Glavnoe Upravlenie Gosudarstvennago Konnozavodstva.]
       --  St. Petersburg, Nadezhdinskaya.    With "correspondants" ["korrespondenty"] in each province and separate region, and in France, Germany, Asiastic Turkey, Saxony, and Great Britain.

Vilna Committee for Provincial Horse Breeding   [Vilenskii Komitet o gubernskom Konnozavodstve.]

Government Horse Farms [Gosudarstvennye Konskie zavody]: Khrenovoe (with stables, Voronezh Province); Novo-Aleksandrovsk (Yevsug, Kharkov Province); Streletsk (Kharkov Province); Derkulsk (Belovodsk, Kharkov Province); Limarev (Belovodsk, Kharkov Province); Janow (with stables, Siedlce Province).

Horse-Farm Stables [Zavodskiya konyushni]: Pochinki (Nizhnii-Novgorod Province); Yelisavetgrad, Poltava, Yekaterinoslav (Shandrovka Farm, Yekaterinodar Province), Kamenets-Podolsk (Balin, Podolia Province), Smolensk, Tambov, Kharkov, Kiev (Kazatin Station on the Southwest Railroad, Voloskie Mekherintsy), Saratovs, Ufa, Penza (Akhuny, Penza Province), Ryazan (Stenkino, Ryazan Province), Tver, Kursk, Livonia (Riga), Orel, Chernigov (Dovzhik, Chernigov Province), Taurica (Simferopol), Simbirsk, Samara, Tula, Vyatka, Vladimir (Gavrilov), Yaroslavl (Rybinsk), Turgaisk (Orsk, Orenburg Province), Orenburg, Kustanai (Turgai Region), Terek (Marinsk Postal Station), Tiflis, Don (Velikoknyazheskaya), Tomsk. Vilna, Kazan, Vologda (Kubensk Postal Station), Astrakhan (Elista), Volhynia (Zhitomir), Trans-Baikal (Chita), Syr-Darya (Aulieata), Kuban.

Moscow Horse Farm and Auction Stables [Moskovskii zavod i auktsionaya konyushnya].  Moscow, Povarskaya.
St.-Petersburg Auction Stables [S.-Peterburgskaya auktsionaya konyushnya].   St. Petersburg, Nadezhdinskaya ulitsa.

MEDICAL SERVICE 

EMPEROR PETER THE GREAT'S Moscow Military General Hospital.           Moscow, Lefortovo, Gospitalnaya ulitsa.     
          [Moskovskii General'nyi Imperatora Petra Velikago Voennyi Gospital'.]
N
ICHOLAS'S St.-Petersburg Military Hospital.                            St. Petersburg, Suvorovskii.
          [S.-Peterburgskii Nikolaevskii Voennyi Gospital'.]

Military Hospitals [voennye gospitali]:  Abbas-Tuman, Brest-Litovsk, Vilna, Vladivostok, Batum, Grozny, Ivangorod, Kars, Samarkand, Kharkov, Riga, Warsaw-Uyazdovsk, Novogeorgievsk, Vilna, Kiev, Odessa, St.-Petersburg-Semenovskii-Alexander, Kazan, Tiflis, Vladikavkaz, Tashkent, Samara, Omsk, Irkutsk. (In addition, every regiment and independent battalion had its own unit medical personnel and hospital.)

Local Lazarets [mestnye lazarety]: Abass-Tuman, Aleksopol, Askhabad, Archangel, Warsaw-Alexander Citadel, Bialystok, Bakhty, Bender, Bobruisk, Bryansk, Baku, Helsingfors, Grodno, Dvinsk, Dzharkent,  Derbent, Yelisavetpol, Zhitomir, Karakalinsk, Kovno, Kerch, Kerki, Kaluga, Kremenchug, Kishinev, Khrasnoyarsk, Krasnovodsk, Lomza, Lenkoran, Lublin, Minsk, Mariinsk, Novonikolaevsk, Novgorod, Nikolsk, Orenburg, Osh, Pyatigorsk, Petrovsk, Perm, Osowiec, Peterhof, Reval, Rovno, Suwalki, Semipalatinsk, Saratov, Samara, Sergiopol, Skobelev, Simferopol, Sieradz, Suramy, Tula, Temez, Temir-Khan-Shura, Tomsk, Ust-Dvinsk, Chuguev, Chardzhui, Chita, Shusha, Tsarskoe-Selo, Kholm, Erivan, Vernyi, Vyborg, Yaroslavl. (The Barnaul, Biisk, Kuznetsk, Tobolsk, Ishim, Serakhs, Tyukalinsk, and Pavlodar local lazarets were closed in 1912.)

Alexander Committee for the Wounded  [Aleksandrovskii Komitet o Ranenykh].  St. Petersburg, Kirochnaya.

EMPEROR NICHOLAS I'S Chesmenskii Invalid Home [Chesmenskii Invalidnyi dom IMPERATORA NIKOLAYA I].
    --  St. Petersburg, Moskovskoe shosse.
E
MPEROR NICHOLAS I'S Izmailovskii Invalid Home [Izmailovskii Invalidnyi dom IMPERATORA NIKOLAYA I].
    --  Moscow, Za Semenovsk. zast.
The Philanthropist Sheremeteva's Nursing Home for Field and Company-grade Officers [Dom Prizreniya Shtab i Ober-Ofitserov, Blagotvoritel'nitsy Sheremetevoi].    Moscow, Vozdvizhenskaya. (Administered as one of Empress Maria Theodorovna's charitible institutions.)
Alexander-Maria Invalid Home of the Warsaw Committee for Aid to Disabled Soldiers [Aleksandro-Mariinskii invalidnyi dom pri Varshavskom Komitete dlya okazaniya pomosshchi uvechnym voinam].   (Attached to this was the Sovereign Empress Maria Theodorovna's Maria Home for Widows [Mariinskii imeni Gosudaryni Imperatritsy Marii Theodorovny vdovyi dom]).
Invalid Home of the Poltava Ladies Committee. (Under the patronage of the S
OVEREIGN EMPEROR.)
Alexander Shelter of the Moscow Committee "Christian Aid.
Invalid Home of the Omsk Commune.
Invalid Home of the Pavlovsk Local Committee.
Alexander-Ksenia Almshouse of the Amur District Administration.
Invalid Home of the Syzran Local Committee.

Military Medical Laboratory  [Voenno-Meditsinskaya Laboratoriya].   Caucasus Military District.

Factory for Military Medicines [Zavod Voenno-Vrachebnykh Zagotovlenii ].   St. Petersburg, Aptekarskii ostrov, nab. Bol. Nevki.

Imperial Military Medical Academy [Imperatorskaya Voenno-Meditsinskaya Akademiya]. St. Petersburg, Nizhegorodskaya.
       Mikhailovskaya Clinical Hospital "Baronet Wylie" [Mikhailovskaya Klinicheskaya Bol'nitsa "Baroneta Villie"].  B. Sampsonievskii.
       Clinic for Psychological and Nervous Disorders [Klinika Dushevnykh i Nervnykh Bolezn'].   Botkinskaya ulitsa.
       Clinical Military Hospital [Klinicheskii Voennyi Gospital' ].   Pirogovskaya naberezhnya.   

MILITARY SCHOOLS

IMPERIAL Nicholas Military Academy [IMPERATORSKAYA Nikolaevskaya Voennaya Akademiya]. St. Petersburg,  Suvorovskii prospekt.
Nicholas Engineer Academy and School [Nikolaevskay Inzhenernaya Akademiya i Uchilishche]. St. Petersburg, Sadovaya 2.
Michael Artillery Academy [Mikhailovskaya Artilleriiskaya Akademiya]. St. Petersburg, Arsenalnaya naberezhnya.

Michael Artillery School [Mikhailovskoe Artilleriiskoe Uchlishche]. St. Petersburg, Arsenal'naya ulitsa.
Constantine Artillery School [Konstantinovskoe Artilleriiskoe Uchilishche]. St. Petersburg, Zabalkanskii prospekt.
Sergei Artillery School [Sergievskoe Artilleriiskoe Uchilishche].  Odessa.
Nicholas Artillery School [Nikolaevskoe Artilleriiskoe Uchilishche].  Kiev.
Alexei Engineer School [Alekseevskaya Inzhenernaya Shkola]. Kiev.
Military Topographical School [Voenno-Topograficheskoe Uchilishche].  St. Petersburg.

Main Artillery Range [Glavnyi Artilleriiskii Poligon].  Beyond the Okhtensk Powder Works.

Officers' Artillery School [Ofitserskaya Artilleriiskaya Shkola].  Tsarskoe Selo.
     (With foot and horse batteries.)
Officers' Electro-Technical School — St. Petersburg,  Inzhenernaya.                    [Ofitserskaya Elektrotekhnicheskaya Shkola.
    (With an instructional electric-power station .)
Officers' Aeronautical School [Ofitserskaya Vozdukhoplavatel'naya Shkola].  St. Petersburg, at Volkov Field.
         Incorporating the Officers' Aeronautical School Battalion. With a section at Mokotovskoe military field, Warsaw.
Officers' Rifle School [Ofitserskaya Strelkovaya Shkola].   Oranienbaum.
Officers' Cavalry School [Ofitserskaya Kavaleriiskaya Shkola].  St. Petersburg, Shpalernaya. 
Officers' Railway School [Ofitserskaya Zheleznodorozhnaya Shkola]. Kovel.
Officers' Aviation School [Ofitserskaya Shkola Aviatsii].  Sevastopol.
Officers' Photography School [Ofitserskaya Fotograficheskaya Shkola].

Main Gymnastics and Fencing School [Glavnaya Gimnastichesko-Fekhtovaya Shkola]. St. Petersburg, B. Spasskaya. ulitsa.
Warsaw Gymnastics and Fencing School.
Kiev Gymnastics and Fencing School.
Sevastopol Gymnastics and Fencing School.
Tashkent Gymnastics and Fencing School.

Instructional Automobile Company [Uchebnaya Avtomobil'naya rota].  St. Petersburg, Semenovskii plats.

Intendance Academy [Intendantskaya Akademiya].   St. Petersburg, Moika.

Technical School of the Artillery Department [Tekhnicheskoe Uchilishche Artilleriiskago Vedomstva]. St. Petersburg, Shpalernaya ulitsa.

Tula Arms School [Tul'skaya Oruzheinaya Shkola].  Tula.
Izhevsk Arms School [Izhevskaya Oruzheinaya Shkola].  Izhevsk.

Nizhnii-Chir Military Trades School [Nizhne-Chirskaya voenno-remeslennaya shkola].  Nizhnii-Chir.
Uryupinsk Military Trades School.

Nicholas Cavalry School [Nikolaevskoe Kavaleriiskoe Uchilishche]. St. Petersburg, Lermontovskii prospekt.
Yelisavetgrad Cavalry School [Yelisavetgradskoe Kavaleriiskoe Uchilishche]. Yelisavetgrad.
Tver Cavalry School [Tverskoe Kavaleriiskoe Uchilishche]. Tver.

Alexander Military Juridicial Academy [Aleksandrovskaya Voenno-Yuridicheskaya Akademiya].  St. Petersburg, Moika.

St.-Petersburg Military Medics' School [Peterburgskaya voenno-fel'dsherskaya shkola].  St. Petersburg.
Nizhnii-Novgorod Military Medics' School [Nizhegorodskaya voenno-fel'dsherskaya shkola].  Nizhnii-Novgorod.
Kiev Military Medics' School [Kievskaya voenno-fel'dsherskaya shkola].  Kiev.
Kherson Military Medics' School [Khersonskaya voenno-fel'dsherskaya shkola].  Kherson.
Moscow Military Medics' School [Moskovskaya voenno-fel'dsherskaya shkola].  Lefortovo, Gospitalnyi plats.
Tiflis Military Medics' School [Tiflisskaya voenno-fel'dsherskaya shkola]. Tiflis.
Yekaterinodar Military Medics' School [Yekaterinodarskaya voenno-fel'dsherskaya shkola].  Yekaterinodar.
Novocherkassk Military Medics' School [Novocherkasskaya voenno-fel'dsherskaya shkola]. Novocherkassk.
Omsk Central Military Medics' School [Omskaya tsentral'naya voenno-fel'dsherskaya shkola]. Omsk.

Paul Military School [Pavlovskoe Voennoe Uchilishche]. St. Petersburg, B. Spasskaya.
Vladimir Military School [Vladimirskoe Voennoe Uchilishche]. St. Petersburg, B. Grebetskaya.
Alexander Military School [Aleksandrovskoe Voennoe Uchilishche]. Moscow, Znamka.
Vilna Military School [Vilenskoe Voennoe Uchilishche]. Vilna.
Kazan Military School [Kazanskoe Voennoe Uchilishche]. Kazan.
Alexander Military School [Aleksandrovskoe Voennoe Uchilishche]. Moscow, Znamka.
Alexei Military School [Alekseevskoe Voennoe Uchilishche]. Moscow, Krasnokazarmenskaya ulitsa.
Chuguev Military School [Chuguevskoe Voennoe Uchilishche]. Chuguev.
Kiev Military School [Kievskoe Voennoe Uchilishche]. Kiev.
G
RAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Tiflis Military School. Tiflis.
        [
Tiflisskoe VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILA NIKOLAEVICHA Voennoe Uchilishche].  
Odessa Military School [Odesskoe Voennoe Uchilishche]. Odessa.
Irkutsk Military School [Irkutskoe Voennoe Uchilishche]. Irkutsk.
Kiev Military School [Kievskoe Voennoe Uchilishche]. Kiev.

EMPEROR ALEXANDER II'S School [Shkola IMPERATORA ALEKSANDRA II ].  St. Petersburg, Zhdanovskaya ulitsa.

Novocherkassk Cossack School [Novocherkasskoe Kazach'e Uchilishche].   Novocherkassk.
Orenburg Cossack School [Orenburgskoe Kazach'e Uchilishche].  Orenburg.

HIS IMPERIAL MAJESTY'S Corps of Pages [Pazheskii EGO IMPERATORSKAGO VELICHESTVA Korpus]. St. Petersburg, Sadovaya.
Nicholas Cadet Corps [Nikolaevskii Kadetskii Korpus]. St. Petersburg, Ofitsersk.
First Cadet Corps [Pervyi Kadetskii Korpus]. St. Petersburg Military District, Universitatskaya naberezhnya.
Second E
MPEROR PETER THE GREAT'S Cadet Corps [Vtoroi IMPERATORA PETRA VELIKAGO Kadetskii Korpus]. St. Petersburg, Zhdanovsk. nab.
E
MPEROR ALEXANDER III'S Cadet Corps [IMPERATORA ALEKSANDRA III Kadetskii Korpus]. St. Petersburg, Sadovaya.
1st E
MPRESS CATHERINE I'S Moscow Cadet Corps [1-i Moskovskii IMPERATRITSY YEKATERINY I Kadetskii Korpus].  
      -- Moscow, Lefortov.
2nd E
MPEROR NICHOLAS I'S Moscow Cadet Corps [2-i Moskovskii IMPERATORA NIKOLAYA I Kadetskii Korpus].  
      --   Moscow,  Kadetskii plats.
3rd E
MPEROR ALEXANDER  II'S Moscow Cadet Corps [3-i Moskovskii IMPERATORA ALEKSANDRA II Kadetskii Korpus].  
      -- Moscow,  Krasnokazarmenskii plats.
Bakhtin's Orel Cadet Corps [Orlovskii Bakhtina Kadetskii Korpus].  Orel.
G
RAND DUKE MICHAEL PAVLOVICH'S Voronezh Cadet Corps [Voronezhskii Velikago Knyazya MIKHAILA PAVLOVICHA Kadetskii Korpus ].
       -- Voronezh.
Graf Arakcheev's Nizhnii-Novgorod Cadet Corps [Nizhegorodskii Grafa Arakcheeva Kadetskii Korpus]. Nizhnii-Novgorod.
Polotsk Cadet Corps [Polotskii Kadetskii Korpus]. Polotsk.
Pskov Cadet Corps [Pskovskii Kadetskii Korpus]. Pskov.
Peter Poltava Cadet Corps [Petrovskii Poltavskii Kadetskii Korpus]. Poltava.
Vladimir Kiev Cadet Corps [Vladimir Kievskii Kadetskii Korpus]. Vladimir.
Simbirsk Cadet Corps [Simbirskii Kadetskii Korpus]. Simbirsk.
Neplyuev Orenburg Cadet Corps [Orenburgskii-Neplyuevskii Kadetskii Korpus]. Orenburg.
2nd Orenburg Cadet Corps [2-i Orenburgskii Kadetskii Korpus]. Orenburg.
1st E
MPEROR ALEXANDER  I'S Siberian Cadet Corps [1-i Sibirskii  IMPERATORA ALEKSANDRA I-go Kadetskii Korpus]. Omsk.
G
RAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Tiflis Cadet Corps [Tiflisskii Velikago Knyazya MIKHAILA NIKOLAEVICHA Kadetskii Korpus]. Tiflis.
E
MPEROR ALEXANDER  III'S Don Cadet Corps [Donskoi IMPERATORA ALEKSANDRA III Kadetskii Korpus]. Novocherkask.
Yaroslavl Cadet Corps [Yaroslavskii Kadetskii Korpus]. Yaroslavl.
Suvorov Cadet Corps [Suvorovskii Kadetskii Korpus]. Warsaw.
G
RAND DUKE CONSTANTINE CONSTANTINOVICH'S Odessa Cadet Corps [Odesskii Velikago Knyazya KONSTANTIN KONSTANTINOVICHA Kadetskii Korpus]. Odessa.
Sumy Cadet Corps [Sumskii Kadetskii Korpus]. Sumy, Kharkov Province.
Graf Muravev of the Amur's Khabarovsk Cadet Corps [Khabarovskii Grafa Murav'eva-Amurskago Kadetskii Korpus]. Khabarovsk.
Vladikavkaz Cadet Corps [Vladikavkazskii Kadetskii Korpus]. Vladikavkaz.
T
HE HEIR AND TSESAREVICH'S Tashkent Cadet Corps [Tashkentskii  NASLEDNIKA TSESAREVICHA Kadetskii Korpus]. Tashkent.
Volsk Cadet Corps [Vol'skii Kadetskii Korpus]. Volsk, Saratov Province.
Irkutsk Cadet Corps [Irkutskii Kadetskii Korpus]. Irkutsk.
T
HE HEIR AND TSESAREVICH'S Naval Cadet Corps [Morskoi  NASLEDNIKA TSESAREVICHA Kadetskii Korpus]. St. Petersburg.
E
MPEROR ALEXANDER  II'S Prepatory School [Prigotovitel'naya Shkola IMPERATORA ALEKSANDRA II]. St. Petersburg.

Shelters and homes for the children of disabled soldiers:
Maria Childrens' Shelter [Mariinskii detskii priyut].  St. Petersburg, Akhiereiskaya ultisa. (Under the St.-Petersburg Committed for Helping Widows and Orphans of Veterans in Need.)
Day Shelter and House of Affordable Apartments [Dnevnoi Priyut s domom deshevnykh kvartir].  (Under the Warsaw Committee for Helping Disabled Soldiers.)
Elisabeth Shelter [Yelisavetinskoe ubezhishche]. (Under the Voronezh Local Committee.)
Sanatorium for Children of Disabled Soldiers [Sanatoriya dlya detei uvechnykh voin].  Dyuny Station, Maritime Railroad. (Under the auspices of the wives of Sergei Nikolaevich Kolachevskii and Yevgenii Vladimirovich Kolachevskii.)
G
RAND DUCHESS OLGA NIKOLAEVNA'S Olga Volhynia Sanatorium for Children of Disabled Soldiers [Volynskaya Ol'ginskaya, Imeni Velikoi Knyazhny Ol'gi Nikoalevny, Sanatoriya dlya detei uvechnykh voin]. (Under the Zhitormir Local Committee.)

MILITARY JUSTICE

Main Military Court [Glavnyi Voennyi Sud].    St. Petersburg, Moika.

Anuchino Disciplinary Battalion.                 Amur Military District.                                [Anuchinskii Distsiplinarnyi batalion.]
Bobruisk Disciplinary Battalion.                 Vilna Military District. (2 companies.)
Voronezh Disciplinary Battalion.                 Moscow Military District. (4 companies.)
Dubno Disciplinary Battalion.                      Kiev Military District. (4 companies.)
Yekaterinograd Disciplinary Battalion.       Caucasus Military District. (4 companies.)
Irkutsk Disciplinary Battalion.                     Irkutsk Military District. (4 companies.)
Meved Disciplinary Battalion.                     St.-Petersburg Military District. (6 companies.)
Kherson Disciplinary Battalion.                  Odessa Military District. (6 companies.)
Stretensk Disciplinary Battalion.                (Cited only by Zveginstov. Perhaps it should be noted that the Stretensk Escort Detachment was abolished in 1912.)

Irkutsk Disciplinary Company.                   (Cited only by Zveginstov.)   [Irkutskaya Distsiplinarnaya rota.]
Omsk Disciplinary Company.                      Omsk Military District.
Tashkent Disciplinary Company.                Turkestan Military District.

Orenburg Disciplinary Detachment.           Kazan Military District.    [Orenburgskaya Distsiplinarnaya komanda.]  

CORPS OF GENDARMES 

Separate Corps of Gendarmes [Otdel'nyi Korpus Zhandarmov]. St. Petersburg, Furshtadskaya.

      St.-Petersburg Gendarme Half-Regiment [S.-Peterburgskii Zhandarmskii divizion]. St. Petersburg, Kirochnaya.
      Moscow Gendarme Half-Regiment [Moskovskii Zhandarmskii divizion].  Moscow.
      Warsaw Gendarme Half-Regiment [Varshavskii Zhandarmskii divizion]. Warsaw.

Guards Field Gendarme Squadron [Gvardeiskii Polevoi Zhandarmskii eskadron].  St. Petersburg, Zvenigorodskaya.

1st Field Gendarme Squadron.    Vilna.              Vilan Military District.      [1-i Polevoi Zhandarmskii eskadron.]
2nd Field Gendarme Squadron.    Warsaw.         Warsaw Military District.
3rd Field Gendarme Squadron.     Kiev.               Kiev Military District.
4th Field Gendarme Squadron.     Odessa.           Odessa Military District.
5th Field Gendarme Squadron.     Tiflis.                Caucasus Military District.
6th Field Gendarme Squadron.     Helsingfors.       St. Petersburg Military District.

Odessa Horse Gendarme Detachment.          [Odesskaya konnaya zhandarmskaya komanda.]
Kamchatka Foot Gendarme Detachment.      [Kamchatskaya peshaya zhandarmskaya komanda.]
Sakhalin Foot Gendarme Detachment.           [Sakhalinskaya peshaya zhandarmskaya komanda.]
Viborg Fortress Gendarme Detachement.      [Vyborgskaya krepostnaya zhandarmskaya komanda.]

Vilna Railways Gendarme-Police Administration.  [Vilenskoe zhandarmskoe-politseiskoe upravlenie ykh dorog.]
Odessa Railway Gendarme-Police Administration. [Odesskoe zhandarmskoe-politseiskoe upravlenie zheleznoi dorogi.]
Northwest Railway Gendarme-Police Administration.  [Zhandarmskoe-politseiskoe upravlenie Severo-Zapdnykh zheleznykh dorog.]
Kiev Railway Gendarme-Police Administration.  
St.-Petersburg-Windau Railway Gendarme-Police Administration.
Warsaw Railways Gendarme-Police Administration.
Moscow Railways Gendarme-Police Administration.  
Moscow-Archangel Railway Gendarme-Police Administration.   
Moscow-Kiev Railway Gendarme-Police Administration.  
Moscow-Kamyshin Railway Gendarme-Police Administration.  
Moscow-Riga Railway Gendarme-Police Administration.  
Moscow-Siberia Railway Gendarme-Police Administration.  
Tambov-Ural Railway Gendarme-Police Administration.  
Voronezh Railway Gendarme-Police Administration.
Yekaterininsk Railway Gendarme-Police Administration.
Kharkov Railway Gendarme-Police Administration.
Perm Railway Gendarme-Police Administration.  
Vladikavkaz Railway Gendarme-Police Administration.  
Trans-Caucasus Railway Gendarme-Police Administration.  
Central-Asian Railway Gendarme-Police Administration.   [Zhandarmskoe-politseiskoe upravlenie Sredne-Aziyatskoi zheleznyoi dorogi.]
Siberian Railway Gendarme-Police Administration.  
Trans-Baikal Railway Gendarme-Police Administration.  
Ussuri Railway Gendarme-Police Administration.  
Chinese-Eastern Railway Gendarme-Police Administration.  [Zhandarmskoe-politseiskoe upravlenie Kitasikoi Vostochnoi zheleznoi dorogi.]

Each province had a provincial gendarme administration, e.g. Orel Provincial Gendarme Administration [Orlovskoe gubernskoe zhandarmskoe upravlenie].

 MARINE FORCES.

Odessa Marine Battalion.            Odessa.           8th Army Corps.     (2 companies.) [Odesskii Morskoi batalion.]
    ( The Odessa Marine Battalion transported troops by sea and instructed the personnel of other marine battalions. It was composed of a technical company and a rowing company.)
Sevastopol Marine Battalion.       Sevastopol.       (Cited only by Zveginstov.)
Batum Marine Battalion.              Batum.              (Cited only by Zveginstov.)
Abo Marine Battalion.                  Abo.                 (Cited only by Zveginstov.)
Baku Marine Company.               Baku.                 (Cited only by Zveginstov.)  [Bakinskaya Morskaya rota.]

Caspian Military Flotilla.              Baku.              [Kaspiiskaya Voennaya Flotiliya.]
Amu-Darya Flotilla.                       Chardzhui.      [Amu-Dar'inskaya Flotiliya.]

COSSACK AND OTHER IRREGULAR TROOPS

HIS MAJESTY'S Life-Guards Cossack Regiment.                                                   [L.-Gv. Kazachii EGO VELICHESTVA polk.]
                                   1st Guards Cavalry Division.           St. Petersburg, Obvodnyi kanal.
H
IS IMPERIAL HIGHNESS THE SOVEREIGN HEIR AND TSESAREVICH'S Life-Guards Ataman Regiment.
                                   [
L.-Gv. Atamanskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA GOSUDARYA NASLEDNIKA TSESAREVICHA polk.]
                                   1st Guards Cavalry Division.           St. Petersburg, Obvodnyi kanal.
Life-Guards Combined Cossack Regiment.                                                           [L.-Gv. Svodno-Kazachii polk.]
                                   1st Guards Cavalry Division.           Pavlovsk.
      1st H
IS MAJESTY'S Ural Sotnia.                                                                               [1-ya Ural'skaya EGO VELICHESTVA sotnya.]
                                   1st Guards Cavalry Division.           St. Petersburg, Manezh. Inzhenern.
      2nd Orenburg Sotnia.                                                                                               [2-ya Orenburgskaya sotnya.]
                                   1st Guards Cavalry Division.           Gatchina.
      3rd Combined Sotnia.                                                                                               [3-ya Svodnaya sotnya.]
                                   1st Guards Cavalry Division.            Pavlovsk.(A half-sotnia of Siberian and a half-sotnia of Trans-Baikal Cossacks.) 
     4th Amur Sotnia.                                                                                                       [4-ya Priamurskaya sotnya.]
                                   1st Guards Cavalry Division.            Pavlovsk. (A troop each of Astrakhan, Semireche, Amur, and Ussuri Cossacks.)
6th HIS MAJESTY'S L.-Gds. Don Cossack Battery.    St. Petersburg.   Life-Guards Horse Artillery.
     [
L.-Gv. Donskaya Kazach'ya EGO VELICHESTVA batareya.]

Cossack service began at the end of a man's 20th year, at which time he spent 1 year (2 years for Ural Cossacks) training near his home followed by 4 years in active-duty 1st Line Category units. The next 4 years were spent in inactive 2nd Category units on leave at home. A further 4 years were in 3rd Category units in which the men's only duty was to keep their equipment ready. Finally, the last 5 years of a cossack's service were in the reserve class [zapasnyi razryad]. In peacetime only the 1st Line Category cossack regiments were maintained. To each of these, generally speaking, there corresponded a regiment of the 2nd and another of the 3rd Line Category.

Don Cossack Host.  [Donskoe Kazach'e Voisko.]

Headquarters, Novocherkassk.

Cherkassk District Administration.            -- Novocherkassk.             [Cherkasskoe okruzhnoe upravlenie.]
1st Don District Administration                 -- Konstantinovskaya.         [1-e Donskoe okruzhnoe upravlenie.]
2nd Don District Administration               -- Nizhne-Chirskaya.
Ust-Medveditsk District Administration    -- Ust-Medveditsk.
Donets District Administration                  -- Kamenskaya.
Khoper District Administration                 -- Uryupinskaya.
Salsk District Administration                     -- Velikoknyazheskaya.

Don Host Local Forces Administration -- Novocherkassk.       [Upravlenie mestnykh voisk Donskago voiska.]

1st Generalissimus Prince Suvorov's Don-Cossack Regiment.                  1st Cavalry Division.                   Moscow.
                                   [1-i Donskoi Kazachii Generalissimusa Knyazya Suvorova polk.]                                  
2nd General Sysoev's Don-Cossack Regiment.                                           2nd Cavalry Division.                  Augustow.
                                   [2-i Donskoi Kazachii Generala Sysoeva polk.]                                  
3rd Yermak Timofeev's Don-Cossack Regiment.                                        3rd Cavalry Division.                   Vilno.
                                   [3-i Donskoi Kazachii Yermaka Timofeeva polk.]                                    
4th Graf Platov's Don-Cossack Regiment.                                                    4th Cavalry Division.                   Szczuczin.
                                   [4-i Donskoi Kazachii Grafa Platova polk.]      
5th Host Ataman Vlasov's Don-Cossack Regiment.                                    5th Cavalry Division.                    Balashev.
                                   [5-i Donskoi Kazachii Voiskovago Atamana Vlasova polk.]
6th General Krasnoshchekov's Don Cossack Regiment.                             6th Cavalry Division.                   Prasnysz.
                                   [6-i Donskoi Kazachii Generala Krasnoshchekova polk.]
7th General Denisov's Don Cossack Regiment.                                           7th Army Corps.                         Nikolaev.
                                   [7-i Donskoi Kazachii Voiskovogo Atamana Denisova polk.]                      
8th General Ilovaiskii 12's Don Cossack Regiment.                                      8th Cavalry Division.                  Odessa.
                                   [8-i Donskoi Kazachii Generala Ilovaiskago 12-go polk.
9th General-Adjutant Graf Orlov-Denisov's Don Cossack Regiment.          1st Don Cossack Division.          Krasnik.
                                   [9-i Donskoi Kazachii General-Ad"yutanta Grafa Orlova-Denisova polk.]             
10th General Lukovkin's Don Cossack Regiment.                                         1st Don Cossack Division.           Zamosc.
                                   [10-i Donskoi Kazachii Generala Lukovkina polk.]                      
11th General-of-Cavalry Graf Denisov's Don Cossack Regiment.               7th Cavalry Division.                    Vladimir-Volynskii.
                                   [11-i Donskoi Kazachii Generala ot Kavalerii Grafa Denisova polk.]         
12th General-Field Marshal Prince Potemkin of Taurica's Don Cossack Regiment.       11th Cavalry Division.     Radzivillov, Volhynia Province.
                                   [12-i Donskoi Kazachii General-Fel'dmarshala Knyazya Potemkina-Tavricheskago polk.]
13th General-Field Marshal Prince Kutuzov of Smolensk's Don Cossack Regiment.      1st Don Cossack Division.  Zamosc.
                                   [13-i Donskoi Kazachii General-Fel'dmarshala Knyazya Kutuzova-Smolenskago polk.]               
14th Host Ataman Yefremov's Don Cossack Regiment.                               14th Cavalry Division.                    Bendin.
                                   [14-i Donskoi Kazachii Voiskovago Atamana Yefremova polk.]
15th General Krasnov 1's Don Cossack Regiment.                                       1st Don Cossack Division.             Tomaszew.
                                   [15-i Donskoi Kazachii Generala Krasnova 1-go polk.]  
16th General Grekov 8's Don Cossack Regiment.                                         2nd Combined Cossack Division.   Mogilev-Podolskii.
                                   [16-i Donskoi Kazachii Generala Grekova 8-go polk.]                    
17th General Baklanov's Don Cossack Regiment.                                        2nd Combined Cossack Division.     Novo-Ushitsa, Podolia Province.
                                   [17-i Donskoi Kazachii Generala Baklanova polk.]
2nd-Category regiments numbered 18th to 34th, and 3rd-Category numbered 35th to 52nd.                            
                   

1st Separate Don Cossack Sotnia.           Forces in the Don Cossack Lands.        Novocherkassk.   [1-ya Donskaya Kazach'ya Otdel'naya Sotnya.]
2nd Separate Don Cossack Sotnia.          Forces in the Don Cossack Lands.        Rostov-na-Donu.
3rd Separate Don Cossack Sotnia.           Forces in the Don Cossack Lands.        Taganrog.
4th Separate Don Cossack Sotnia.           Forces in the Don Cossack Lands.       Makeevka, Taganrog District.
5th Separate Don Cossack Sotnia.           Forces in the Don Cossack Lands.        Sulin [or Silin] Farmstead, Cherkassk District.
6th Separate Don Cossack Sotnia.           Grenadier Corps.                                  Bogorodsk, Moscow Province.
2nd-Category sotnias numbered 7th to 36th.  

1st Don Cossack Battery.              8th Horse-Artillery Battalion.          Bendery.

1st Don Cossack Artillery Battalion.                1st Don Cossack Division.          Zamosc.             [1-i Donskii kazachii artilleriiskii divizion.]
             6th Don Cossack Battery (Krasnostaw), 7th Don Cossack Battery (Zamosc).
2nd Don Cossack Artillery Battalion.              12th Cavalry Division.                  Proskurov.
            4th Don Cossack Battery, 5th Don Cossack Battery.  
3rd Don Cossack Artillery Battalion.               10th Cavalry Division.                 Chuguev.
            2nd Don Cossack Battery, 3rd Don Cossack Battery.

2nd-Category batteries numbered 8th to 14th, and 3rd-Category batteries numbered 15th to 21st.

Don Cossack Replacement Battery.     Novocherkassk.                 [Zapasnaya Donskaya kazach'ya batareya.

Caucasian Cossack Hosts.  [Kavkazskiya Kazch'ya Voiska.]

The Viceroy of the Caucasus's Escort Sotnia [Konvoinaya Sotnya Namestnika na Kavkaze].    Tiflis.

1st Caucasian Cossack Horse-Artillery Battalion.  1st Caucasian Cossack Division.           Akhalkalaki.  
       2nd Kuban Battery, 1st Terek Battery.                                                              [1-i Kavkazskii kazachii konno-artilleriiskii divizion.]
2nd Caucasian Cossack Horse-Artillery Battalion.
       1st Kuban Battery, 5th Kuban Battery.                   2nd Caucasian Cossack Division.          Erivan.
3rd Caucasian Cossack Horse-Artillery Battalion.
       3rd Kuban Battery, 2nd Terek Battery.                   3rd Caucasian Cossack Division.          Maikop.

Kuban Cossack Host.    Headquarters, Yekaterinodar.               [Kubanskoe Kazach'e Voisko.]
      Yekaterinodar Sector.    [Yekaterinodarskii otdel.]
       Maikop Sector.
       Yeisk Sector.
       Taman Sector.
       Yeisk Sector.
       Kavkazskaya Sector.
       Laba Sector.
       Batalpashinsk Sector.
       Yeisk Sector.

      Trans-Caspian Cossack Brigade.         2nd Turkestan Army Corps.           Askhabad.               [Zakaspiiskaya Kazach'ya Brigada.]
                1st General Bezkrovnyi's Taman Regiment, 1st Viceroy of Catherine, General-Field Marshal Prince Potemkin's Caucasian Regiment.

       Kuban Cossack Half-Regiment.     Warsaw Military District.     Warsaw.      [Kubanskii kazachii divizion.]

       1st Koshevoi Ataman Chepega's Yekaterinodar Regiment.       3rd Caucasian Cossack Division.          Yekaterinodar.
               [1-i Yekaterinodarskii Koshevogo atamana Chepegi polk.]
      1st Kuban Regiment.                                                                      1st Caucasian Cossack Division.            Karakurt.
               [1-i Kubanskii polk.]
      1st Brigadier Golovatov's Uman Regiment.                                  1st Caucasian Cossack Division.            Kars.
               [1-i Uman'skii Brigadira Golovatogo polk.]
      1st Black-Sea Regiment.                                                                2nd Caucasian Cossack Division.          Dzhelal-Ogly, Tiflis Province.
               [1-i Chernomorskii polk.]                                                             (Temporarily at Ardabil, Persia.)
      1st Koshevoi Ataman Sidor Belyi's Poltava Regiment.                2nd Caucasian Cossack Division.          Kinakiry, Erivan Province.
               [1-i Poltavskii Koshevogo Atamana Sidora Belogo polk.]           (Temporarily at Khoi, Persia.)
      1st  E
MPRESS CATHERINE THE GREAT'S Zaporozhian Regiment.   2nd Caucasian Cossack Division.          Kagyzman, Kars Region.
               [
1-i Zaporozhskii IMPERATRITSY YEKATERINY VELIKOI polk.]
      1st  General Zass's Laba Regiment.                                             2nd Caucasian Cossack Division.           Yelenendorf, near Yelisavetpol.
               [1-i Labinskii Generala Zassa polk.]
      1st Viceroy of Catherine, General-Field Marshal Prince Potemkin's Caucasian Regiment.   Trans-Caspian Horse Cossack Brigade.  Merv.
               [1-i Kavkazskii Namestnika Yekateriny General-Fel'dmarshala Knyazya Potemkina polk.]
                (The BritishHandbook cites one sotnia at Kushka, one at Pul-i-Khatin, and one at Takhta Bazar.)
      1st  General Velyaminov's Line Regiment.                                   2nd Combinded Cossack Division.         Kamenets-Podolsk.
               [1-i Lineinyi Generala Vel'yaminova polk.]
      1st General Bezkrovnyi's Taman Regiment.                                 Trans-Caspian Horse Cossack Brigade.  Kashi, near Askhabad.
               [1-i Tamanskii Generala Bezkrovnago polk.]  (The British Handbook cites three sotnias on detachment in Persia.)
      1st H
ER IMPERIAL HIGHNESS GRAND DUCHESS ANASTASIA MIKHAILOVNA'S Khoper Regiment.   1st Caucasus Cossack Division.  Kutais.
                [
1-i Khoperskii EYA IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA VELIKOI KNYAZHNY ANASTASII MIKHAILOVNY  polk.]      

        2nd-Category Cadre regiments:
      2nd Black-Sea Regiment.                                     Plintirovskaya, Kuban Region.
   
  2nd Caucasian Cossack Regiment.                     Kavkazskaya, Kuban Region.             
      2nd Uman Regiment.                                            Umanskaya.         
      2nd Yekaterinodar Regiment.                             Yekaterinodar.         
      2nd Kuban Regiment.                                           Prochnookopskaya.         
      2nd Poltava Regiment.                                         Slavyanskaya.         
      2nd Zaporozhian Regiment.                                  Umanskaya.       
      2nd Laba Regiment.                                             Labinskaya.         
      2nd Line Regiment.                                               Maikop.       
      2nd Taman Regiment.                                           Slavyanskaya.         
      2nd Khoper Regiment.                                          Batalpashinskaya.
      There were eleven 3rd-Category regiments similarly named, but numbered "3rd."

      Kuban Plastun Brigade.           1st Caucasus Corps.         Yekaterinodar.                 [Kubanskaya Plastunskaya brigada.]
           1st H
IS IMPERIAL HIGHNESS General-Feldzeugmeister GRAND DUKE MICHAEL NIKOLAEVICH'S Plastun Battalion.      
          [
1-i Kubanskii Plastunskii EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA General-Fel'dtseikhmeistera VELIKAGO KNYAZYA MIKHAILA NIKOLAEVICHA batalion.]                                          Batum (Adres-Kalendar'); Artvin (Zveginstov).
           2nd Plastun Battalion.          Dushet.
           3rd Plastun Battalion.          Telav.
          4th Plastun Battalion.          Yelisavetpol.
          5th Plastun Battalion.          Tiflis.
          6th Plastun Battalion.          Lagodekhi Fortification, Tiflis Province.
     Their were six more battalions numbered 7th through 12th in the 2nd Category, and a further six numbered 13th through 18th in the 3rd Category.

    1st Kuban Battery.     2nd Caucasian Cossack Horse-Artillery Half-Regiment.     Erivan.                             [1-ya Kubanskaya batareya.]
    2nd Kuban Battery.    1st Caucasian Cossack Horse-Artillery Half-Regiment.     Sarykamysh, Kars Region.
    3rd Kuban Battery.     3rd Caucasian Cossack Horse-Artillery Half-Regiment.     Maikop.
    4th Kuban Battery.     Trans-Caspian Cossack Brigade.                                      Kaakhka, Trans-Caspian Region. 
    5th Kuban Battery.     2nd Caucasian Cossack Horse-Artillery Half-Regiment.    Kinakiry. 
    Five 2nd-Category batteries numbered 6th to 10th.

Terek Cossack Host.    Headquarters, Vladikavkaz.               [Terskoe Kazach'e Voisko.]
       Sunzha Sector.                  [Sunzhenskii otdel.]
       Pyatigorsk Sector.
       Kizlyar Sector (headquarters, Groznyi).
       Mozdok Sector.

       1st General Yermolov's Kizlyar-Grebenskii Regiment.        3rd Caucasian Cossack Division.         Groznyi.
                  [1-i Kizlyaro-Grebenskii Generala Yermolova polk.]
      1st General Krukovskii's Mountain-Mozdok Regiment.      1st Caucasian Cossack Division.           Olty.
                  [1-i Gorsko-Mozdokskii Generala Krukovskago polk.]   (On active service at Urmia, in Persia.)
      1st Volga Regiment.                                                                 2nd Combined Cossack Division.          Kamenets-Podolsk. 
                  [1-i Volgskii polk.]
      1st General Sleptsov's Sunzha-Vladikavkaz Regiment.         2nd Caucasian Cossack Division.          Khan-Kendy, Yelisavetgrad Province.
                  [1-i Sunzhensko-Vladikavkazskii Generala Sleptsova polk.] (Temporarily at Marand, Persia, with the Caucasus Cavalry Division.)

      2nd-Category regiments, each of 6 sotnias:
      2nd Mountain-Mozdok Regiment.                        Prokhladnaya.
      2nd Volga Regiment.                                              Goryachevodskaya.
      2nd Kizlyar-Grebenskii Regiment.                        Groznenskaya.
      2nd Sunzha-Vladikavkaz Regiment.                      Vladikavkaz.
      There were four 3rd-Category regiments similarly named but numbered "3rd," each of 4 sotnias.

      1st Terek Cossack Battery.       1st Caucasian Cossack Division.       Akhalkalaki.           [1-ya Terskaya Kazach'ya batareya.]                            
      2nd Terek Cossack Battery.      3rd Caucasian Cossack Division.       Mozdok.
      There were two 2nd-Category batteries numbered 3rd and 4th.

      Volga Local Command.                                          [Volgskaya Mestnaya komanda.]
      Mountain-Mozdok Local Command.
      Kizlyar-Grenbensk Local Command.
      Sunzha-Vladikavkaz Local Command.

Astrakhan Cossack Host.  [Astrakhanskoe Kazach'e Voisko.]

Headquarters, Astrakhan.          1st Sector   -- Yenotaevsk.                  2nd Sector  -- Kamyshin.

1st Astrakhan Cossack Regiment.          16th Army Corps.      Saratov.             [1-i Astrakhanskii Kazachii polk.]    (The BritishHandbook lists this regiment, composed of 2 sotnias, as part of the Kazan Military District and attached to the 5th Cavalry Division, with station at Astrakhan.)
2nd-Category regiment numbered 2nd (4 sotnias), and 3rd-Category regiment numbered 3rd (4 sotnias).  

Orenburg Cossack Host.  [Orenburgskoe Kazach'e Voisko.]

Headquarters, Orenburg.         1st Sector   -- Orenburg.            2nd Sector  -- Verkhneuralsk.            3rd Sector  -- Troitsk.         

Orenburg Cossack Horse-Artillery Brigade.       Orenburg.

1st Orenburg Cossack Regiment.                                     10th Cavalry Division.                 Kharkov.
         [1-i Orenburgskii Kazachii polk.]    
2nd Voevod Nagyi's Orenburg Cossack Regiment.        13th Cavalry Division.                  Warsaw.
         [2-i Orenburgskii Kazachii Voevody Nagogo polk.]
3rd Ataman Mogutov's Orenburg Cossack Regiment.   12th Cavalry Division.                   "Molochinsk," Warsaw.
        [3-i Orenburgskii Kazachii Atamana Mogutova polk.]
4th Orenburg Cossack Regiment.                                    1st Turkestan Cossack Division.     Kerkakh.
        [4-i Orenburgskii Kazachii polk.]  (The BritishHandbook cites one or two sotnias at Termez, one at Petro-Alexandrovsk, and one at Nukus.)
5th Ataman Ugletskii's Orenburg Cossack Regiment.   1st Turkestan Cossack Division.      Tashkent.
        [5-i Orenburgskii Kazachii Atamana Uglitskago polk.]         
6th Orenburg Cossack Regiment.                                   1st Turkestan Cossack Division.       Skobelev, Fergana Region.
        [6-i Orenburgskii Kazachii polk.]
2nd-Category regiments numbered 7th to 12th, and 3rd-Category regiments numbered 13th to 18th.

Separate Orenburg Cossack Half-Regiment.       22nd Army Corps.     Helsingfors.         [Otedel'nyi Orenburgskii kazachii divizion.]

1st Separate Orenburg Cossack Sotnia.                24th Army Corps.      Orenburg.           [1-ya Orenburgskaya kazach'ya sotnya.]
2nd Separate Orenburg Cossack Sotnia.               24th Army Corps.      Kutstanai.            [2-ya Orenburgskaya kazach'ya sotnya.]

1st Orenburg Cossack Artillery Battalion.     2nd Combined Cossack Division.           Bar.     [1-i Orenburgskii kazachii artilleriiskii divizion.]
      1st Orenburg Cossack Battery.        On assignment to the Kiev Military District.     Bar.     [1-ya Orenburgskaya kazach'ya batareya.]
      2nd Orenburg Cossack Battery.       1st Turkestan Cossack Division.                      Kerki.    
      3rd Orenburg Cossack Battery.       On assignment to the Kiev Military District.      Mirgorod.
Three 2nd-Category batteries numbered 4th to 6th, and three 3rd-Category batteries numbered 7th to 9th. 

Ural Cossack Host.  [Ural'skoe Kazach'e Voisko.]

Headquarters, Uralsk.              1st Sector   -- Uralsk.            2nd Sector  -- Lbishchensk.            3rd Sector  -- Gurev.         

1st Ural Cossack Regiment.           9th Cavalry Division.                           Kiev.                [1-i Ural'skii Kazachii polk.]                       
2nd Ural Cossack Regiment.          1st Turkestan Cossack Division.           Samara.           [2-i Ural'skii Kazachii polk.]                 
3rd Ural Cossack Regiment.           15th Cavalry Division.                         Wloclawek.      [3-i Ural'skii Kazachii polk.]
2nd-Category regiments numbered 4th to 7th, and 3rd-Category regiments numbered 8th and 9th.

Temir Detachment of the Ural Cossack Host. [Temirskaya komanda Ural'skago Kazach'yago Voiska.]
Uil Detachment of the Ural Cossack Host. [Uil'skaya komanda Ural'skago Kazach'yago Voiska.]
     (These detachments were at the Temir and Uil fortified posts near Ak-Tyubinsk.)  

Siberian Cossack Host.  [Sibirskoe Kazach'e Voisko.]

Headquarters, Omsk.          1st Sector   -- Kokchetav.            2nd Sector -- Omsk.        3rd Sector  -- Ustkamenogorsk. 

Siberian Cossack Brigade.        Turkestan Military District.         Dzharkent.             [Sibirskaya Kazach'ya brigada.]
                  1st Yermak Timofeev's Siberian Cossack Regiment, 2nd Siberian Cossack Regiment.    

1st Yermak Timofeev's Siberian Cossack Regiment.        Siberian Cossack Brigade.      Dzharkent.   
                [1-i Sibirskii kazachii Yermaka Timofeeva polk.] (The British Handbook cites one sotnia at Koldjata and one at Vernyi.)
2nd Siberian Cossack Regiment.                                        Siberian Cossack Brigade.       Dzharkent.
               (The BritishHandbook cites two sotnias at Kuldja, one at Bakhti, and one at Narin.)                                        
3rd Siberian Cossack Regiment.                                         Omsk Military District.             Zaisan.        [3-i Sibirskii Kazachii polk.]   
2nd-Category regiments numbered 4th to 6th, and 3rd-Category regiments numbered 7th to 9th, each of 6 sotnias.)                                           

Semireche Cossack Host.  [Semirechenskoe Kazach'e Voisko.]

Headquarters, Vernyi.          

1st General Kolpakovskii's Semireche Cossack Regiment.      1st Turkestan Cossack Division.        Katta-Kurgan.
                [1-i Semirechenskii Kazachii Generala Kolpakovskago polk.]      (Temporarily at Meshed, in Persia.)
2nd Semireche Cossack Regiment - 2nd Category,3rd Semireche Cossack Regiment - 3rd Category (each of 4 sotnias). 

Trans-Baikal Cossack Host.  [Zabaikal'skoe Kazach'e Voisko.]

Headquarters, Chita.

1st Sector   -- Troitskosavsk.           
2nd Sector  -- Aksha.
3rd Sector  -- Nerchinsk.           
4th Sector  --  Nerchinskii zavod.

Trans-Baikal Cossack Brigade.               2nd Siberian Army Corps.        Chita.       [Zabaikal'skaya Kazach'ya brigada.]
   1st Verkhneudinsk Cossack Regiment. Troitskosavsk. (Temporarily at Kobdo, in Mongolia.)    [1-i Verkhneudinskii kazachii polk.]               
   1st Chita Cossack Regiment.                         Chita.                                                                        [2-i Chitinskii kazachii polk.]               
   1st Argun Cossack Regiment.                        Dauriya Station, Trans-Baikal Railroad.                     [3-i Argunskii kazachii polk.]
   Trans-Baikal Cossack Artillery Battalion.     Chita.                                                [Zabaikal'skii kazachii artileriiskii divizion.]
        1st H
IS IMPERIAL HIGHNESS THE HEIR AND TSESAREVICH ALEXANDER NIKOLAEVICH'S Trans-Baikal Battery.
               [
1-ya Zabaikal'skaya EGO IMPERATORSKAGO VYSOCHESTVA NASLEDNIKA TSESAREVICHA ALEKSANDRA NIKOLAEVICHA batareya.]
               Dauriya Station, Trans-Baikal Railroad.
        2nd Trans-Baikal Battery.             Troitskosavsk.    (Temporarily at Gurga, Mongolia.)    
               [2-ya Zabaikal'skaya batareya.]

1st Nerchinsk Cossack Regiment.        Ussuri Horse Brigade.        Grodekovo.                   [4-i Nerchinskii kazachii polk.]   

There were four 2nd-Category regiments, similarly named but numbered "2nd," and the single 3rd-Category "3rd Verkhneudinsk Cossack Regiment."
There were two 2nd-Category batteries numbered 3rd and 4th, and two 3rd-Category batteries numbered 5th and 6th.

Amur Cossack Host.  [Amurskoe Kazach'e Voisko.]

Headquarters, Blagoveshchensk.

General-Adjutnant Graf Muravev of the Amur's Amur Cossack Regiment.       5th Siberian Corps.      Blagoveshchensk
              [Amurskii Kazachii Generala Ad"utanta Grafa Murav'eva Amurskago polk.]
(The BritishHandbook says that this regiment was composed of two 1st-Category sotnias, two 2nd-Category sotnias, and two 3rd-Category sotnias, and that there was a Amur Half-Regiment of three sotnias - one from each category.) 

Ussuri Cossack Host.  [Ussuriiskoe Kazach'e Voisko.]

Headquarters, Vladivostok Fortress.

Ussuri Cossack Half-Regiment.            Ussuri Horse Brigade.      Khabarovsk.         [Ussuriiskii kazachii divizion.]
      (Adres-Kalendar' cites Khabarovsk at the garrison station, but the BritishHandbook and Zvegintsov cite Grodekov.)
       There were two 2nd-Category sotnias and two 3rd-Category sotnias which upon mobilization would expand the Ussuri Cossacks into a 6-sotnia regiment.)

Cossacks of Irkutsk and Yeniseisk Provinces.                             [Kazaki Irkutskoi i Yeniseiskoi Gubernii.]

Separate Irkutsk Cossack Sotnia.            3rd Siberian Corps.    Irkutsk.          [Irkutskaya kazach'ya otdel'naya sotnya.]

Separate Krasnoyarsk Cossack Sotnia.   3rd Siberian Corps.   Minusinsk.       [Krasnoyarskaya kazach'ya otdel'naya sotnya.]

(The Irkutsk and Krasnoyarsk cossacks' service was divided into 1 year of training, 3 years of active service, 6 years on furlough, and 8 years in the reserve class. Both these sotnias were linked with 2nd and 3rd-Category sotnias.)  

Other Irregular Forces.

Osetian Horse Half-Regiment.           3rd Caucasian Cossack Division.           Stavropol.

Daghestan Horse Regiment.              3rd Caucasian Cossack Division.           Temir-Khan-Shura. 

HER IMPERIAL HIGHNESS THE SOVEREIGN EMPRESS ALEXANDRA THEODOROVNA'S Crimean Horse Regiment.
       [
Krymskii konnyi EYA IMPERATORSKAGO VELICHESTVA GOSUDARINY IMPERATRITSY ALEKSANDRY THEODOROVNY polk.]
       7th Army Corps, Odessa Military District.           Simferopol.  

Turkmen Horse Half-Regiment.      Kashi, near Askhabad. (2 sotnias.)  (The BritishHandbook cites one sotnia in Persia.)

Kuban Permanent Horse Militia   [Konnaya Kubanskaya Postoyannaya Militsiya].   Yekaterinodar. (1 sotnia.)
Daghestan Permanent Horse Militia  [Konnaya Dagestanskaya Postoyannaya Militsiya].   Temir-Khan-Shura. (3 sotnias.)
Kars Permanent Militia.    Kars.   (1 sotnia.)
Batum Permanent Militia.   Batum. (2 companies.)
Sukhum Permanent Militia.  Sukhum.  (1 sotnia.)

Terek Guard Watch. [Terskaya Okhranaya Strazha.]  (Successor to the Terek Permanent Militia, abolished in 1910. Consisted of 510 men and 7 officers.)

RESERVES 

After 3 or 4 years' active service, soldiers were transferred to the 1st class reserve for 7 years, and afterwards to the 2nd class reserve for 8 or 6 years. Upon mobilization, soldiers of the 1st class would bring active units up to full strength and those left over would form reserve units. None of these reserve units existed in peacetime. The BritishHandbook of the Russian Army foresaw 38 reserve divisions being formed upon mobilization, but in 1914 only 33 first-wave reserve divisions were actually formed (Zvegintsov). After the reserves came the opolchenie, or militia, which was composed of men up to 43 years of age who had passed through the reserve, and all more or less fit men aged 21 to 43 who had either obtained an early discharge from the standing army or reserves, or had never served in the army at all. It was foreseen that the opolchenie could consist of 640 infantry battalions, 80 cavalry squadrons, 80 artillery batteries, 40 fortress infantry battalions, 10 fortress artillery battalions, and 5 fortress sapper battalions. None of these units existed in peacetime. Men in the reserves [zapas] were carried on lists maintained by the provinces and districts in which the reservists resided. These lists were by arm of service (army infantry, guards cavalry, army cavalry, sappers, light artillery, fortress artillery, medical services, etc.) Lists of men in the opolchenie were similarly maintained in each province by foot, horse, and artillery. 

However, there were some replacement, or depot, units in peacetime. The purpose of replacement units was to train new drafts of soldiers and find remounts. Each active cavalry regiment had a replacement squadron that was detached and organized into the brigades and regiments listed below. Cavalry replacement regiments had six squadrons, except for the 7th which had seven and the Guards which had ten. As exceptions, the 20th Finland Dragoon Regiment's replacement squadron was not included in a replacement regiment, and the Maritime Dragoon Regiment also had a separate replacement depot.

Guards Replacement Cavalry Regiment [Gvardeiskii Zapasnyi Kavaleriiskii polk.]   Krechevitsk Barracks, Novgorod Province.

1st Cavalry Replacement Brigade [1-ya Brigada Kavaleriiskago Zapasa].  Moscow Military District, Voronezh.
     2nd Replacement Cavalry Regiment.  Ostrogozhsk.          [2-i Zapasnyi kavaleriiskii polk.]
     4th Replacement Cavalry Regiment.   Novo-Pokrovskoe, Bobrov District.
     6th Replacement Cavalry Regiment.   Borisoglebsk.

2nd Cavalry Replacement Brigade.        Moscow Military District, Tambov.
     1st Replacement Cavalry Regiment.    Syzryan.
     3rd Replacement Cavalry Regiment.    Kirsanov.
     7th Replacement Cavalry Regiment.    Tambov.

3rd Cavalry Replacement Brigade.         Kiev Military District, Kharkov.
     5th Replacement Cavalry Regiment.    Balakleya, Kharkov Province.
     8th Replacement Cavalry Regiment.    Novogeorgievsk.
     Caucasus Replacement Cavalry Half-Regiment.   Caucasus Military District.  Armavir, Kuban Region.  (3 squadrons.)

Replacement Horse-Artillery Battalion.   Moscow Military District, 13th Army Corps.   Orel.
      [Zapasnyi Konno-Artilleriiskii divizion]

(All the replacement units below are only listed by Zvegintsov and not found in other sources. It may be that they were disbanded before 1914.)

1st Replacement Artillery Brigade.              Moscow.                      [1-ya Zapasnaya Artilleriiskaya brigada.]
2nd Replacement Artillery Brigade.             Kazan.
3rd Replacement Artillery Brigade.             Saratov.
4th Replacement Artillery Brigade.              Samara.
5th Replacement Artillery Brigade.              Kiev.  
6th Replacement Artillery Brigade.             Vitebsk.    
7th Replacement Artillery Brigade.             Vitebsk.  
Siberian Replacement Artillery Brigade.     Irkutsk.                         [Sibirskaya Zapasnaya Artilleriiskaya brigada.]
Caucasus Replacement Foot Battery.            ----                             [Kavkazskaya Zapasnaya Peshaya batareya.]

Siberian Replacement Howitzer Battalion.   Tomsk.                         [Sibirskii Zapasnyi Mortirnyi batalion.]

1st Replacement Automobile Section.      Smolensk.                          [1-ya Zapasnaya Avtomobil'noe otdelenie.]
2nd Replacement Automobile Section.     Moscow.

1st Replacement Automobile Company.   St. Petersburg.                   [1-ya Zapasnaya Avtomobil'naya rota.]
2nd Replacement Automobile Company.   Moscow.

1st Replacement Sapper Battalion.                Kharkov.                      [1-i Zapasnyi Sapernyi batalion.]
2nd Replacement Sapper Battalion.               Kanev.
3rd Replacement Sapper Battalion.                Smolensk.
4th Replacement Sapper Battalion.                Samara.
5th Replacement Sapper Battalion.                Staritsa.
6th Replacement Sapper Battalion.                St. Petersburg.
7th Replacement Sapper Battalion.                St. Petersburg.
Replacement Sapper Battalion.  (No number.) Kiev.
Caucasus Replacement Sapper Battalion.     Aleksandrovpol.
Siberian Replacement Sapper Battalion.        Nevel.

1st Replacement Pontoon Battalion.               Kharkov.                        [1-i Zapasnyi Pontonnyi batalion.]
2nd Replacement Pontoon Battalion.              Kiev.
3rd Replacement Pontoon Battalion.               Smolensk.
4th Replacement Pontoon Battalion.               Samara.
5th Replacement Pontoon Battalion.               Staritsa.
6th Replacement Pontoon Battalion.              St. Petersburg.
Siberian Replacement Pontoon Battalion.      Yaroslavl.

1st Replacement Telegraph Battalion.           Sokolniki.                      [1-i Zapasnyi Telegraficheskii batalion.]
2nd Replacement Telegraph Battalion.          Kiev.
Siberian Replacement Telegraph Battalion.  Toropets.

1st Replacement Railway Regiment.             Moscow.                       [1-i Zapasnyi Zeleznodorozhnyi batalion.]
1st Replacement Railway Battalion.              St. Petersburg.
2nd Replacement Railway Battalion.             Vorotynsk.

Replacement Aeronautical Battalion.            St. Petersburg.               [1-i Zapasnyi Vozdukhoplavatel'nyi batalion.]  

LOCAL FORCES. 

Local infantry was intended for local duties only, such as the guarding of factories and magazines, and in chief towns where there was no garrison. This infantry was organized in small commands or detachments varying in strength from 48 to 514 men. For administrative purposes, local commands were organized into local brigades, which also administered disciplinary units and some 530 escort detachments [konvoiniya komandi] maintained for the guarding and convoying of prisoners and convicts. In time of war, the local brigades would also command replacement battalions formed from active units. Lastly, the local brigades were the means by which the Empire's 12 military districts (plus the territory of the Don Cossacks) was divided for conscription and mobilization purposes, and for this reason the brigades of the interior of the Empire, i.e. that portion of it which had an almost entirely Russian population, were further subdivided into 208 recruiting districts [uezdy] corresponding to the 208 line infantry regiments. It was estimated that an infantry regiment could receive about 30 percent of its soldiers from its principal recruiting district. (The structure below is taken from Zvegintsov with the number of districts and escort detachments from the BritishHandbook, unless otherwise noted. Notice that Zvegintsov lists the Armavir and Vladikavkaz Local Commands twice.)

St.-Petersburg Local Brigade.    St.-Petersburg Military District.     St. Petersburg,  Fontanka.        [Peterburgskaya Mestnaya brigada.]
     St.-Peterburg, Okhtensk, Sestroretsk Local Commands.                                                                [Local Command = Mestnaya komanda.]
     41 districts, 42 escort detachments.

Vologda Local Brigade.              St.-Petersburg Military District.     Vologda.      (This brigade cited by the British Handbook.)
    13 local commands, 28 districts, 33 escort detachments.

Archangel Local Brigade.          St.-Petersburg Military District.      Archangel.   (This brigade cited by Zvegintsov, who lacks the Tambov Local Brigade. Conversely, Adres-Kalendar'  1914 lacks the Archangel Local Brigade but has the Tambov Brigade.)
     Petrozavodsk, Kargopol, Lodeinoe-Pole, Olonets, Povenets, Pudozh, Vytegra, Kem, Mezen, Onega, Pinega, Kholmogory, Shenkursk Local Commands.

Vilna Local Brigade.                   Vilna Military District.                    Vilna.      
    27 districts, 27 escort detachments.

Minsk Local Brigade.                 Vilna Military District.                    Minsk. 
    34 districts, 34 escort detachments.

Warsaw Local Brigade.              Warsaw Military District.               Warsaw.
     Warsaw Local Command; 32 districts, 22 escort detachments.

Kiev Local Brigade.                    Kiev Military District.                     Kiev.
     Kiev Local Command; 34 districts, 33 escort detachments.

Poltava Local Brigade.               Kiev Military District.                     Poltava.
     Shostensk Local Command; 25 districts, 25 escort detachments.

Kharkov Local Brigade.             Kiev Military District.                     Kharkov.
     26 districts, 26 escort detachments.

Odessa Local Brigade.               Odessa Military District.                 Odessa.
     Mugansk Local Command, 30 districts, 31 escort detachments.

Moscow Local Brigade.             Moscow Military District.                Moscow.
     43 districts, 42 escort detachments.

Smolensk Local Brigade.           Moscow Military District.               Smolensk.
     42 districts, 42 escort detachments.

Tambov Local Brigade.             Moscow Military District.                Tambov.
     39 districts, 39 escort detachments.   (Listed by the BritishHandbook and Adres-Kalendar', but not by Zvegintsov.)

Yaroslavl Local Brigade.           Moscow Military District.               Yaroslavl.
     27 districts, 27 escort detachments.

Kazan Local Brigade.                 Kazan Military District.                   Kazan.
     Kazan Local Command, 27 districts, 27 escort detachments.

Kazan Military District, not assigned to a brigade:
     Uralsk, Lbishchensk, Gurev, Irgiz, Turgai, Ak-Tyubinsk, Karabutak, Kustanai, Orenburg, Troitskoe Local Commands.
     (The British Handbook lists: Turgai Local Brigade with 4 local commands and 3 districts; Orenburg Cossack Local Brigade with 3 local commands; Ural Region Local Brigadewith 3 local commands and 3 districts. These must be what Zvegintsov refers to here as "Kazan Military District, not assigned to a brigade.")

Saratov Local Brigade.              Kazan Military District.                   Saratov.
     Yenotaevsk, Chernyi-Yar, Tsarev Local Commands, 21 districts, 21 escort detachments.

Perm Local Brigade.                  Kazan Military District.                   Perm.
     Malmyzh, Nolinsk, Slobodskoi, Orlovskii, Glazov, Yelabuga, Sarapul, Izhevsk, Kotelnich, Yaransk, Urzhum, Osinsk, Okhansk, Kungur, Krasnoufimsk, Solikamsk, Cherdyn, Verkhoture, Yekaterinburg, Kamyshlov, Irbit, Shadrinsk Local Commands, 21 districts, 22 escort detachments.

Orenburg Local Brigade.           Kazan Military District.                   Orenburg.
    Verkhneuralsk, Orsk, Troitsk, Chelyabinsk, Belebei, Birsk, Menzelinsk, Sterlitamak Local Commands, 11 districts, 11 escort detachments.

Vladikavkaz Local Brigade.      Caucasus Military District.              Vladikavkaz.
     Armavir, Maikop, Temryuk, Yeisk, Novorossiisk, Vladikavkaz, Mozdok, Akhty Local Commands, 14 districts.

Tiflis Local Brigade.                  Caucasus Military District.               Tiflis.
     Tiflis, Akhalkalaki, Surami, Nakhichevan, Ordubad, Aleksandropol, Kars, Oltinsk, Shusha, Dedizhan, Lenkoran, Shemakha, Ust-Labinskaya, Labinsk, Batalpashinsk, Armavir Local Commands, 14 districts. (The British Handbook cites only 2 local commands.)

Caucaus Military District, not assigned to a brigade:
     Grozny, Goryachevodskii, Prokhladnyi, Vladikavkaz Local Commands.

Don Cossack Host Region:
       Novocherkassk, Rostov, Taganrog, Kamansk, Konstantinovsk, Nizhnii-Chir, Ust-Medveditsk, Uryupinsk, Velikoknyazhesk Local Commands.

Omsk Local Brigade.                 Omsk Military District.                   Omsk.
      Turinsk, Tyumen, Yalutorovsk, Kurgan, Ishim, Tara, Tyukalinsk, Berezovsk, Kainsk, Kuznetsk, Novonikolaevsk, Biisk, Mariinsk, Barnaul, Zmeinogorsk, Akmolinsk, Atabasar, Kokchetav, Omsk, Ust-Kamenogorsk, Pavlodar, Karkaralinsk, Zaisan Local Commands; 18 districts, 8 escort detachments. (The BritishHandbook cites 24 local commands, but Zvegintsov lists only 23.)

Irkutsk Local Brigade.               Irkutsk Military District.                 Irkutsk.
      Yeniseisk, Minusinsk, Kirensk, Bodaibo, Balagansk, Aleksandrovsk, Yakutsk, Chita Local Commands; 7 districts, 9 escort detachments. (The British Handbook cites 7 local commands, but Zvegintsov lists 8. The BritishHandbook also cites a single unnamed local command in the Amur Military District.)

1st Turkestan Reserve Brigade.         Turkestan Military District.      (This unit is cited only by Zvegintsov.)
      Aulizaty Local Command.

Turkestan Local Brigade.                     Turkestan Military District.      (This brigade is cited only by the BritishHandbook.)
       4 local commands, 15 districts, 8 escort detachments.

Subordinate to the officer commanding the Forces of the Semireche Region:
      Sergiopol, Kopal, Pishpek, Naryn, Przhevalsk, Lepsinsk, Bakhty, Dzharkent Local Commands.

Local Artillery Commands:                                                                            [Mestnyya Artilleriiskiya komandy.]
Kremenchug (Odessa Military District), Moscow (Moscow Military District), Tiflis (Caucasus Military District), Vernyi (Turkestan Military District), Omsk (Omsk Military District).

Escort Detachments: (None of the main sources list the some 530 escort commands [konvoinyya komandy] administered by the local brigades, but here are a few known from the pages of the official army gazette, Russkii Invalid: Aleksandrovsk (of the Nerchinsk penal servitude), Askhabad (with Merv and Kizil-Arvat Sections [otryady]), Archangel, Velikii-Ustyug, Vologda, Vladivostok, Voronezh, Bender, Dvinsk, Irkutsk, Kalisz, Krasnoyarsk (with Kansk Section), Kozlov, Krasnovodsk, Kursk, Libau, Moscow, Mezensk, Nerchinsk, Narovchat, Novaya-Ladoga, Nizhnii-Novgorod, Omsk, Onega, Orel, Pavlograd, Pinega, St.-Petersburg, Perm, Ryazan, Ranenburg, Penza, Rostov-na-Donu, Smolensk, Starodub, Skobelev, Spasskoe, Sergiopol, Samarkand, Sevastopol, Tsaritsyn, Chita, Kharkov, Khaborovsk, Kolmogory.

FRONTIER GUARD

Separate Corps of Frontier Guards [Otdel'nyi Korpus Pogranichnoi Strazhi].          St. Petersburg, Vasilevskii Ostrov.  (Under the Finance Ministry.)

     Central Materiel Depot of the Frontier Guards [Tsentral'nyi veshchevoi sklad Pogranichnoi Strazhi]  B.-Grebetsk.
     Uniforms Factory [Obmundiroval'naya masterskaya].        Zhdanovka.

(Each of the brigades below was divided into numbered sections [otdeleniya].)

     Frontier District I [I-i Pogranichnyi Okrug].  Headquarters - St. Petersburg, Vasilevskii Ostrov.
            Special White-Sea Frontier Detachment [Osoboe Pogranichnoe Belomorskoe otdelenie].   Archangel.
            1st St.-Petersburg E
MPEROR ALEXANDER III'S Frontier Brigade.  St. Petersburg, Zhdanovskaya  naberezhnya.
                  [
1-ya S.-Peterburgskaya IMPERATORA ALEKSANDRA III Pogranichnaya brigada].
            2nd Reval
Frontier Brigade.  Reval.
            3rd Arensburg
Frontier Brigade.  Arensburg, Livonia Province.
            4th Riga
Frontier Brigade.  Riga.

     Frontier District II [II-i Pogranichnyi Okrug].  Headquarters - Vilna.
            5th Gorzhdinsk
Frontier Brigade.  Kretingen, Kovno Pronvice.
            6th Taurogen
Frontier Brigade.  Taurogen, Kovno Pronvice.
            7th Wierzbolow
Frontier Brigade.  Kibarty, Suwalki Province.
            8th Grajewo
Frontier Brigade.  Grajewo, Lomza Province.
            9th Lomza
Frontier Brigade.  Lomza.

     Frontier District III [III-i Pogranichnyi Okrug].  Headquarters - Warsaw.
            10th Rypin
Frontier Brigade.  Rypin, Plock Pronvice.
            11th Aleksandrow
Frontier Brigade.  Wloclawek, Warsaw Pronvice.
            12th Kalisz
Frontier Brigade.  Kalisz.
            13th Wielun
Frontier Brigade.  Wielun, Kalisz Province.
            14th Czestochow
Frontier Brigade.  Czestochow, Piotrkow Province.
            15th Brzesko-Nowe
Frontier Brigade.  Brzesko Nowe, Kielce Province.  [Novobrzheskaya Pogranichnaya brigada.]

     Frontier District IV [IV-i Pogranichnyi Okrug].  Headquarters - Kiev.
            16th Sandomierz
Frontier Brigade.  Sandomierz, Radom Pronvice.
            17th Tomaszow
Frontier Brigade.  Tomaszow, Lublin Pronvice.
            18th Volhynia
Frontier Brigade.  Radzivilov, Volhynia Province.
            19th Volochinsk
Frontier Brigade.  Volochinsk, Volhynia Province.
            20th Khotin
Frontier Brigade.  Novoselitsy, Bessarabia Province.

     Frontier District V [V-i Pogranichnyi Okrug].  Headquarters - Odessa.
            21st Skulyany
Frontier Brigade.  Skulyany, Bessarabia Pronvice.
            22nd Izmail
Frontier Brigade.  Izmail.
            23rd Odessa
Frontier Brigade.  Odessa.
            24th Crimea
Frontier Brigade.  Sevastopol.
            Special Kerch Frontier Detachment
.  Kerch, Taurica Province.

     Frontier District VI [VI-i Pogranichnyi Okrug].  Headquarters - Tiflis.
            25th Black-Sea
Frontier Brigade.  Batum.
            26th Kars
Frontier Brigade.  Kagyzman, Kars Region.
            27th Erivan
Frontier Brigade.  Erivan.
            28th Yelisavetpol
Frontier Brigade.  Vank, Yelisavetpol Province.
            29th Baku Frontier
Brigade.  Baku.

     Frontier District VII [VII-i Pogranichnyi Okrug].  Headquarters - Askhabad.
            30th Trans-Caspian
Frontier Brigade.  Askhabad.
            31st Amu-Darya
Frontier Brigade.  Patta-Kisar, through the Kerki Fortification, Trans-Capsian Region.

     Trans-Amur Frontier District [Zaamurskii Pogranichnyi Okrug].    Headquarters - Harbin.
            1st Sector.  Bukhedu.              [1-i otryad.]
                  1st Trans-Amur Frontier Infantry Regiment.     Bukhedu.        [1-ya Pogranichnyi Zaamurskii pekhotnyi polk.]
                  2nd Trans-Amur Frontier Infantry Regiment.     Chzhalantun.
                  4th Trans-Amur Frontier Horse Regiment.         Khailar.
                  5th Trans-Amur Frontier Horse Regiment.         Fulyaerdi.
            2nd Sector
.  Harbin.
                  3rd Trans-Amur Frontier Infantry Regiment.     Harbin.
                  4th Trans-Amur Frontier Infantry Regiment.      Laoshachou.
                  1st Trans-Amur Frontier Horse Regiment.         Harbin.
                  2nd Trans-Amur Frontier Horse Regiment.        Harbin.
                  3rd Trans-Amur Frontier Horse Regiment.         Kuanchendzy.
            3rd Sector
.  Khandaokhendy.
                  5th Trans-Amur Frontier Infantry Regiment.      Imanpo.
                  6th Trans-Amur Frontier Infantry Regiment.      Mulin.
                  6th Trans-Amur Frontier Horse Regiment.          Ekho.

            1st Trans-Amur Frontier Mountain Horse-Artillery Battery.    Harbin.     [1-ya Zaamurskaya Pogranichnaya Konno-Gornaya batareya.]
            2nd Trans-Amur Frontier Mountain Horse-Artillery Battery.   Fulyaerdi.   
            3rd Trans-Amur Frontier Mountain Horse-Artillery Battery.    Ekho. 
            4th Trans-Amur Frontier Mountain Horse-Artillery Battery.     Laoshachou. 

Trans-Amur Frontier-Guard Railway Brigade.             Harbin.      [Zaamurskaya Zhelezno-dorozhnaya brigada Pogranichnoi Strazhi.]
          1st Trans-Amur Railway Battalion.                 Khailar.                               [1-i Zaamurskii Zhelezno-dorozhnyi batalion.]
          2nd Trans-Amur Railway Battalion.                Harbin.  
          3rd Trans-Amur Railway Battalion.                Ekho.
          4th Trans-Amur Railway Battalion.                Tsitsikar.
          Brigade Instructional Battalion.                      Harbin.                               [Brigadnyi Uchebnyi batalion.]

Trans-Amur Frontier Hospital.  [Zaamurskii pogranichniy gospital'.]

MOBILIZATION OF ARMIES 

Russia mobilization for war in July of 1914 was based on Plan 19(A) with some modifications taken from the as yet unfinished Plan 20.

Northwest Front [Severo-Zapadnyi front].
     1st Army  —  2nd, 3rd, 4th, and 20th Army Corps.  
     2nd Army — 1st, 6th, 13th, 15th, and 23rd Army Corps.  

Forming in the center:
     9th Army  —   Guards Corps; 18th, 19th, and 22nd Army Corps.
    10th Army —   2nd Caucasus Corps; 1st, 2nd, and 3rd Siberian Corps; 1st Turkestan Corps.

Southwest Front [Yugo-Zapadnyi front].
     3rd Army —   9th, 10th, 11th, and 21st Army Corps; 3rd Caucasus Corps.
     4th Army —   Grenadier Corps; 14th and 16th Army Corps.
     5th Army —   5th, 17th, 19th, and 25th Army Corps.
     8th Army —   7th, 8th, 12th, and 24th Army Corps.   

Caucasus Front [Kavkazskii front].
     Caucasus Army (since August) —   1st Caucasus Corps.

The above was the organization at mobilization; the exigencies of war forced modifications almost immediately.

  SOURCES 

Mark Conrad, 2001.  http://marksrussianmilitaryhistory.info/RUSS1914.html

Adres Kalendar' 1914. St. Petersburg, 1914. (The annual directory of government and military organizations, officials, and officers. Available on microfilm from the Library of Congress. Some typographical errors.)

Handbook of the Russian Army. Sixth Edition.General Staff, War Office. 1914. Reprinted by The Battery Press, Nashville, and Articles of War, Ltd., Skokie, 1996. (Corrections published in Russian Army Orders up to the end of 1913 are included in this Edition. Apparently, sometimes the compilers relied on German sources that were already a few years old.)

Russkaya Armiya 1914 g. Podrobnaya dislokatsiya, formirovaniya 1914-1917, regalii i otlichiya. V.V. Zvegintsov. Paris, 1959. Self-published. (Zvegintsov generally indicates whether the units he lists were disbanded before 1914, in existence at the outbreak of the war in 1914, or formed during the war, but I am not sure he was always precise in this regard.)

Russkii Invalid. The official gazette of the Russian army, listing officer promotions, transfers, discharges, and all manner of official notices and new regulations.

The Army Review. Published under the direction of the Chief of the Imperial General Staff. Issued quarterly. London, His Majesty's Stationery Office.

 

 
 

 


Home

Museum Quality Reproductions Reference
Books & CDROM's
Art Prints Knowledge Base Site Map Recommended Links    

Tel: 1 250 597 4525
  E-mail: lmt@kaiserzeit.com


Top of Page